şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genc komunarlar adli bir de genclik orgutu olan orgut
 • kökenleri 12 mart öncesinin basın-yayın komünü'ne dayanır. 12 mart'tan sonra thko'ya katılan basın-yayın komünün üyelerinden aktan ince'nin başı çektiği bir grup, 1977'de thko'dan ayrılarak tikb'yi kurmuştur.
 • 1970 li yıllarda thko geleneğinin rusçu(tkep) ve maocu (tdkp) şeklinde ikiye bolünmesinin ardından tdkp safında yer almıs, daha sonra buradanda ayrılan küçük ve silahlı bir örgüttür. türkiye ve uluslarararası emperyalizm tahlillerinden öte, diğer sol grublardan ayrılan en önemli yanı 12 eylul hareketine karşı sert direnişi ve bu konuda neredeyse tek örnek olmasıdır. yöneticilerinin çogunun adanalı olması nedeniyle sol icinde adanalılar diyede anılan bu grup, 12 eylulun yıkıcı fırtınasında darmadagın olan radikal sol örgütlerin aksine keskin ve kesin bir kararla direnişe gecmiş, uyelerinin buyuk bir kısmı sokak catışmalarında, ev baskınlarında vs eylemlilik surecinde öldurulmuş, lider kadrosu bir tanesi catısmada (osman yaşar yoldaşcan) digerleri işkence (ismail cüneyt) veya hapishanede (ölüm orucu) bertaraf edilmiştir. herkesin yurtdısına kacmaya calıştıgı o dönemde mülteciligi üyelerine yasaklaması, ihanetlerin itirafların havada ucustugu gunlerde uyelerinin ifade vermeme, sahte isim dısında isim kabul etmeme, yuzleşmeyi reddetme gibi direnişci tavırları, ev baskınlarında teslim olmamak (nitekim hicbir uyesi ev baskınlarında sag ele gecirilememiştir) ve sair özellikleriyle "demir leblebi" oldugunu kanıtlamıştır.
  cunta en buyuk sol grubu (devyol) 6 ayda bitirirken, butun gucuyle yuklendigi bu kucucuk grubu ancak 2 yılda tamamen cokerttebilmiştir.
  sonsöz: ee ne olmuştur? derseniz. hiç derim kocaman bir hiç.
 • tarihi boyunca bombalama vb bir eylem yapmayan bu örgütün ankara'daki taraftarları 20 mayıs 2007 gecesi gözaltına alınmıştır. bu da ilginç tabii.

  "ankara'da gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi

  izmir acil eylem hattı üyeleri, ankara'da gözaltına alınan biri alınteri gazetesi muhabiri toplam 12 kişinin serbest bırakılması için kemeraltı konak girişinde açıklama yaptı. izmir acil eylem hattı adına konuşan pınar bali, 20 mayıs gecesi ankara'da yaşanan gözaltılara yenilerinin eklendiğini belirterek, ankara'da evleri basılarak gözaltına alınan ve hala terörle mücadele şubesi'nde tutulan alınteri çalışanı ile okurlarının ve eğitim emekçileri derneği başkanının derhal serbest bırakılmasını istedi. bali, tüm işçi ve emekçileri, devletin demokratik mücadeleyi yok etme saldırısına karşı verilen mücadeleye sahip çıkmaya çağırdı. izmir"
 • bombalama olayıyla ilgisini bin kere yalanlasa da, ağzıyla kuş tutsa da, vakit ve yeni safak'ın yarınki "bombayı komünistler koymuş" tarzı manşetlerinden kurtulamayacaktır.
 • milliyet'in, hürriyet'in, sabah'ın manşetlerinde de teröristlikle suçlanmaktan, bu bahaneyle operasyon yemekten de maalesef kurtulamayacak olan örgüttür. sağdan soldan değil, buyrun bir de mantık çerçevesinden bakın;
  http://www.bianet.org/2007/05/23/96490.htm
 • stalin savunulmadan komünist olunmaz sloganı ile marksist leninist gruplar içinde stalinizmi en açık biçimde savunmuş örgüt.

  thko içindeyken mao'nun üç dünya teorisini eleştirip reddederek devrimci muhalefet adı altında bir araya gelmişlerdir.

  mao eleştirileri aynı zamanda 1970'lerdeki dünya komünist hareketindeki "sovyetler birliği komünist partisi" (sbkp) ve "çin komünist partisi (çkp) temel ayrışmasında üçüncü bir ayrışma olan enver hoca önderliğindeki arnavutluk emek partisi (aep) saflarında yer almıştır. stalinizm kökleri aep'e dayanır.

  maoizm eleştirilerini kadrolarına yönelik ihtilalci komünist adlı dergide yayınlayıp daha sonra "popülist sosyalizmin eski bir modeli tdkp eleştirisi" adıyla bir kitapta toplanmıştır.

  thko dönemindeki kopuşta aktan ince önemli bir rol üstlense de, kuruluş kongresi olarak kabul ettikleri 19 şubat 1979 ileri miltanlar toplantısı sonrası rolünü kaybetmiş ve daha sonra ayrılmıştır.

  12 eylül 1980 sonrası kadrolarına yurt dışına çıkış yasağı koymuş ve 1981 yılı ortalarına kadar geri çekilme taktiği yerine saldırı taktiği ile hareket etmişlerdir.

  1980 sonrası ana davalarının savunmalarını kapsayan belgeleri yargılayan savunma adıyla bir kitapta toplanmıştır.

  12 eylül sonrası türkiye cezaevleri'nde gerçekleşen ölüm orucu, süreksiz açlık grevleri'nin tamamına yakına katılmış ve en önemli kadrolarından bir kısmını bu eylemlerde kaybetmişlerdir.
 • (bkz: demir leblebi)