şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki üniversiteler için sıralama şöyle:
    251-300:koç
    301-350:sabancı
    351-400:bilkent
    401-500:atılım
    401-500:boğaziçi
    501-600:itü
    601-800:daü
    601-800:hacettepe
    601-800:istanbul üni
    601-800:izmir tek
    601-800:odtü
    601-800:tobb

bir odtü'lü olarak daha 2 sene önceki sıralamada 85. olmuşken bu sene 601-800 bandında yer almamızın -ki bu, atılım'ın "bile" gerisinde kaldığımızı söylüyor- artık devlet okullarında kalitenin bittiğine işaret ettiğini düşünüyorum. tabi burada finansal kaynakların da önemi var. dünya imam hatipleri sıralansa tepede bizim olacağımızdan şüphe yok. tek sıkıntı adamların bilim falan istemesi işte. ona da para harcamak... ne bileyim(!)
  • sırf sıralamış olmuş için senede onlarca farklı değişkeni referans alan onlarca farklı sıralama yapılıyor. gereksizdir efendim. üniversite gibi kar amacı gütmeyen kuruluşları kolay kolay ölçemezsiniz. bunun yerine üniversitenin kültürünü gözlemlemek daha gerçekçidir. miti* siz almasanız da o sıralamada mutlaka ilk 3te olacaktır. onlarca nobel ödüllü insan yetiştirmiş bir okul -ki hala yetiştirmekte- bir ekolu vardır. isterseniz bütün dersleri aynı içerikle yapan yeni okul kurun mit gibi olmayacaktır. demek ki miti farklı kılan bir şey var ve onun reel bir ölçü birimi yok.
  • 2 sene önceki odtü'nün ilk 100de olmasının yancılıktan kaynaklandığını bilmeyenlerin veryansın ettiği sıralama. yani yurtdışına git, adını makaleye bastır, üniversitene puan gelsin. bu durumu sonraki sene ayıkladıkları için çelişki kalktı. sende altyapı olmadıktan sonra istediğin impact factor çıkar önemi kalmıyor.

bilim ekip işidir.
  • atilim; bogazici odtu ve itu'den onde. vay anam vay.
  • bir turk universitesinden mezun olduktan sonra yurdısında gerceklestirilen basarıların bu sıralamayı turk universitesi adına olumlu etkilememesi gerektigi gorusune katılmıyorum. goz ardı etginiz o lisans diploması oldukca onemli. yeterli altyapıyı size verip, gelecek basarılarınızın temelini atan okula elbette biraz puan gitmeli. ustelik mezunlarının basarılarını yok sayarsanız, imkan ve parada sıkıntı yasayan universiteleri tamamen elemis olursunuz. o halde tum dunya universitelerinin butceleri alınıp sıralama yapılsın.
    altyapının onemini ben kendi kariyerimde hissettim, bu listede (yeteri kadar) guzel yukseldigimi dusunuyorum. ben birler ikiler ve uclerin aynı sınıfta okudugu bir koy okuluna gittim; o zamanlar ogretmenler iyiydi, kırmızı kitap vardı, turkiyenin iyilerinden denilebilecek bir anadolu lisesini kazanabildim. o zamanlar lisem iyiydi, dershanem iyiydi odtu'yu kazanabildim (600-800). odtu iyiydi ucla'ye doktoraya gidebildim (14). ucla iyiydi oxford'ta postdoc olarak calısabildim (1) falan filan. ve bunun gibi kariyerleri olan cok arkadasım var. elbette hersey bir onceki egitim kurumunun basarısı degil fakat katkıları yadsınamaz. bunu gozardı edip olaya sadece para, ortam, imkan kriterleri ile yaklasan bu liste de %100 guvenilir olamaz. en iyi amerikan eyalet universiteleri bile ozel universiteleri gecemiyor ne ayak. ve oxford'tan bildiriyorum para cok ama kesinlikle birinciligi hak etmiyor. bu listeye girmeyi basaran her bir turk universitesini de tebrik ediyorum. yorumum bu kadar.
  • hala üniversite diplomasıyla hava atan saftirikler var. atılım bileymiş. lise mezunu ya da üniversite terk yüzlerce zengin ve vizyoner adam var dünyada, senin o anandan babandan çok sevdiğin diplomanı sana parasıyla yedirebilecek.
  • hala başarı ölçütü olarak parayı esas alan cahiller var. gelip bir de eğitim başlığına entry girmezler mi...
  • amacın eğitim ise hırslı genç, gider okursun diğer okullarla ergen rekabetine girmezsin. biraz egosuz olsan mesela, aldığın eğitimin basit bir kütüphane kartıyla da alınabileceğini bilirsin. eğitimi daha iyi bir yaşam sürmek için aldığını varsayasak ve kapitalist düzende daha iyi bir yaşamın sağlayıcısı para olduğu için, sanırım cahilim evet. aslında kesinlikle cahil olmalıyım çünkü odtü mezunu değilim. hatta atılım mezunu bile değilim.