şükela:  tümü | bugün
  • norveçli barista. kendi ismiyle açtığı cafe shop, micro roastery ve kahve eğitim merkezi olan dükkanı oslo'dadır. http://timwendelboe.no/ sitesinden kahve ve ekipman sipariş edebilirsiniz; ama shipping 100 euro civarında olduğundan pek mantıklı değildir buradan sipariş vermek.
  • ünü sınırlarını aşan, oslo'da bir kahveci.
    önündeki bankta oturup yaklaşık 1 saat kaldığım süre zarfında gelen turistler "burası o kahveci mi" diye sorup durdular. ben de sanki lokalmişim ya da hep orada takılıyormuşum gibi cool bi şekilde "evet o mekan, bu mekan" demeyi bir borç bildim insanlara.
    kahveler cidden ama cidden çok iyi. şans eseri espressoda geisha'ya denk geldim, kendimden geçtim. ımmh, latte deseniz ayrı şahaneydi.

sahibini görebilmeyi umut ediyordum ama maalesef yerinde durmuyor adam. finca tamana'da kendi kahvesini yetiştirme işine girmiş bi de.

https://www.instagram.com/timwendelboe/

mekan çok mütevazı, minik. bana verdiği his: "tek işimiz kahve". bir bar, raflarda kahveler ve kahve ekipmanları. bir tarafta da roaster.
    kahve telvelerinden yapılan sabun satıyorlardı, o enteresandı. bir de postcard satıyorlar 10 krona, üzerine adresi yazıyorsunuz, onlar sizin yerinize postalıyorlar. (tr'ye 2 haftada ulaştı)

kahve seviyorsanız, oslo'ya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayın.
  • norveç'teki cafesine gitme şansı bulamadığım, fakat kahvelerini çokça deneme fırsatı bulduğum coffee celebrity.

kolombiya'da finca tamana adında bir tarlası vardır, nordic roasters forum'a da kendi tarlasında yetiştirdiği typica varyetesi kahve ile girip birinci olmuştur.
    deneysel olarak kenya ile özdeşleşen sl-28'i tarlasına ekmiş ve ilk hasatının kavurmasını deneme fırsatı bulmuştum.

ayrıca yine hulia'da, finca el suelo isimli, gübre tarlası anlamına gelen bir tarlası daha vardır. adından da anlaşılabileceği üzere, burada da gübre üstüne deneysel çalışmalar yapmaktadır.

ilk aeropress yarışmasını düzenlemiş, 2004'te dünya barista şampiyonu olmuştur.

probat ug22 ile norveç'teki cafesinde harika kavurmalar yapmaktadır, gözü kapalı tanınabilecek bir kavurma profili vardır.

müzikteki absolut kulağın damaktaki karşılığı eğer her ne ise, ona sahip olduğu da söylenir. tadım notları en kahveden anlamayan kişilerce bile rahatça onaylanır.
  • inanılmaz başarılı bir kahveci. oslo’nun bana göre en güzel bölgesi grünerløkka’da minik, şirin bir kafeye aynı zamanda adını veren tim abimiz, çevreci oluşu, sürdürülebilir tarıma ve yerli üreticiye olan desteği ve kahvedeki profesyonelliğiyle gönüllere taht kurar. en güzel çekirdeğin üreticisini bulur, yetiştirir, kavurur ve sunar. zaman zaman workshoplar da düzenler ve aksesuarların da satışını yapar meraklısına.
    kışın uğrarsanız, kendisinin elinden kahve içme şansınız oldukça yüksektir.
    ama denk gelemezseniz, üzülmeyin, baristaları da adeta birer vikingtir.