şükela:  tümü | bugün
 • akşener'in, kanal istanbul'un parasının erdoğan'dan alınmasına gerekçe gösterdiği hukuk terimi.
 • 1927 yılından beri varolan ve mesela 2008'de ekvador lideri rafael correa'nın kullanarak önceki rejimin borçlarını ödemediği doktrin.

  "despotik bir rejimin altına girdiği ulusal bir borcun ödenmemesi gerektiğini söyleyen legal bir teoridir. bu borçlar, ulusun değil rejimin kişisel borcudur."

  "ın international law, odious debt, also known as illegitimate debt, is a legal theory that says that the national debt incurred by a despotic regime should not be enforceable. such debts are, thus, considered by this doctrine to be personal debts of the regime that incurred them and not debts of the state. "

  "despotik rejim ulusun çıkarı ya da ihtiyaçları için değil, kendini güçlendirmek, isyanları bastırmak... gibi nedenlerle borçlanmışlarsa, bu borç ülke için iğrenç borçtur, topluma yüklenemez, rejimin borcudur, kişinin borcudur..."

  "when a despotic regime contracts a debt, not for the needs or in the interests of the state, but rather to strengthen itself, to suppress a popular insurrection, etc, this debt is odious for the people of the entire state. this debt does not bind the nation; it is a debt of the regime, a personal debt contracted by the ruler, and consequently it falls with the demise of the regime. ..."

  https://en.wikipedia.org/wiki/odious_debt

  (bkz: odious debts)
 • önümüzdeki süreçte sık sık duyacağımızı düşündüğüm bir konu. genel olarak bir despot, reis veya diktatör olarak tanımlanabilecek liderlerin kendi çıkarları için ülkeyi borçlandırmaları demek. ödenip ödenmemesi uluslararası tahkim konusu olabiliyormuş, ama ödenmesi süreci ülkede kısır döngüyü, yani yeni bir diktatörü besleyeceği için ödenmemesi gerektiğini söyleyen siyaset bilimciler de var. daha dün daktilo1984 yayınında burak bilgehan özpek anlatıyordu bunları, onun yalancısıyım.
 • tiksindirici/iğrenç borç
  uluslararası hukuk , iğrenç borç olarak da bilinen, gayrimeşru borç , diyor yasal bir teoridir ulusal borç bir uğradığı despotik rejim uygulanabilir olmamalıdır. dolayısıyla, bu tür borçlar, bu doktrin tarafından, devletin borçları değil, onlara katlanılan rejimin kişisel borçları olarak kabul edilir. kavram, bazı açılardan, baskı altında imzalanan sözleşmelerin geçersizliğine benzer.

  1800'lü yıllara dayanan öncüllere ve ekonomi , felsefe , siyaset bilimi , tarih ve hukuk gibi çeşitli alanlardan gelen desteğe rağmen , iğrenç borç uluslararası hukukun bir parçası değildir ; aslında, "ulusal veya uluslararası mahkeme, odious debt'i egemen bir yükümlülüğü geçersiz kılma gerekçesi olarak gösterdi." bunun yerine, uluslararası hukuk, hükümetleri seleflerinin maruz kaldığı tüm borçlardan kesinlikle sorumlu tutmaktadır.

  tarih
  tiksindirici borç kavramı , bir rus göçmen hukuk teorisyeni olan alexander nahum sack tarafından 1927 tarihli bir incelemede resmileştirildi . iki 19. yüzyıl precedents- dayanıyordu meksika 'nın uğradığı borçların reddi imparator maximilian ve tarafından inkar abd'nin ait küba tarafından alınan borçların sorumluluk ispanyol sömürge rejimi .

  sack şunu yazdı:

  bir despotik rejim, devletin ihtiyaçları veya çıkarları için değil, daha ziyade kendisini güçlendirmek, halk ayaklanmasını bastırmak için vb. bir borç aldığında, bu borç tüm devletin halkı için iğrençtir. bu borç milleti bağlamaz; bu, rejimin bir borcu, hükümdar tarafından daraltılmış kişisel bir borç ve dolayısıyla rejimin ölümüyle birlikte düşüyor. bu iğrenç borçların devlet topraklarına bağlanamamasının nedeni, devlet borçlarının hukuka uygunluğunu belirleyen şartlardan birini, yani devlet borçlarının katlanılması ve ihtiyaçlar için ve devletin çıkarları. borç verenlerin bilgisi dahilinde, ulusun ihtiyaçlarına ve çıkarlarına aykırı amaçlarla sözleşmeye bağlanan ve kullanılan iğrenç borçlar, ulus için bağlayıcı değildir - onları sözleşmeli hükümeti devirmeyi başardığında - bu borçların sağlayabileceği gerçek avantajların sınırları içinde. borç verenler halka düşmanca bir eylemde bulundular, kendisini despotik bir rejimden kurtarmış bir ulusun, yöneticinin şahsi borçları olan bu iğrenç borçları üstlenmesini bekleyemezler.

  çuval, (1) borç verenin (2) borcun rızası olmadan yapıldığını ve (3) halkın menfaati olmadan gerçekleştiğini bilmesi gerektiğinde bu tür borçların icra edilemez olduğu teorisini ortaya attı. benzer borç reddinin birçok örneği vardır. [8] hakem olarak hareket eden baş yargıç william howard taft , kosta rika'nın federico tinoco granados rejimi tarafından yapılan birleşik krallık borçlarını ödemek zorunda olmadığını tespit etmek için doktrini kullandı .

  resepsiyon
  kanadalı bir çevre ve kamu politikası savunuculuğu kuruluşu olan probe ınternational'ın yönetici direktörü ve odious borçlar: gevşek borç verme, yolsuzluk ve üçüncü dünya çevre mirası kitabının yazarı patricia adams, "alacaklılara yalnızca aşağıdaki amaçlar için borç verme teşviki vererek şeffaf ve kamu yararına olacak şekilde, geleceğin tiranları ordularını finanse etme yeteneklerini kaybedecek ve böylece teröre karşı savaş ve dünya barışının davasına daha iyi hizmet edilecektir. " bir de cato enstitüsü politika analizi, adams tarafından yapılan borçlar önerdi ırak sırasında saddam hüseyin para silah, baskı araçlarının ve sarayları harcandığını çünkü hükümdarlığının iğrenç idi.

  ekonomist seema jayachandran ve michael kremer tarafından 2002 yılında yazılan bir makale bu konuya olan ilgiyi tazeledi. bu fikrin, diktatörlerin daha fazla borçlanmasını engellemek için yeni bir ekonomik yaptırım türü yaratmak için kullanılabileceğini öne sürüyorlar . jayachandran jubilee hareketinin 10.yıl kasım 2010 yılında yeni öneriler önerdi küresel kalkınma merkezi içinde washington, dc daha sonra, kredi yaptırımlar modeli küresel gelişmeler merkezi tarafından adapte edilmiş ve bir dizi başka önerinin temelini oluşturmuştur. bazıları doktrinin uluslararası kalkınmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor . diğerleri doktrinin daha da fazla borcun iptal edilmesine izin vermesi gerektiğini düşünüyor.

  uygulama
  aralık 2008'de ekvador devlet başkanı rafael correa , ekvador'un ulusal borcunu temerrüde düşürmeye teşebbüs etti ve onu gayri meşru iğrenç bir borç olarak nitelendirdi, çünkü daha önce yozlaşmış ve despotik rejimler tarafından ihale edildi. borç ödemeye devam etmeden önce borç mektuplarının fiyatını düşürmeyi başardı.

  devrilmesinin ardından haiti 'ın jean-claude duvalier 1986 yılında, çok taraflı kurumlara borçlu haiti'nin borçlarının iptal etmek çağrılarda, haksız iğrenç borç çağırarak vardı ve haiti daha iyi eğitim, sağlık ve temel altyapı için fon kullanabilirsiniz. şubat 2008 itibariyle, haiti borç iptali kararı'nın abd temsilciler meclisi'nde 66 ortak sponsoru vardı . abd'de çeşitli kuruluşlar yayınlanan eylem uyarıları haiti borç iptali kararı etrafında ve bir kongre mektup abd hazine , jubilee abd dahil haiti adalet ve demokrasi enstitüsü ve pax christi abd.

  kaynak
 • para biriktirmeye başlasa iyi eder. şu ana kadar yeterince tiksindik.
 • devran değişir de erdemli birileri iktidara gelebilirse soyadı erdoğan olan bir sülaleye dünyayı dar edebilecek bir borç çeşidi anladığımız kadarıyla
 • muhalefetin 2021 yılında 128 milyar dolar sorusundan sonra yaptığı en iyi hamle budur. var mı öyle hazineyi keyfe keder müteahhitlere peşkeş çekip sonra bu borçları milletin sırtına yüklemek?
 • 84 milyon insanı şahsi emeller için onlarca yıl borçlandırmak tiksindiricidir.
 • okurken tiksinmedim, manası öğrenildiğinde insanın keyfini getiren bir terim.
 • hayatımda duyduğum en şahane hukuki terimdir, bir tanım bu kadar mı güzel ve anlamlı olur arkadaş. insan sıfatına bürünse yanağından bir makas alır ponçiğim benim diye bağrıma basardım.
hesabın var mı? giriş yap