şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hacettepe üniversitesi beytepe kampüsünde, girişteki kavşakta bir heykel vardır. insanın yükselişi heykeli. o heykelin kaidesinde bu yazı yazar. latince "tek kitabı olan kimseden korkarım" anlamına gelmekteymiş. üniversitenin bağımsız düşüncenin temeli olmasınının sembolü olarak kabul edilen bir sözmüş.
 • skolastik felsefenin düşünürü ve ilahiyatci thomas aquinas bu sözü 13. yüz yılda söylemiştir.

  tek kitabi olan insan tehlikelidir. az bilmek tehlikelidir. bilgeligin suyunu ya derinden çekeceksin ya da hic tadina bakmayacaksin. sığ sular beyni zehirler fakat derin sular onu yine temizler.
 • eğitim düzeyleri yeteneksiz ve yetersiz öğretim görevlileri ve giderek düşmekte olan kaliteyi destekleyen çaba göstermeyen öğrenciler sebebiyle her geçen gün manasını yitiren hacettepe'de ki anıtın üzerinde latince yazan ifadedir.
 • beytepe kampüsündeki heykelin altına ilk yazıldığı zamanlarda (2006 falandı yamulmuyorsam) bir kaç defa yanlış yazılıp düzeltilmişti bu söz. ben de her seferinde angut gibi yeni halini ezberleyip "nie değiştirdiler ki yine bunu yaa" diye düşünüyodum (baya angutlukmuş hakkaten). neden sonra internetten bakmak aklıma geldi de yanlış yazdıklarını düzelltiklerini farketmiştim.
 • beytepede okuduğum zamanlarda yanından geçerken her zaman gururlandığım yazı. ne yazık ki tek kitaplı çok insan vardı kampüste.

  edit: tek kitap derken dini kitaplardan bahsetmiyorum. başka fikirlere tahammülsüzlükten bahsediyorum.
 • remzi savaş'ın insanın yükselişi heykelinin kaidesinde yazan yazıdır. güzel de yazıdır. manası üzerine birazcık düşünsün sabah okula gelirken genç dimağlar diye yazılmıştır muhtemelen. dönüş yoluna bakan kısımda da türkçesi yazar yorgun dimağlar rahat anlasın diye muhtemelen.
 • o heykelden başka bir yerde görmediğim için emin olamasam da çok sıkı bir motto.. heykel düttürü olsa da söz çok güzel.. orada durduğunu bilmek güzel.. savunanları olduğunu bilmek ve onlardan biri olmak güzel.. "yarın birgün de türbansız kızlarımız üniversitelere girerken sorun yaşarlarsa, o zaman da onların haklarını savunuruz" diyerek niyetini belli eden tek hücreli, pardon, tek kitaplı bitkilerin inadına aklında bu sözü tutarak çabalamak güzel.. oğlum olursa adını timeo koyucam, kızım olursa libri.. o denli nefis.. (hominem koymam ama.. ne o öyle?)
 • evet, tek kitabı olan insandan korkarım çünkü karşınızda cahilliği, dolayısıyla çaresizliği yüzünden saldırganlaşabilir ya da sizi yanına, o kör kuyusuna çekmeye çalışarak ömrünüzü tüketir; velhasıl tehlikelidir..

  http://i.imgur.com/6u1bn.jpg (bkz: ali ulvi)
 • okuduğum okulla gurur duyma sebeplerimden sadece biri.