şükela:  tümü | bugün
  • 2000 isvec-danimarka-italya yapimi isvecce film. 1975 senesinde bir evde birlikte *yasayan bir grup insanin yasadiklari.. yirminci istanbul film festivalinde gosterilmisti.
  • adi birlikte anlamina gelen, cok seker bir film. komun halinde yasayan bir grup insani, hem makaraya alan, hem de onlara sempati duyan bir uslupla anlatiyor, oldukca eglenceli sahneleri var. film ev halkindan birinin telefonda franko'nun oldugu haberini alip, bunu sevincle bagirarak etrafa duyurmasiyla ve herkesin sevincle birbirine sarilmasiyla basliyor, o esnada ev halkindan ikisinin veletleri pinochetcilik oynuyor, sirayla birbirlerine -guya- iskence ediyorlar. neyse efendiiim, kahramanlarimiz birarada gul gibi yasayip giderlen, elemanlardan birinin ablasi, kocasiyla ciddi bir kavgaya tutusup, iki kucuk cocugunu da alip eve yerlesiyor. ev halki once bu davetsiz misafirden pek hoslanmiyor, aman burjuva sen de diye ablaya burun kiviriyorlar, ama ufak ufak iki taraf da birbirinden bir sekilde etkileniyor, karsilikli olarak birbirlerinin "huyunu bozuyorlar". eve et girmesi kesinlikle yasakken, ablanin iki cocugu ve evdekilerden birinin veledinin kazan kaldirip, sosis istiyoruz pankartlariyla dolasmaya baslamasi uzerine belli gunlerde et yenmeye basliyor, hatta evdekilerden birini isyan ettirip evden kacirmak pahasina televizyon bile aliniyor. eh, bu arada ablanin da dunya gorusu ufaktan degisiyor tabi, velhasil olaylar gelisiyor...firsatiniz olursa izleyiniz derim.
  • lukas moodysson'u daha da bir sevmeye sebep oluyor, insanın yüzünü gevşetiyor, bir anda neşe enjekte ediyor damara. bir grup komünistin kendilerini tüm dünyadan soyutlayıp daha da toplumdan uzaklaşmışken bir anda içlerine giren yarı aile ile tüm insanların bir olduğunu kavrayıp "bırak bu kadar katı komünizmi/kuralları, insanları sevmeye bak" mottosunu öğrenmelerini anlatan, hayatta yaşanabilecek en güzel ya da en ilginç evlerden birinin tanımını yapan film. bir de bu kadar güzel müzikler nerden bulunur nasıl kotarılır bilinmez, lukas beyefendinin en iyi filmidir kannımca.
  • göran'ın iyi kalpliliğiyle beni bunalıma süreklediği, lena'nın ise iğrençliğiyle buhran geçirmeme sebebiyet verdiği film. ve bir de izlendikten sonra abba dinlenesi film.
  • uc fikirleri, farkli yasam tarzlari ve cinsel tercihleri olan genc ve orta yasli bireylerin (ve cocuklarinin) birlikte ayni evde yasamalari sonucunda ortaya cikan ilginc olaylari konu alan ve 1975 yili stockholm'unu anlatan film. oldukca keyiflidir.
  • 4-5 aydir elimde bulundurup da bir turlu izleme firsati bulamadigim filmdi, ama iyi ki finaller oncesine denk getirmisim ki, iyi motivasyon oldu. zira; cok uzun zamandir bu kadar keyifli bir film izlememistim. lukas moodysson yine yapmis yapacagini. filmde, insanoglunun yasayabilecegi neredeyse her turlu ask mevcut. moodysson'in muhtsem alatim kabiliyeti de isin icine girince ortaya cok mukkemel bir yapim cikmis. kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir diye dusnuyorum.
  • topluca oynanan futbol maçlarında göran'ın kendi kalesine atılan golden sonra bile neşe içinde havaya zıplaması ve golü atanı tebrik etmesi gibi, günlük yaşantımızda ayrıntı sayıp geçtiğimiz bir çok önemli nokta için göndermelerle örülmüş ve abba'yla insana bir gülümseme armağan edebilecek kadar güzel isveç filmi.
  • evde yasanan hayatlara en güzel elestiriyi kucuk cocukların yaptıgı, son yarım saatinde vasat havasından kurtulan film. olculu ve yerinde bi mizah ve cinsellik anlayısıyla evde yasanan komun hayatın carpıklıklarını yansıtmaktadır. özellikle göran'ın sinirlerine hakim olamayıp verdiği tepkiler filmin en güzel sahnelerdir. ayrıca pek bir etkiliyeci futbol enstanteleri barındırmaktadır.