şükela:  tümü | bugün
 • en etkilendiğim oyunları yapan adamlardan biri, hatta totalde ilk sırada bile olabilir. jordan mechner de az üretmesine rağmen çok önemli bir "sanatçı"dır benim için.

  gelgelelim bu tim schafer ismindeki adam daha lucas arts prodüksiyonu olan, çok adventure oyunlar yapıyordu ve gelmiş geçmiş en iyi oyunlar listesine girerdi neredeyse bütün çalışmaları.

  mesela secret of monkey island, monkey island 2, day of the tentacle ve yine bi şaheser full throttle, ardından da tam adventure bitti dediğimizde gelen ve tadı damağımızda kalan grim fandango. oyunlarının çizgi film tarzında olması, kullanılan ince ve çok kaliteli espriler, fevkalade ses efektleri-müzikler içermesi onun oyunlarını vazgeçilmez yapıyordu.. iyi ki wardı, ne cici bi adamdı belki de... sen bilirsin.

  ps: hatalı bkz'dan dolayı silindiği için değiştirdim.
 • ilk entryin ben olayim entryi tuz ve hurmayla actigim su oruc gunlerimde seni ilk ben yazayim diye girdigim anda uc sene gec kaldigimi gorerek uzuldugum, kanimca 21. yuzyilin en gercek en yeni sanati olan ve bizim "bilgisayar oyunu" diye bildigimiz etkilesimli oykuler (intteraktive fiction) alaninda en sahane insanlardan birisidir tim schafer. simdi okudukca, salliyorsun otisagabey olmaz oyle sey, diyeceksiniz, ama bu adam oyle bir insandir ki, 20 sene sonra yaptigi isin ciddi anlamda fakultesi acildiginda, akademik anlamda arastirmaya konu oldugunda kitabi yazilacaktir.

  kendisi "adventure" janrina en buyuk katkilari yapmis birisi olmanin yani sira, "lucasarts oyunlarini cok severim" diyen herkesin haberi olmadigi gizli oznedir. peter chan gibi, harry potter ve phantom menace in konsept dizayniri bir insan ile calismis, peter mcconell gibi monkey islandin ve grim fandangonun muazzam muziklerini yapmis kisilerle kafa kafaya verebilmis idealize bir yaratici insandir.

  onun hakkini bugune kadar iade edemediysem, lucasarts oyunlari superdir derken "bu oyunlarin altindaki imza kimindir" diye merak etmediysem bu benim, bu bizim, bu hepimizin (cyrano seni muaf tutuyorum) essekligidir. senden ozur dileriz tim agabey, sen bize kahkaha ve nese ile gecmis saatler armagan etmis enfes bir insansin, hakkin ana hakki gibi odenmez.
 • (bkz: ron gilbert)
  (bkz: chris taylor)
 • onca zaman bütün oyunlarını oynamış, müptelası olmuş, başka oyunlarda bulamadığım tadı onun oyunlarından almış ve fakat ondan haberi olmamış,kim yapmışsa helal olsun başlığı altında lucas arts i incelemiş ancak daha derinlere inmemiş birisi olarak bu başlık altındaki entryleri okuduktan sonra kendi adıma üzülmüş ve hatta kendimden utanmışımdır. tim amca sağlıcakla kal her nerde yaşanıyor vede yaşatılıyorsan,sağlıcakla kal.
  (bkz: grim fandango)
  (bkz: monkey island)
  (bkz: serisine tapardık ailecek)
 • oyun dizaynı aşamasında farklı arayışlarda olan, neredeyse sanatsal kaygılar içinde diyebileceğimiz pek muhterem kişi. grim fandangoyu yaparken amacım bir kara film yaratmaktı diyor.
  http://www.gamestudies.org/0301/pearce/
 • bu aralar yeni oyunu brutal legend ile uğraşmaktadır.
 • son şaheseri psychonauts'un da iyi satmamasının ardından "size bunlar fazla" deyip daha ticari yapımlara yöneldi sanırım. brutal legend, önceki oyunlarınki kadar dar bir kitleye hitap etmeyeceğe benziyor. hatta direk sıradan bir aksiyon oyunu demek istiyorum ama demiyorum oyun çıkınca lafımı yemeyeyim diye.

  edit: evet oyun süper çıktı. buradan huzurlarınızda lafımı yiyorum. çok yaşa tim schafer!
 • schafer yine caferliğini yapıp brütal legend'e "six degrees of schafer" diye bi achievement eklemiş. achievement'in açıklaması da şu: "bu achievement'e sahip biriyle beraber veya ona karşı oyun oynayın"

  birinci elden achievement'i almak isteyenler xbl ve psn'de timoflegend nickine karşı oynayabilirler. eline verin de bir dahaki oyunu daha brütal olsun.
 • double fine productions'la hic ilgimi cekmeyen oyunlar yapmaya devam eden ustad. ama itiraf etmek lazim ki bu oyunlardaki orjinallik bile cok az sayida yeni oyunda mevcut. iste paran olucak, alacaksin bu yavsagi bineceksin sirtina vuracaksin kirbaci, her sene bir grim fandango sequel'i cikartacak. hayat zalim.
 • publisher ağız kokusu çekmeden yeni bir point n click adventure oyunu yapmak için kickstarter üzerinden 400bin dolar bağış istemiştir.
  (15 dolar üzerinde bağışlayanlar oyunu da satın almış oluyor bu arada)

  kampanya için 33gün süre atamış ve daha ilk gün 1 milyon dolar toplamıştır.
  insanlardaki tim schafer adventure'ı açlığını iyi hesaplayamadı herhalde.
  90larda monkey island, day of the tentacle, grim fandangolarla büyüyen cocuklar simdi iş güç para sahibi
  ve "adventure oyunları ölmüştür" kafasındaki endüstriye guzel bir ders vermek üzereler.

  kickstar proje adresi,
  http://www.kickstarter.com/…9/double-fine-adventure