şükela:  tümü | bugün
  • 2010-2011 listesinde bilkent'in 112. odtü'nün ise 183. olduğu dünya üniversitelerini sıralayan ingiltere'nin times gazetesinin oluşturduğu güvenilir liste.

shangai ya da bilimum antin kuntin kurumların oluşturduğu listelere bakıp, bizim niye dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına hiçbir üniversitemiz giremiyor böhühahaa diye höyküren medya camiasına kapak babında duyurulur.

al işte hem prestijli bir kurum hem de ilk 200, ballı kaymaklı.
  • odtü, boğaziçi, galatasaray, itü, koç gibi başarılı tanımlanan üniversiteler pek çoğu kez listeye sonlardan bile giremezken; her sene bu listede adı geçen tek üniversite bilkent'tir.
  • 2011-2012 en iyi 400 sıralamasına dört türk üniversitesinin girdiği, uluslararası üniversite sıralamasının kaale alınan referanslarından birisi.

sıralamada bu sene türkiye'den:

bilkent üniversitesi 204.,
    istanbul teknik üniversitesi 285.,
    orta doğu teknik üniversitesi 289.,
    boğaziçi üniversitesi 307. sırada yer alıyor.

dünyanın ilk 10'unu ise şöyle sıralamışlar:

1. california institute of technology
    2. harvard university
    3. stanford university
    4. university of oxford
    5. princeton university
    6. university of cambridge
    7. massachusetts institute of technology
    8. imperial college london
    9. university of chicago
    10. uc berkeley

http://www.timeshighereducation.co.uk/…top-400.html
  • derecelendirmenin 2011-12 yılı itibar sıralamasında orta doğu teknik üniversitesi 91-100. arasında yer almıştır.

http://www.timeshighereducation.co.uk/…tml#uni-1093
  • sıralamaya girmiş üniversitelerin bir baltaya sap olamamış mezunlarını teselli eden bir liste.

utanmasa "ben kendime faydası olsun diye değil, camia'nın namı yürüsün diye eğitim aldım" diyecek adamlar var.
  • odtü'yü reputation yani ün konusunda ilk 100'e sokan sıralama. aynı sıralama bu yıl ki okulun dünya sıralamasını 201-225 arasında belirtmiştir sonra bilkent gelir 225-250 aralığında daha sonra da sırasıyla koc, bogazici ve itu. ilk 300'de 5 türk üniversitesi vardır. geçen yıllardan farklı olarak ilk defa bu yıl odtü bilkent'in onune geçmiştir. bilkent'in ust uste 2 yıl boyunca düşüş sergilemesi yeni rektör ve yönetim için alarm zilleri çaldırır umarım. dileriz listeye giren türk universitesi sayısı artar ve ilk 200'de daha çok turk universitesi goruruz cunku dunyanın en prestijli sıralaması budur. http://www.timeshighereducation.co.uk/…orld-ranking
  • bilkent türkiye'de üst üste iki sıralamada zirvedeyken "yaa uyduruk bir liste bu" diyen odtülülerin, odtü sıralamada üst sıralarda olunca "dünya'nın en iyi üniversite sıralaması bu" dediği liste.
  • suserlerin nasıl baktığı anlaşılamayan sıralamadır. şu anda türkiyede bilkent, 404'üncü sırada, odtü 463. itü 507., koç 511., sabancı 553., boğaziçi 578. çukurova ise 600+'dır.
  • bu da odtü teknokent duyurusu:

ingiliz times higher education (the) kurumu “dünyanın en iyi 400 üniversitesi 2012-2013 sıralaması” sonuçlarını 3 ekim 2012 tarihinde açıklamıştır. ilk üç sırayı california institute of technology, stanford university ve university of oxford 'un paylaştığı 2012-2013 dünya listesinde, 5 türk üniversitesi de yer almıştır.
    bu yıl ilk 200 üniversite listesine türkiye'den giren üniversite olmazken, odtü 201-225 aralığına girerek türk üniversiteleri arasında birinci sırada yer almıştır. bilkent üniversitesi ve koç üniversitesi 226-250, itü ve boğaziçi üniversitesi ise 276-300 aralığında yer almıştır.
    times higher education, yaptığı sıralamada “araştırma (bütçe ve tanınırlık)”, “eğitim-öğretim ortamı”, “araştırmanın etkisi (atıflar)”, “sanayiden elde edilen gelir” ve “uluslararası boyut” kıstaslarını kullanmaktadır. üniversitelerin toplam puanı, bu kıstaslardan aldıkları puanların ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanmaktadır. her üniversitenin söz konusu 5 kıstasa göre almış olduğu puanlar kullanılarak hesaplanan toplam puanlara göre, odtü dünyada 203. (geçen yıl 279.), bilkent üniversitesi 238.(geçen yıl 221.), koç üniversitesi 242.(ilk kez), boğaziçi üniversitesi 276.(gecen yıl 310.) ve itü 290. (gecen yıl 298.) sırada yer almaktadır.
    beş üniversitemiz arasında odtü “araştırma (bütçe ve tanınırlık)” ve “eğitim-öğretim ortamı” kıstaslarında; koç üniversitesi “araştırmanın etkisi (atıflar)” ve “uluslararası boyut” kıstaslarında ve itü ise “sanayiden elde edilen gelir” kıstasında en yüksek puanları almışlardır. kullanılan “araştırma”, “eğitim-öğretim” ve “atıflar” kıstaslarına ilişkin verilerin büyük bir bölümü times higher education tarafindan genel veritabanları ve anketler aracılığıyla toplanmakta, “sanayi gelirleri” ve “uluslararası boyut” verileri ise ağırlıklı olarak üniversitelerin beyanlarına dayanmaktadır.