şükela:  tümü | bugün
 • 1948 doğumlu ingiliz müzisyen. (hayret başlığı bile açılmamış.)
  staffell 1968 yılında brian harold may ve roger meddows taylor ile beraber smile grubunu kurmuştur. daha sonraları gruptaki yerini farrokh bulsara'ya bırakan staffel, böylece dünyanın en büyük gruplarından biri olan queen'in kuruluşuna önayak etmiştir diyebiliriz.

  queen'in ilk albümündeki doing all right şarkısı da staffell'in eseridir*.
 • boru sesi
 • smile'dan ayrıldıktan sonra müzikal kariyeri başarılı olmamıştır. diğer yandan bas gitarda yer alışı ve grubun solisti olmasından ötürü toplulukta oluşan boşluk freddie mercury ve john deacon ile doldurulmuştur. yani tim staffell kendi tercihi açısından hatalı bir karar almışsa bile, smile'dan ayrılışı grubun queen'e evrilmesinde çok büyük rol oynamıştır.
 • smile grubundan ayrıldıktan sonra müzik kariyerine kısa bir süre daha devam edip görsel sanatlara yönelmiştir. sonrasındaki 30 yıl boyunca da profesyonel müzik hayatına tekrar girmemiştir. sadece 90'lı yıllarda freddie mercury'nin ölümünden bir süre sonra brian may ve roger taylor ile birlikte bir kereye mahsus olmak üzere smile re-union konseri yapmışlardır.

  tim staffel smile'dan ayrılmasaydı queen kadar büyük bir grup olma ihtimalleri düşüktü çünkü freddie mercury kalibresinde bir vokale sahip değildi fakat grubun basçısı olarak kalsaydı neler olurdu bilemeyiz. çünkü queen'in müziğine kuşkusuz staffel'in de zemin hazırladığını söyleyebiliriz. ayrıca vokal olarak da destek sağlayabilirdi. zira john deacon queen'in 4. bas gitaristiydi. yani staffel ayrılmasaydı muhtemelen yeni bir bas gitarist arayışı olmazdı.

  2000'li yıllarda çıkarttığı amigo albümü ile profesyonel anlamda müziğe geri dönmüştür ve bu albümde birçok parçada brian may ile beraber çalmışlardır.

  bohemian rhapsody (film) içinse tim staffel geç de olsa queen grubu tarafından hak ettiği onurlandırmaya kavuşmuştur. belki de kendi müzik kariyeri açısından en önemli kaydı brian may ve roger taylor ile birlikte eski bir smile ve queen şarkısı olan doing all right'a abbey road stüdyolarında yapmışlardır. böylece staffel, sadece queen hayranlarının değil kitlelerin de bildiği ve dinlediği bir figüre dönüşmüştür. bu açıdan grubu tebrik etmek gerekir.

  filmle ilgili yaptığı son röportajında ise bu işin ucundan da olsa böyle bir projenin parçası olmaktan memnuniyet duyuşunu şu cümleyle ifade etmiş;
  “i feel as if i’ve got a tiger by the tail”

  not: staffel, 22 ekim'de ikinci solo albümü two late'i yayınladı.
 • kariyeri için smile'dan ayrılması kendisine fayda sağlamamış olsa da geri kalan bütün müzik dünyasının freddie, brian, roger ve john'u tanımasını sağladı.. queen'i bize verdiğin için teşekkürler..
hesabın var mı? giriş yap