şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ironi cümlesi . kuşkusuz ki yice atatürk de gençliğin bu hale geleceğini öngörememişti.
 • olmayacak arkadaşlar, olmayacak.
  günümüzde toplumun sosyokültürel yapısının her yerinde 20-80 kuralı geçerli. yani nüfusun %20'si; kalan %80'i yönetiyor, kontrol ediyor, besliyor, eğitiyor veya eğitmiyor.

  nicelik (rakamsal büyüklük) seçimlerde ve oylamalarda bu 20'nin sinirini bozsa da hayatın her alanında kalan %80, 20'lik kesime adapte olmak zorunda kalıyor. italyan ekonomist pareto'nun tespit ettiği bir kural. buradan detaylı okuyabilirsiniz.

  diğer yandan; tiktok, facebook, instagram... hepsinin yarattığı illüzyon aynı: "burası manyak bi' yer, yıkılıyor burası, herkes burada, tüm ülke bu uygulamayla yatıp kalkıyor!"
  bu tuzağa düşmeyin. ülkede en fazla kullanılan araç instagram. onun da kayıtlı kullanıcı sayısı 40-50 milyon, aktif (haftada 1) kullanan sayısı 8-10 milyon. tiktok'u geçtim, instagram'ı bile duymamış milyonlarca insan var yani sokakta. azıcık kafanızı şu telefonlardan kaldırın. reklamverenleri kafeslemek için bu uygulamaların yarattığı "herkes bizim kullanıcımız" tuzağına düşmeyin.

  umutsuzluğa alışmayın.
 • ilk okuduğumda çok manasız gelendir.
  sonra arattım tiktok diye bir şey mi var acaba diye, o zaman taşlar oturdu.
 • yanlış önermedir. tiktok neslinin sıkça görülme nedeni tiktok adlı uygulamanın reklamlamaya bastığı paradır. nasıl ki aradığın ayakkabıyı criteo uygulaması her haber sitesinde, her reklam alan sitede hatta ekşide karşına çıkarıyor ve sen beziyorsan, bu da öyle bir reklamdır.

  reklamı olmasa tiktok denen zırvalığa zaten hiçbir gencin ilgisi olmayacaktır. birkaç seneye de yok olacak, akıllardan silinecek bir uygulamadır.