• dünyanın en başarılı sporcusu olmayabilir hatta basketbolun bile en başarılı sporcusu olmayabilir. ama bu adam kesinlikle dünyanın en iyi sporcusudur.
  • şimdi bir kere daha bakıyorum da, veteranlık insana bu kadar yakışır. sakalındaki beyazlıkları yediğim.
  • 19 mart 2016 golden state warriors sa spurs maçı'nda yakından gösterdiler bu abiyi. kıvırcık saçlarına ak düşmüş uçlarına dağın yamaçlarınajsdbhsjdgfdjsdhsjdhsj neyse daha fazla saçmalamayı kesiyorum adam 40 yaşında ama hala yaşına göre taşşşş gibi oynuyor. bizim malum uzundan daha sağlam bir istikrar sağladı bu ''daha uzun adam'' ama bu yaz kendisine ''abi lütfen artık oynama'' konulu mail atmak lazım adam parkede ölecek diye korkuyorum yemin ederim. ''duncan gidince yerine kim gelecek aldridge mi aldridge'de liderlik vasfı yok bi kere'' diyenler de olacaktır ama adam ciddi ciddi parkede ölecek lan.

saçmalamayı kesiyorum dedim daha fena saçmaladım neyse.
  • nba de taşşak denince akla gelen adamdır, benchte oturuyor zannediyorsunuz da değil birader, adam 30 kilo taşşağın üstünde oturuyor kenarda. çalışma etiği, sporcu laflarının bu kadar yakıştığı kevin garnett ile birlikte nba in gelmiş geçmiş en güzel abisi resmen. helal olsun.
  • kariyerinin 47146. dakikasını oynayarak nba tarihinde gary payton'ı geçen ve 10. sıraya yükselen efsane. önünde 47619 dakika ile reggie miller bulunmakta.
  • yıldım yıldım..
    yıllar oldu artık profesyonel ya da amatör basketbol oynamıyorum, nba zaten lisenin sonundan üniversitenin başından beri takip etmiyorum..
    geçen gece ntvspor'da euroleague maçının tekrar vardı, tv8'de de sa birileriyle oynuyor..
    tabii ki euroleague maçını izledim ama, 2dk nba'ya bakayım dedim, vay dedim babanın düşmanlarını sikeyim tim duncan oynuyor hala. abv kapattım. zevksiz soluk herif ya.

patronu olduğum takım dışında hiç bir takımda istemeyeceğim adamdır.
  • timothy theodore duncan

a.k.a. timmy, the big fundamental, groundhog day ve old man riverwalk (bu son ikisini ben de ilk kez duydum ne yalan söyleyeyim)

25 nisan 1976 doğumlu bu mahallemizin en yakışıklı abisi nba'in bir dönemini temsil eder.

- - - - -

fun fact: 99 yılından beri tim duncan, kobe bryant veya dwayne wade'in olmadığı ilk final serisi geçen sene oynanmıştır.

- - - - -

97-98'de lige girdiğinde michael jordan mvp, chicago bulls şampiyon idi.
    son 2 sezonuna girerken bu sefer stephen curry ve golden state warriors isimlerini görüyoruz.
    aklınıza görüntüler gelsin. kanal d'de bulls - jazz final serisini izlerken ki görüntü ile şu anki ışıl ışıl nba maç görüntülerini karşılaştırın.
    o arada tim duncan ve san antonio spurs'un 6 finali ve 5 şampiyonluğu var.

san antonio spurs son 20 yılda bir kere playoff'a kalamadı.
    onda da açık ara nba tarihinin stratejik olarak (bence) en başarılı iki kararından birini verip, tanking sonucu draftta tim duncan'ı seçtiler. (en başarılı diğer karar; lakers tarafından shaq'in geldiği sene yapılan vlade divac - kobe bryant takası)

sonuç 50 galibiyetin altına inmedikleri ve 6 kere finallere gidip 5 kere şampiyon oldukları 20 sene.

- - - - -

fun fact: tim duncan'ın ne kadar uzun süredir nba'de olduğunu bilmek ister misiniz? new york knicks'in en son ne zaman nba finallerinde mücadele ettiğini hatırlıyor musunuz? o finalleri tim duncan kazanmıştı.

- - - - -

bu adamın en büyüleyici yanı, hiç bir büyüleyici yanının olmaması.
    gülmez.
    şaklaban şaklaban hareketleri yoktur.
    kariyeri böylesine büyük bir oyuncu olarak en az highlight bu adamdadır büyük olasılık.
    ama bir elinin parmakları şampiyonluk yüzükleriyle kaplı.

üstelik tek bir numara ve tek bir forma ile.

bundan daha büyüleyici ne var ki zaten...

...yazmamı bekliyorsanız yanılıyorsunuz.
    bu adamın büyüleyici çok yanı var. sadece pek bilinmemesi ilginç.

şimdi size timothy theodore duncan'ın ilginçliklerinden bir kuple sunacağım.
    üstelik bunu roma rakamları ile yapacağım ki beni olduğumdan daha zeki zannedin diye...

i. mesela normalde basketbol kendisinin ilk ilgilendiği spor değil.
    tim duncan aslen bir yüzücü. hem de çok iyi bir yüzücü. 1992 olimpiyatlarına katılabilecek kadar iyi hem de.

peki hikaye neden böyle ilerlemiyor?
    çünkü hugo kasırgası 16 yaşındaki timothy'nin çalıştığı havuzu yokediyor.
    ve genç timothy çalışmak için tek alternatifi olan denizde köpekbalıkları olduğundan bu işten vazgeçip, basketbola dönüyor.

ii. ya da finansal danışmanı tarafından 25.000.000 $ dolandırıldığı zaman verdiği sıkıcı derecede kusursuz tepki:

- ben sadık/güvenilir bir adamım. verilen sözler benim için önemlidir ve diğer insanların da böyle olduğunu varsayıyordum. ama hayat bu şekilde değilmiş.

arkadaş tamam kariyerin boyunca 200.000.000 $ kazanmış olabilirsin ama tüm kazançlarının %10undan fazlası şerefsizin biri tarafından tokatlanmış. az sinirlen be herif. erdin mi, ne ettin belli değil?!

- sonuçta kendi kendine kızgın kalamazsınız. tekrar aynı konuya dönüyorum ama; ben bu adama güvenmiştim. yanılmışım. bu sebeple kazıklandım. ama bundan ötürü kendime kızgın değilim. bu öğrenilmesi gereken bir dersmiş. tekrar bu duruma düşmemeye çalışacağım.

ben dalai lama olsam şu an tim duncan'a davet göndertirim. "hacı hayırdır? sırrın nedir?!" diye...

iii. kolejde okurken büyük bir yıldız olacağı ve nba'e gitse dünya paralar kazanacağı belliyken drafta hemen katılmayıp 4 sene okulda kalıyor. ölmekte olan annesi mezun olmasını istediği için tim duncan normalden bir kaç sene kadar geç giriyor nba'e. hayır ağlamıyorum canım, gözüme insanlık kaçtı...

iv. hiç kravat takmaz.
    ne draft gününde
    ne de bush veya obama tarafından kabul edilirken.

ginobili "ikna etmeye çalışmadık bile" demiştir hatta.

v. 2003 yılında nba finallerinde new jersey nets karşısında quadruple-double yapmıştır ancak aptal istatistikçinin hatası yüzünden iki bloğu işlenmemiş ve 21 sayı, 20 rebo, 10 asist 8 blok ile kalmıştır. tekrarlıyorum; bunu nba finallerinde yapmıştır hayvanat bu arada.

vi. tim duncan, yaş olarak boston celtics'in koçu brad stevens'tan büyüktür.

vii. 9.000 dakika üzeri playoff tecrübesi olan tek oyuncudur. tam olarak 9.152 dakika. bu da yaklaşık 6.5 gün ediyor.

- - - - -

uzun lafın kısası; bu abiyi bilin. bu abiyi sevin ve saygı duyun.
    sadece nba için değil, üzerinde yaşadağımız bu boktan dünya için kıymetli insanlardan biri bu.

- - - - -

fun fact: timmy lige girdiğinde san antonio spurs'un web sitesi böyle gözüküyormuş alskfjsalkgjsagsa

- - - - -

hiç bir zaman san antonio spurs'ü desteklemedim ve destekleyeceğimi de sanmıyorum.

ama tim duncan senin yerin ayrı...
    senin yerin apayarı.

so long...

(bkz: tim duncan/@spark)
  • bugün itibari ile normal sezonlarda 1.000 galibiyete ulaşan 3. isimdir.

charlotte, minnesota, toronto, memphis ve new orleans'ın franchise olarak kendisi kadar galibiyeti bulunmamaktadır.

- - - ccc timmy reyiz ccc - - -
  • 40 yaşına geldi ve 19 senedir aralıksız olarak aynı takımda, kendisini 97 draftında 1. tur 1. sıradan seçen san antonio spurs'de oynuyor. ne zaman bitirecek bilinmez ama muhteşem kariyerini yüzde 50 saha içi isabetle 20 sayı, 11 ribaund, 3 asist, 2 blok ve 1 top çalmalık akıl almaz ortalamalarla bitirecek.

dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 4 numarasıdır, mr. fundamental.
  • (bkz: #59838479)
hesabın var mı? giriş yap