şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: engelledim)
 • harry potter serisi için yaptığım şey. yaratıcılık böyle bir şey. kadındaki hayal gücüne hayranım.
 • madem dünyanın yuvarlak olduğu yazıyordu, neden müslümanlar gavurların dünya'nın yuvarlak olduğunu keşfetmelerini beklediler?

  yukarıdaki ayetlerin çoğu epey eğilip, bükülüp anlamları istenilen düzeye çekilinceye kadar uğraşılmıştır.

  kurana göre önce dünya sonra yıldızlar yaratıldı. bu nasıl mantık?

  onu bunu geç . tüm dünya'ya indirildiği söylenen kitapta muhammed'in evlatlığı zeyd'in karısını alması gerektiği niye yazar?
  kadın çok güzeldi anladık. o zamanki arap gelenekleri bile evlatlığın karısı ile evlenmeyi ayıplıyordu.
  iki günlük dünya uğruna niye evlatlık müessesini yıktın?

  şunu yazsan daha güzel olmaz mıydı; "evlatlıklarınız da öz evladınız gibidir. onlara kötü davranan bana sırtını dönmüş gibidir." desen daha büyük bir tanrı algısı yaratmış olmaz mıydın?

  bir şeyin içinde bir yalan buldun mu o şeyin yalan olduğu yeterlidir.
  misal dinlerin hepsinin yalan söylediğini sadece tek başına arkeoloji bilimi bile ortaya çıkarıyor.

  adem'in oğullarının birinin tarım diğerinin hayvancılıkla uğraştığı rivayet edilir kuran'da.
  peki gerçek nedir?
  insanlar yüzbinlerce yıldır dünya'da, ama tarımla son on bin yıldır uğraşıyorlar.
  bu da dinlerin anlattığı hikayelerin yalan üzerine olduğunu gösteriyor.

  edit: genetik olarak tüm canlılarla akrabalık bağımızın olduğu gerçeği.
  hele maymunlar kuzenimiz. hani özel olarak topraktan yaratılmıştık?
  bilimin aydınlığının ulaştığı yerde dinler duramaz.
 • istediğin kadar açıkla;ana yapısı fakirlerin güçlüler,zenginler tarafından kontrol edilmesini sağladığı için insan kaynaklı diyesim geliyor.
 • zamanın ötesinde olması insan yazgısı olmadığını ispatlamaya tek başına yeterli bir delildir.

  o devrin insanlarını kur'an-ı kerim'de yazan hakikatler kadar kullanılan dil ve söyleyiş de etkilemiştir. insanların kur'an hakkında bu insan kelamı olamaz dediğini biliyoruz.

  tabi kur'an'a inanmayanlar genelde bir kısmını okuyup aklına yatmayan bir konu üzerinden giderek kur'an okusanız siz de inanmazdınız deme cüreti gösteriyor diye hakikatin değişecek hali olmadığını da bu deliller arasına ekleyebiliriz.

  nasılsa anlayan anlıyor. anlamak istemeyen de ya muhammed sen bir büyücüsün diyor. allah mekandan münezzeh olmasa mekanına gidip imzalı evrak bile getirsek reddedenler olacağından çok da fazla delil sunmama gerek yok.
 • yaratıcı varsa dahi hayatın kullanım kılavuzunu göndermesi fikrinin abukluğundan kaynaklanabilir.
  yaratıcıyı yüceltelim derken insan seviyesine indirgiyorsunuz farkında değilsiniz.
 • kur'an'ın insan yapısı olduğunu iddia edenlerin delilleri maalesef aynı 20-25 iddia içinde döner durur.

  1400 yıllık, 600 küsur sayfalık "mitoloji" kitabı olmakla suçladıkları dinde eleştiri sayısının bu kadar az olması da kur'an'ın meydan okuyuşunun ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.

  üstelik eleştirilen maddeler de çok dar alana kısıtlanmış, genellikle konjonktürel olduğu bariz olan uygulamalarla ilgili.

  şu entry'de kur'an eleştirilerini genel taslak olarak incelemiştik :

  (bkz: #66801981)

  en klişe eleştirilerinden biri, şahsi ayetlerin evrensel olmadığı iddialarıdır. bunlardan biri de ahzab 53 ile ilgili. ama maalesef burada da eleştirileri, tarihsel bilgiden yoksundur:

  http://dusunenmusluman.com/…ve-inkarcilarin-bakisi/

  ayrıca dünyanın yuvarlak olduğunu savunan birini gösterin demiş. bilim insanı olmayan gazali bile arz yuvarlaktır diyor eserinde.

  - bir de mucize yalanları dedikleri bir şey var ki, ayetlerde aciz kaldıkları noktaları var güçleri ile bulandırmaya çalışırlar. tek argümanları "ama diğer meal başka diyor " şeklindedir. bir kısmını şurada ele aldık, devamı da gelecek:

  (bkz: #69382864)
 • ayrıca peygambere kimlerin helal olduğu da açıklanmıştır ki günümüzün en büyük sorunlarından biri budur. (ahzab suresi, 50. ayet)

  üstelik bu mükemmel kitap aile içi ilişkileri de düzenliyor. "gerekirse (iz bırakmadan) karınızı dövebilirsiniz" demiş erkeklere (nisa suresi 34. ayet). buradan da anlıyoruz ki bundan 15 asır evvel yazılan kitap "darp raporu" kavramından haberdardı. buna ileri görüş diyemeyiz değerli mümin dostlarım, bu geleceği bilmektir ve şüphesiz ki ahahaha lan yazamayacağım ya of.

  aynen abi, kur'an bence de süper. mmm kur'an.
 • kuran'ın içinde herhangi bir mucizeden yada o devirde bilinmeyen birşeyden bahsedilse idi şu anda allaha inanmayan, müslüman olmayan kişi olmazdı. buda dine göre dünyanın varoluş amacını anlamsızlaştırır.