şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açılımı türk işbirliği ve koordinasyon ajansı başkanlığı olan 140 ülkede faaliyet gösteren devlet kuruluşudur her yerde adını duyduğum için merakımdan ne iş yapar diye incelemek istedim hatta anadolu ajansı tika gürcistan da köy yollarını açıyor falan diye haber okuyunca hemen başladım araştırmaya ancak incelemez olaydım beynimin devreleri sikildi desem ancak böyle tarif edebilirim özür dilerim.ülkenin paraya deli gibi gibi ihtiyacı olduğu son dönemlerde tika neler yapmış nelere imza atmış be gürcistan da yollar somali filistin de okullar sudan da hastane sağlık ocakları ülkere tarım hayvancılık ekipman destekleri ,tika gürcistan yetim yemekleri,ahızka türkleri evleri,gana da okullar falan sayamadığım binlerce yardım ..aq bizim haberimiz yok abd japonya gibi ekonomi devimi olduk kimin parasını kime harcadın götünde don yok 21 milyar dolar rezervin kalmış çin den aldığın 3.2 milyar doların bir kısmınıda sen git gürcistan somali de harca iyiki araştırmışım benim için tam bir rezalet içeren bir konu sen önce kendi halkının refahını eğitimini ekonomik kalkınmasını en iyi noktalara getir ondan sonra git 140 ülkeye yardım et..hani nerde aq bu ülkeler abd ambargo koymaya başladı çıkıp bir tanesi abd yi kınayabildimi bize yol su okul sağlık ocağı yapan ülke türkiye ye kalkan eller kırılır diyebildimi ?geçin beyler geçin silkinin kendinize gelin...tika ile ilgili bir alıntıyı aşağı yapıştırdım en iyi yorumu siz zaten yapacaksınız bu değerler ile ;
  tika'nın harcadığı parayla yapılabilecekler;

  “tika’nın bir yılda harcadığı para ile 2267 tekstil fabrikası kurulabilir ve 150 bin kişi istihdam edilebilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile antalya – trabzon arası 1300 kilometre hızlı tren hattı kurulabilir.14,5 saatlik ulaşım 4,5 saate düşebilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 322 tane 300 yataklı devlet hastanesi yapılabilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 3186 tane derslikli anadolu lisesi açılabilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 3 tane çanakkale 1915 köprüsü inşaa edilebilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 5 bin 553 km bölünmüş yol yapılabilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 2 adet ”milli ve yerli” otomobil fabrikası kurulabilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 88 şeker fabrikası (ortalama 90 milyon $’a satıldı) kurulur, 28 bin 300 kişi istihdam edilebilir.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 6 adet avrasya tüneli yapılırdı. geçişler bedava olurdu.

  tika’nın bir yılda harcadığı para ile 5 adet yarı – iletken (bilgisayar çipi) fabrikası kurulabilir. 4000 ileri teknoloji istihdamı sağlanabilir.

  türkiye’de 1.5 milyon traktör var. bunlardan çoğu eski tika’nın 1 yılda harcadığı ile 460 bin tane 4 çeker kabinli sıfır traktör çiftçiye hibe edilebilir.

  tika’ nın 1 yılda harcadığı ile türkiye ‘de yaklaşık 40 milyon küçük baş hayvan var. damızlık en iyi kalite koyun 1.500 tl bu paraya 24 milyon adet damızlık koyunu hibe edebilirsiniz.“
 • ülke içinde inşaat yapacak proje kalmayınca daha pahalı projeler gerekir. inşaat firmalarının domine edilmesi lazım.
  halbuki sosyal inavasyon denen bir şey var.
  neden tika inşaat projesi yapıyor.
  bu insanlara yardım etmenin başka yolu yok mu? diye düşünüyor insan.
 • en azından paraları nereye harcadıkları bellidir. dükkan hepimizin, kazancımızın neredeyse %60ını devlete veriyoruz, ama kasa hep boş, cepler delik. ayrıca tika nın gelir kaynağını bilmiyoruz, bu işler için başka ülkelerden hibe de alınmış olabilir.