şükela:  tümü | bugün
 • 2017 yapımı beklentimin üzerinde çıkan bilim kurgu filmi. bir grup gencin zamanın yavaşladığı bir mağaraya girmesini anlatmış. tahminimin çok üstünde mantıklı bir senaryoya ve iyi oyunculuğa sahip. paradoksları için yeşillendirebilirsiniz.
 • afişine ve fragmanına bakınca çok dandik bir film gibi görünüyor ama ortalamanın üstünde gayet iyi bir film. özellikle zaman kavramıyla ilgili eli yüzü düzgün bir bilim kurgunun çok nadir çıktığını düşünürsek kesinlikle izlenmeli.
 • ilk yarısı için 8, ikinci yarısı için 4 puan verdiğim bilim kurgu/gerilim filmi.

  netflix'in meşhur dizisi dark'a benziyor. dediğim gibi sırf ilk yarısı için bile izlenmesi tavsiye edilir çünkü oldukça sürükleyici. ancak daha sonra cozutuyor film.

  benzerleri: timelapse, los cronocrímenes , triangleve the room

  şimdi filmde bir grup genç bir mağaraya giriyor ama mağarada bir tuhaflık var. daha doğrusu mağaranın içine girince dış dünyada bir tuhaflık yaşanıyor..filmin ilk yarısı cidden çok gerilimli. ancak sonlara doğru olaylar çözülüyor ve gülünç sahneler-ucuzluklar çıkıyor. ortada "nasıl yaa !?" diyecek bir mindfucklık bir durum yok. cidden "kafam karışsın, anbele olsun" diyorsanız tabii ki los cronocrímenes izleyeceksiniz. hakkında hala teoriler üretilen meşhur ispanyol filmi, zaman paradoksu filmlerinin şahı.

  bundan sonrası spoiler..

  ***spoiler***

  - sanki lunaparktaymış gibi neşeli modda olan kız (jackie, ayağını inciten) çok itici. her fırsatta espri kasması filme gölge düşürmüş.
  - diğer oyunculuklar da berbat. çoluk çombalak işin içine girince olmuyor. hele şapşal çocuk furby karakteri filmi sulandırmış.
  - mağara içine girince zaman aşırı yavaşlıyor ve dış dünyada seneler geçiyor. insanoğlu dev bir uzay gemisine tıkışmış ve dünyayı terketmiş. ancak neden hala dünyanın yörüngesinde anlamadım. bizimkiler biraz daha geç çıksa ne olacaktı?
  - mağaradaki gençlik çeşmesi insanların hareketini yavaşlatıyor. yani dışardan biri mağarada bizimkileri incelese milim milim hareket edeceklerini görecekti.
  - ipler tabii ki koparılmıyor. yıllar geçtiği için çürüyor gidiyor.

  ***spoiler***

  edit: safranbolu haberinden gelenlere selam olsun.
 • gerçek bir bilim kurgu sever olarak imdb de hakkının yendiğini düşündüğüm film. gerek senaryosuyla gerek kurgusuyla dolu dolu 87 dakika çekmişler adamlar cassidy gifford ve brianne howey gibi iki tane de taş koymuşlar daha ne olsun...
  bu tip filmlerde genelde senaristin ve yönetmenin önemsemediği bir çok hata görürsünüz. yani filmin kendi içinde kurduğu mantıkla uyuşmayan durumlar olur ve bu da seyir zevkini düşürür. bence bu filmin en güzel yanı bunun minimum olması.

  --- spoiler ---

  film, mağaradan görünen gökyüzü, zaman kavramının değiştiği sınırdan itibaren hayatın durması, zaman yüzünden aşınan ipler, yer çekimine maruz kalmadığı için insanları boy olarak pozitif evrimleşmesi gibi oldukça akla yatkın detaylarla dolu.
  aklıma yatmayan en önemli nokta milyonlarca yıllık dünya zamanında mağaraya bir hayvanın bile girmemiş olması. aslında sadece hayvan da değil bu mantıkla ortamın biraz daha kalabalık olması gerekiyordu ama girenlerin bile içerisini yeterince karıştırdığını düşünürsek bu topa girmemeleri mantıklı olmuş.
  devamlı üstünde düşündüğüm bir konu olan, 'seçme şansım olsa insanlık tarihinin hangi kısmında yaşardım?' sorusunun da cevabı da kafamda iyice netleşti; yok dinazorlarla yaşamakmış, yok 60larmış 70lermiş hepsi hikaye. olabilecek en gelecek tarih...
  bundan sebep keşke böyle geleceğe götüren zaman aracı tarzında bir mağara bulsak da 3-5 saat takılsak.

  --- spoiler ---
 • özlenilen ve yüksek bütçeli olmayan adam gibi bir (bkz: bilim kurgu) film.
 • güzel filmdi beğendim.

  --- spoiler ---

  mağaradan çıktıktan sonrası için daha fazla detay vermelerini beklerdim. bunları kim kurtardı, insanlık ne durumda göstermeleri gerekirdi.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  insanlık evrimleşip kendilerini oradan kurtarana dönmüş. dünyada atmosfer kalmamış..
  --- spoiler ---
 • kısıtlı bütçesi olan ve orta seviye bir oyunculuk barındıran, fakat ciddi anlamda güzel senaryo ve konuya sahip bir bilim kurgu filmi...
 • ulan şu senaryoyu nolan ya da james cameron çekse min 120 dakika olsa 9 dan aşağı puan almazdı herhalde.
  --- spoiler ---

  evrim sürecini biraz daha anlatsalarmış şahane olurmuş.mesela gençlik çeşmesinden su almaya gelen robotik insan neden su almak için dünyaya iniş yapıyor.mağara insanları tehlike arz ediyorsa bir önlem olarak boynuna taktığı kelepçe sadece uyutuyor herhalde.bence oldukça başarılı bir film olmuş ama tüm benzerlerinde olduğu gibi geriye gidilmiyor ya da hiç denemedediler.

  --- spoiler ---
 • az önce bitirdiğim film.

  zamanda seyahat konulu filmlere bayılan biri olarak tavsiye ederim.

  film çok iyi gidiyor ama sonları olmamış sanki tam olarak. yine de 8/10
hesabın var mı? giriş yap