şükela:  tümü | bugün soru sor
 • okuma secdesi demektir.bir secde ayetini okuyan veya dinleyen bir müslümanın yapması vaciptir.allaha,peygamberlerine,kitaplarına iman ettiğinizi kabul etme anlamını içerir.yani kişi allaha kulluğunu dile getirmiş olur.
 • eğer secde ayeti cemaatle kılınan bir namazda sesli okunursa ve rükû' ile secde âyeti arasına 3 ayetten daha fazla âyet girecekse (tabi ki girip girmeyeceğini camidekilerden sadece imam bilebilir) namazın içinde ayet sonunda hemen tilâvet secdesi yapılır ve kıyâm'a geri kalkılarak geri kalan âyetler okunmaya devâm edilir.

  genellikle namazlarda secde ayetlerinden sonra ayet okunmaz ve rüku ve secdeler normal sırası ile tamamlanırlar. böylece de namazın farz olan secdesi de derece olarak daha küçük (vacip) olan tilâvet secdesi'ni karşılamış olur.

  secde ayetinden hemen sonra rükû'a gidilmeyip tilâvet secdesinin yapıldığı namazlara genelde hatimle teravih namazı kıldırılan camilerde rastlanır.

  yalnız, burada benim kafama takılan mes'ele şu : acaba bu 3 ayetlik sınır aşılacağı için mi tilâvet secdesi hemen yapılıyor yoksa sünnet olan teravih namazının secdesi vacip olan tilâvet secdesini karşılamayacağı için mi ? bunu bir araştırıp soruşturmak lâzım.
 • a'râf sûresi 7-206, ra'd sûresi 13-15, nahl sûresi 16-49, isrâ sûresi 17-109, meryem sûresi 19-58, hac sûresi 22-18, furkân sûresi 25-60, neml sûresi 27-25, secde sûresi 32-15, sâd sûresi 38-24, fussilet sûresi 41-37, necm sûresi 53-62, inşikâk sûresi 84-21 ve alak sûresi 96-19 sürelerinde bulunmaktadır.
 • bir insan, bir secde ayetine denk gelse, ve secdeyi yapmayı unutsa, yıllar sonra aklına gelse, bu secdeyi yaparak vacibi yerine getirir, unutmayın, unutturmayın.
 • "semi'na ve ata'na ğufrâneke rabbenâ ve ileykel masîr" duasının anlamı da şöyledir ; "işittik ve itaat ettik, affına sığındık ya rabbi, dönüş sanadır."
 • (bkz: bidat)