• coupling dvd serisine yaptiklari altyazilari google translate ile yapilmis kadar kotu. altyazisiz olsa daha iyi oyle diyeyim.

bugune kadar hic dvd alirken "hangi firma turkiye'ye getirmis?" diye bakmak aklima gelmezdi. bundan sonra buna da dikkat etmek lazim. hayatim boyunca tiglon imzali dvd almam artik. sevgiler.

edit: bolum siralamasi da yanlis cikti, yuh!
  • firmada çalışan bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla batmasında ismi lazım değil büyük bir mağazalar zincirinin payı büyükmüş. bu mağaza filmleri tiglon'dan alıp ödemeleri peşin değil, daha ileri bir tarihte yapıyormuş. daha sonra ödemeleri dvd'leri aldığı tarihten tam 1 yıl sonra yapmaya başlamış. lakin bir süre sonra işin bokunu çıkarıp filmin 1 yıl sonraki satış fiyatı üzerinden ödeme yapmaya başlamış. yani "büyük" mağaza ilk çıkan filmleri alıp 19.99 veya 21.99'dan satarken, ödemeyi 1 yıl sonra 9.99'a veya 4.99'a düşen rakamlar üzerinden yapıyormuş.

böyle böyle yavaş yavaş batmış tiglon, en son raddede depolarına çökmüş millet, üç kuruşa kapanın elinde kalmış mallar. tam battığı dönem bu büyük mağaza da ciddi bir parti mal almıştı. çok değerli bazı filmleri 4.5 liradan, bulunmayan bazı animasyon setleri 8 ila 10 liradan sattı sitesinde. bu kadar azgınlığa, bu kadar bencilliğe hiç gerek yoktu bence, biraz destekle ayakta tutulabilecek, türkiye için önemli bir firmaydı tiglon, çok yazık oldu. bu işler zincirlemedir, batırırsan bir gün gelir işin ucu sana da dokunur. uzun vadede bunu daha da iyi anlayacaklar.
  • güç sarhoşu kendini bilmez şirket. neredeyse tekel oluşunun rahatlığıyla kafasına göre takılıyor resmen. bu adamlar yarın the avengers dvd/blu-ray disklerini piyasaya sürüyorlar. 1,5 milyar dolar gişe yapmış, ev sinemasında da oldukça iyi satması kaçınılmaz olan bir filmden bahsediyoruz. ne kendi sitelerinde, ne de online alışveriş sitelerinde ülkemizde çıkacak versiyonlarda ne gibi ek özellikler olduğu bulunabiliyor. siteden mail atıp facebook'tan post yazdığınız taktirde de cevap alamıyorsunuz. zaten verdiklerinde de o cevaba güvenmek pek akıl karı olmuyor.

türkiye'de yurt dışından "alınmış" ne kadar çok playstation 3 olduğu ve blu-ray arşivcilerinin çoğunun bu makineleri kullandığı ortadayken adam gibi bölge kodu bilgisi bile vermekten aciz bir şirketten söz ediyorum. en sonra rise of the planet of the apes için sorduğum facebook sorusunda bölge kodu kilidi olmadığını söylemişlerdi, ben de amazon.com'dan posta bekleyeceğime buradan alayım dedim. (bakın, amerika'dan gelecek olanın daima daha iyi bir kutu ve sunuma sahip olacağı gerçeğinin üzerinde durmuyorum bile. bizdeki blu-ray kaplarının düzgününü bulabilirsen öp başına koy) idefix siparişim bir geldi ki arkasında bölge kodu b olarak görünüyor. başımdan aşağı kaynar sular döküldü. sonra çantamda jelatin yırtılınca içine baktım ki diskin üzerinde bölge kodu a-b-c yazıyor. arka kapağa doğru bilgi bastırmaktan aciz bir şirketten bahsediyoruz yani. ki disney'in bir çok blu-ray'inde de aynı şey geçerli.

biz arşivciler onların çıkarttıkları ürünlere küçük servetler döküyoruz. tek istediğimiz müşteriye biraz ilgi. direkt bana olmasa bile en azından internet sitesinde çıkacak ürünlerin bilgileri adam akıllı ve tam olarak yer alsın. girdiğimizde the avengers ek özelliklerinin ne olduğu bilgisine bir zahmet ulaşabilelim. çok zor bir şey istemiyoruz ki!
  • bu hayvanlar genelde liger ve katır gibi kısır olurlar, lakin istisnaları da yok değildir. bir tiglonla bir aslanın yavrusuna litigon, bir tiglonla bir kaplanın yavrusuna da titigon denir.
  • övalye" - "şovalye" karmaşına yeni bir boyut getirerek batman begins dvdlerinin kapaklarına "kara şovelye" yazan firma.
  • crash filminin dvd'sini berbat bir altyazıyla yayınlayan 20 ytlye satan firma. sonra yok korsan almayın falan tripleri. oysa korsanda bile altyazılar daha düzgün, sırasıyla veriliyor.
  • ocak 2006'da altyazı işlemlerini de tamamladığı ve çok kısa bir sürede çıkacak dediği lost'un sezon 1 dvd setini hala çıkar(t)amayan dvd dağıtım firması olmaya çalışan firma adayı..
  • bu firmanın ürettiği vcd'lerin arka kapaklarında saçma sapan tanıtım yazıları vardır. doğal olmayan cümleler ve filme dair hatalı bilgilerle doludur. hatırladığım en büyük sallama örneği, rocky'nin "eye of the tiger" unvanını kazanmaya çalıştığını iddia ettikleri rocky 3 vcd'sinde yazılıdır.

ilgili görsel
  • piyasanın açık ara en güçlü dvd/bd dağıtım firması iken nasıl iptal ediği meçhul. zaten normal şartlarda isteseniz batmaz bu şirket bir sürü küçük şirketi kısa sürede bitiren bir firmanın hazin sonu.
  • türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi dvd, vcd, blueray basım ve dağıtım şirketi.

as sanat, bir film, yeni film gibi şirketleri toplasanız bir tiglon etmez.

iflas etmeseydi, ülkemizi film konusunda daha iyi yerlere taşıyacağına emin olabilirdiniz.

şu an sinemadan yeni çıkan, yurt dışında vizyona giren, en sevdiğiniz oyuncuların bir çok filmi maalesef ki ülkemizde orijinal şekilde üretilmiyor.
    genelde bulabileceğiniz filmler hep popi filmler.
    ayrıca şu an piyasadaki şirketlerin tamamı bir ürettiğini bir daha üretmiyor.

ülkemiz tiglon battıktan sonra bu rant kapısı düşkünlerine kaldı. onlarda yurt dışında 10-15 dolara satılan steelbook blueray filmleri 150-200 liraya satmaya çalışıyor. ayrıca sadece oradan getirterek.

amazon.de sağolsun ülkemizde olmayan filmleri oradan alıyoruz.
    keşke bakmasaydın be tiglon. özleniyorsun.
hesabın var mı? giriş yap