şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu seneki fejs toplantısını ev sahipliği yapacak olan üniversitedir.
  • hollanda`da tilburg'ta bulunan güzel bir üniversite..
    http://www.tilburguniversity.nl/
  • hollandanin kuzey brabant eyaletinde bulunan ekonomi, international business iktisat hukuk isletme psikoloji sosyoloji gibi bolumleri barindiran universite. bachelor programinda kullanilan dil genel olarak hollandacadir
  • sevgilimi benden ayiran universite.
  • 10 üzerinden çan eğrisi olmaksızın not veren, 8 üzeri not almanın sizi efsaneleştirebileceği, bol tatilli ve partili güzide bir üniversitedir. ekonomi alanında avrupa'da tanınan bu üniversitenin türk nüfusu yıllar geçtikçe artmaktadır. yurdum üniversiteleri aksine başörtülü, sakallı, bilimum şekillerde öğrenim görülebilen bu üniversite içinde bulunduğu ülke gibi gayet liberal görüşlü görümektedir.
    üniversitenin en önemli yanlarından bir diğeri de öğrenci klüplerinin gerçekten çok güçlü ve önemli olmasıdır. klüpler birer şirket gibi yapılanır, bütçeleri vardır. ucuz kitap satmaktan sınav öncesi özet dağıtmaya, parti düzenlemekten yabancı öğrecileri karşılamaya kadar çok çeşitli görevleri gayet güzel bir biçimde gerçekleştirirler.
    eğitimin genel olarak standardın üzerinde olduğu bu üniversite genç insanımız için çok iyi bir hayat tecrübesi gibidir.
  • sevdiğimi sanıdığım, ama bitirip güzel ülkeme geri dönünce, anılarımda yaşamaya başlayınca, daha çok seveceğime inandığım değişim programı üniversitem. geldim gördüm ve diyorum ki benim güzel ülkemin iyi üniversitelerinin de bundan aşağı kalır bir yanı yok, ama daha çok araştırma, üniversitelere, akademik çalışanlara daha iyi yatırım yapılsa keşke. buradaki gençliğin bizim gençliğimizden eksiği var fazlası yok. bizim tek sorunumuz meyve verecek ağaçları görmezden gelmek, yoksaymak, hatta kimi zaman engellemek. tek bir sorun ama herşeyin özü. keşke her gencin yurt dışına çıkıp belli bir süre yaşama fırsatı olsa da, ülkemizin, insanımızın, adetlerimizin değerini kavrasa...
  • erasmus öğrencisi olarak gelirken kesinlikle idealist olunmaması gereken üniversitedir. nasıl derseniz derslerin adına, üniversitenin rankingine, eğitim kalitesine kanıp , arkadaş benim birincil amacım tilburg üniversitesinin engin eğitim olanaklarından yararlanmaktır dediğiniz an yandınız demektir. neden öyledir derseniz , bu şekilde diyen adam araştırıp en taşaklı en alengirli dersleri seçip güzel üniversitemiz tilburga gelir. ilk hafta her şey güzel gider oryantasyon vardır , ikinci hafta yeni bir okulun verdiği gazla dersler kaçırılmaz ama yavaş yavaş madalyonun diğer yüzü görülmeye başlar. önce sevgili esn'imizin düzenlediği introduction weekend sonra her hafta birdir ikidir partiler sonrasında festival tatili ve bu tatilde başka bir avrupa ülkesi görmenin dayanılmaz hafifliği derken bi bakarsınız ki okul yalan olmuş konular yığılmıştır. bi ara vizelerin katkısıyla toparlanıyor gibi olsakta daha bitmemiştir. partilere tam gaz devam ederken easterda yine uzun bir tatil bizleri bekler. o uzun tatilde bi yere gitmezsen oturup derse çalışırsan zaten hıyarsındır ki bi de ryanair gibi bize allahın verdiği lütfuda hesaba katarsak zaten italya, ispanya kaçamağı yapmamak olanaksızdır. oradan geldim artık derslerin başına oturuyum derseniz kendinizi kandırırsınız çünkü dersler yavaş yavaş bitmeye başlamıştır fakat dersler biterken tatiller bitmez örneğin queens day ile başlayan haftadan itibaren üç hafta üst üste pazartesileri tatildir. önce 2. dünya savaşını anmak üzere sonrasında with monday denilen dini bayram nedeniyle. ve bu küçük tatiller hiç bi numarası olmayan tilburg şehrinden kaçıp aynı şekilde hiç bir numarası olmayan diğer hollanda şehirlerini gezmek için güzel fırsatlardır. bu fırsatlar bittiğinde zaten aşşağı yukarı döneminde sonu gelmiş bulunmaktadır. başlangıçta büyük bi gazla alınan alengirli dersler koca bir şemsiye olarak bi tarafımıza girmiştir artık ve finallerle birlikte açılmayı beklerler ki bu çok yakındır. finaller bi balyoz gibi exchange öğrencileri ezer geçer , hatta kaldığınız dersler sayısında sidik yarıştırırsınız. çoğunluğu ülkelerinin en iyi üniversitelerinden en iyi ortalamalarla gelmiş insanlara bu işkence reva görülmüştür. şemsiye artık açılmıştır ve resitleri ülkemizde alabiliyor muyuz soruları sıkça sorulur olmuştur ki onlarında kurtarıcı olacağı meçhuldür. çünkü bu okulda çan eğrisi gibi bir sistem olamamakla beraber derslerde 55 aldın aldı yoksa kaldın sistemi uygulanmaktadır ve resitlerin (bütünlemenin hollandacası) ağırlığı yüzde 100'dür.

anafikir; gelirken alabileceğinin minimumu kadar ders al, bu minimum derslerini dutch culture, dutch gibi derslerle doldur. hatta en başında nijmegen, groningen gibi sınav kağıdının üzerine erasmus yazıp yatarak, gezerek geçebileceğin derslerin bolca olduğu okulları seç.
  • hemen yanında intermezzo adında kocaman bir bina yapılmıştır. orman manzarası süperdir.
  • işletme ve ekonomi alanında yüksek sıralarda yer almasının sebebi araştırma yapan, makale yazan sağlam profesorlere sahip olmasındandır. bu bölümlerde girdiğiniz çoğu dersin kitabını fakülteden biri yazmıştır.
  • her milletten öğrencisi vardır ama çinliler ve türkler başı çekiyor. mutlaka 2.el bisiklet alınmalı (birinci el pahalı ve çalınır 100 eurodan fazla para vermeyin) ulaşım için schiphol'e alternatif olarak düsseldorf havalimanı da kullanılabilir. eğitim kalitesi yüksek, genelde sunum ve grup ödevlerinin ağırlıklı olduğu, araştırmaya önem veren bir üniversite. eskiden katolik teoloji üniversitesiymiş. hollandalılar pek yabancılarla konuşmuyor, en yakın dostlarınız gene sizin gibi gelen yabancılar olacak.
    not: adres sorarken tilburg diye okumayın zira bazıları anlamıyor -tilbırgk- gibi okunuyor :)
    not2: her pazartesi saat 12:00'de sirenler çalıyor, deneme amaçlı