• 6 45 yayıncılık tarafından çığrından çıkmış zaman adıyla piyasaya yeni sürülen philip k. dick romanı.

yine zaman kayması ve alternatif gerçeklik etrafında dönen kitap '50'lerin amerikasına ait gündelik klişeler de içeriyor.

arka kapak yazısı da ayrı bir nefis!

--- spoiler ---

gerçekten delirmeyi isterdim. p.k.dick

--- spoiler ---

üstad tanıdık uslubunu konuşturuyor.
  • orjinalini okuyup kiyaslamayi gerektirmeyecek kadar - ilk bakista anlasilir bariz sekilde siritan - berbat bir cevirisi vardir 6 45'ten
  • hayal dünyası geniş kişiler için güzel bir kurguya sahip philip k. dick romanı. dick'in romanları açısından bakarsak listemde do androids dream of electric sheep'ten sonra geliyor.
  • şöyle bir ilk sayfası var ki okuyası gelir insanın

ragle gumm dünyadaki en önemli kişiydi- fakat bunu öğrenmesine asla izin veremezlerdi.

ragle kurtulması gerektiğini biliyordu. ama.. bindiği taksi şehrin sınırlarını geçemiyordu... her nasılsa otobüs bileti kuruğu hiç azalmıyordu.. ve aslında acaba gerçekten otobüs var mıydı?

umutsuz bir hareketle kasabadan ayrılmış ve yabancı bir eve sığınmıştı. belki burada, bir anda muazzam bir entrikanın öznesi haline gelmiş olduğu yanılsamasını alt edebilirdi...

sonra televizyonu açtı. bir eğitim filmi vardı -ragle gumm'un teşhis edilebileceği hakkındaydı.
  • thomas pynchon üzerindeki etkisi gravity's rainbow'da görülebilir. confessions of a crap artist* ile ikiz kitaplardır. adını ise hamlet'ten almıştır.
  • philip k. dick üstadın yeterince ilgi görmediğini düşündüğüm, okurken büyük keyif aldığım, bana göre iyi bir bilim kurgu kitabı.

kitap ilk kez 22 nisan 1959 yılında basılmış. altıkırkbeş yayınlarının çevirisinden okuma gafletinde bulunmuştum. alfa yayınlarına ait yeni bir baskısı mevcut farklı bir çevirmen ile birlikte. altıkırkbeş yayınları çevirisinin çok kötü olmasına rağmen ilk sayfadan itibaren beni içine alan bir kitap olmuştu. yeni çevirisi ile tekrar okumak için listeme aldım.

kitabın tanıtım bülteni:

“gerçeklik,” dedi ragle. “sana gerçeği veriyorum.”

ragle gumm sıradan bir hayat süren sıradan bir adam. bizden tek farkı her gün bir gazetenin yarışmasına katılması ve hep kazanması belki de. ne var ki gün gelir hayatının, hatta tüm dünyasının sırf onu mutlu ve huzurlu tutmak için yaratılmış bir tiyatro olduğu kanısına kapılır. ama bu dünya bir yanılsamaysa o zaman gerçek ragle gumm kimdir ve her gün katılıp kazandığı yarışma küçük yeşil adam bundan sonra nerede olacak’ta aslında neyi tahmin etmektedir?

içinizden bir ses her şeyde bir terslik olduğunu söylüyorsa, o sesi dinleyin...

goodreads - time out of joint
  • sorunu kendimde arıyordum 50. sayfasına geldim neden hikayenin içine giremedim diye, ohh rahatladım yalnız değilim. ama okumaya başlayanlar devam etsin, ilerisi için umut varmış.
hesabın var mı? giriş yap