• house md'nin 2. sezonunda deli manyak grip olan dr. gregory house'un bu süper kokan ilacı kullandığını görmek modern tıbba bakış açım yönünden gayet faydalı oldu. işin güzel tarafı house efendi beyaz olan balm'ı tercih etmişti ki şahsi tecrübelerim ışığında, turuncu olan giyeceklerde iz bıraktığından mütevellit, daha az bulunan beyaz renkli tiger balm'ın kullanımının yerinde ve faydalı olacağını söyleyebilirim. (kişisel tercihimle house'un tercihinin uyuşmasının beni sürüklediği derin mutluluğun tarifi halihazırda imkansız ama arzu edenler söz konusu diziyi izleyip kendisine aşık olduktan sonra kuvvetle muhtemeldir ki içinde bulunduğum halet-i ruhiyeyi bir nebze de olsa anlayacaklardır.)
    beyaz balm turuncusuna oranla daha ince bir kapta satışa sunulmuştur. çinlilerin bu ilacı yaparken hakiki kaplan malzemesi kullanıyor olmaları sebep gösterilerek bir dönem satışı yasaklanmıştı. şimdilerde çin'de ikisi turuncu biri beyaz olmak üzere üçlü kutulanmış paketlerde temin edilebilir.
  • gercek ilac tanimini hak eden iksirdir.

kendisi ile dun tanistim ve hayatimin favori kalemleri arasinda yerini aldi.

hafta sonu ters bir hareket yapip belimi incittim. belden asagim agridan tutmaz hale gedi. esas problem, kalcadaki kaslarda ve her turlu belden asagi hareket buyuk aci veriyor. yatmak, kalkmak, oturmak, corap giymek, tuvalete gitmek iskenceye donustu. penguen gibi yuruyebiliyorum ancak. evdeki voltaren, myorel gibi ilaclari denedim ama hicbiri bir ise yaramadi.

dun oglen, eczaneye gittim. cinli eczacima durumumu anlattim. kadin,ben sana bir krem vericem, bir saatte rahatlarsin dedi. icimden, ulan bir saatte birsey yapamaz ama deneyeyim dedim. bana tiger balmdenen seyi verdi. ulan kucucuk bir sey, bu bir suruste belime ve gotume yetmez bu diye dusundum. kadin demez mi, azicik sureceksin diye.

neyse, ofise geldim, tuvalete girdim bununla. belime surdum, kalcalarimi da sivazladim. tuvaletten ciktim, toplantiya giridim. belim ve kalcalarim nasil yaniyor anlatamam. bir saat sonra toplantidan ciktigimda adimlarimi normal atabilir hale gelmistim ve agrilar cok azalmisti. aksam ve gece yatarken bir daha uyguladim. ve bu sabah trene yetismek icin kosar halde buldum kendimi. sadece 18 saat icerisinde tum agrilarimi aldi goturdu.

seni yapan herkesten ve bana oneren cinli eczacimdan allah razi olsun.
  • burun deliklerinizin hemen altına uyguladığınızda otrivine muadili haline gelen ürün. normalde otrivine haricinde hiçbir şeyle nefes alamadığım için bu arkadaşı keşfettiğimden beri çocuklar gibi şen ve aynı zamanda hayretler içerisindeyim. burnunuzdan sürdüğünüz merhem acıdan kulaklarınızdan çıkıyor gerçi ama, olsun. değer.
  • bunu (kırmızı olandan bahsediyorum) bulamayanlar şanlı kapsikumlu merhem deneyebilir. denedim, ilk sürünce hiç etki etmiyor, sonradan fena yakıyor. ağrı kalmadı efenim..

bende tiger balm'ın beyazı var, baş ağrısı vb için kullanıyorum ancak boyun (boyun düzleşmesi + fıtık), sırt vs. ağrılarıma iyi gelmiyordu. zira soğutup yakıyor, kırmızının sadece ısıtıp yaktığını biliyorum. onu da bulamadım bir türlü..

velhasıl, senelerce bilimum ağrılarla yaşamak zorunda kalmış can arkadaşım önerdi, araştırdıktan sonra da aldım:

şanlı zamanında tiger balm'ın türkiye'deki distribütörü olmak istemiş ama anlaşamamışlar. sonunda kendileri üretmişler kendi merhemlerini, aynı şekilde beyazı (mentollü) ve kırmızısı (kapsikumlu - tiger balm'dan farkı bu anladığım kadarıyla, kapsikum içeriyor, bir acı biber cinsi)

tiger balm'a ulaşamayanlar için burada dursun bu..
  • singapur ve tayland kaynaklı olup, bölgedeki masaj salonlarındada kullanılan kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi olan böcek sokmalarında ve kas ve kemik agrılarında kullanılan agrı kesici krem. tamamen asya kıtasına has doğal bitkilerden yapılır.bizdeki viksle benzeştirilebilir. kırmızısı sıcaklık beyazı sogutma hissi vererek agrıyı kısa sürede alır.
  • zor bir muay thai antremanının ardından sürünüp bulanılıp yatıldığında, sabah biraz da olsa insan gibi yataktan kalkılabilmesini sağlar. dozunda kullanılmalıdır, benim gibi ilk eline aldığında görmemiş gibi bol bol her tarafına sürersen zor anlar yaşatabilir.

ayrıca yaramaz kedileri ve muhtemelen burnu hassas diğer aile bireylerini uzak tutmakta da gayet etkilidir. her derde devadır yani.
  • dudak dolgunlastirici olarak da kullanilabilen krem.
  • böcek ısırıklarına karşı fenistil jel ve stilex jel kullandım, hiçbir işe yaramadılar.
    uzakdoğudan gelmiş tiger balm vardı, denemekten zarar gelmez dedim, iyi ki de demişim.
    kaşıntı falan kalmadı. böcek ve sinek ısırığına en iyi gelen şey sanırım bu.
    not: bendeki tiger balm üzerinde red ointment yazan turuncu olan. elde ve kıyafette boya bırakabiliyor, iyice yedirmekte fayda var.
  • masaj yapacak kimseniz yok ama mesela sırt kaslarınız ağrıyor. tek kullanımda adamı hayata geri döndürür bu iksir. her evde, her çantada bulunması gereken bir şey.

alnınıza sürüp beyniniz açılıyormuş ve beyin hücreleriniz yeniden doğuyormuş gibi hissederek eğlenebilirsiniz, bu da mümkün. ama bokunu çıkarmayın tabi.
  • kırmızı olanı biraz kolalı jelibon gibi kokan mucize.
hesabın var mı? giriş yap