şükela:  tümü | bugün
 • http://tr.m.wikipedia.org/wiki/tilsit_antlaşmaları

  osmanlı devletinin avrupa daki topraklarını boluşmeye yonelik, kim nereyi alacak gibi yapılan, napolyon fransa sı ile rusya imparatorluğu arasındaki anlaşma.
 • 7 temmuz 1807 tarihinde rusya ve napoleon fransası arasında imzalanmıştır. iv. koalisyon'u bitiren antlaşmadır. antlaşma aynı zamanda 9 temmuz 1807'de prusya ile de imzalanmıştır.

  rusya bir kez daha prusya ve büyük britanya ile ittifak kurarak avrupa'da yükselen napoleon tehdidine karşı fransa'ya savaş açtı. biz buna iv. koalisyon savaşları diyoruz. avusturya ise bu koalisyona ulm savaşı ve austerlitz savaşı yenilgilerinden dolayı katılmamıştır. jena'da prusya'yı yenen napoleon, rusya ile önce eylau'da karşılaştı. daha sonra 14 haziran 1807'de friedland yakınlarında kesin bir zafer kazandı. bu zafer sonucu ise taraflar arasında neman nehri kıyısında tilsit antlaşması imzalandı. bu antlaşmaya göre fransa'nın britanya'ya karşı uyguladığı kıta ablukasına rusya destek verecek, buna karşılık ise fransa osmanlı ile olası bir savaş durumunda rusya'nın yanında yer alacaktı. antlaşmanın bir diğer önemi ise fransa imparatoru napoleon ile rus çarı i. alexander arasında kısa bir dostluk kurulmasıdır. bu kısa süreli dostluğu, dönemin madalyonlarında görmek mümkündür.
 • bu antlaşmayla;
  fransa, kendi ekonomisini korumak, büyük britanya’nın ticari ve askeri anlamda gelişmesinin önüne geçmek için önayak etti, rusya’yı 1807 tilsit barış antlaşması gereği katılmak zorunda bıraktığı “kıtasal ambargo”ya da dahil ettirdi.
  ama bu ekonomik ambargo gerek rusya gerekse fransız iş çevreleri tarafından sık sık delinmiştir.
 • osmanlı’ya karşı rusya ve fransa’nın arasında yapılan ittifak anlaşması.