şükela:  tümü | bugün
 • manchester united'ın 1998 doğumlu hollandalı savunmacısı. "savunmacısı" dedim çünkü bu arkadaş stoper, bek, ön libero fark etmeden savunmanın her yerinde oynayabiliyor.

  yaşının çok ötesinde fiziksel kapasitesi, gayet temiz bilekleri ve iyi bir savunma oyuncusunda olması gereken diğer tüm özelliklere az çok sahip olmasıyla önümüzdeki yıllarda adını daha çok duyacağımız bir isim.
 • 2014/15 sezonunda ajax u17 takımından 0,38m € gibi bir osuruk parasına manchester united altyapısına transfer olan, 1998 (18) doğumlu, gana asıllı bir defansif ortasaha hollandalısı. west ham united'ın 17'lik genç yeteneği reece oxford gibi, kendisinin ana mevkisi defans mı defansif ortasaha mı henüz belli değildir.

  geçen sene (2015/16) ligde çok nadirde olsa tek tük süre almayı başarmıştı. bu sezon (2016/17) ise (7. hafta itibariyle) ligde hiç forma giymeyi başaramadı. hollanda u19 milli takımı forması da giyen bu genç kardeşimiz hakkında, (daha adamakıllı hiç forma giyememesine rağmen) geleceğe dair (nedenini tam kestiremediğim bir şekilde) umut taşıyorum. tipinde, fiziğinde, tam defansif ortasaha karakteristiği var; belki de hissiyatımın kaynağı bu olabilir a dostlar.
 • güçlü fiziği, tempolu oyunu ve yüksek top tekniğiyle dikkat çeken hollandalı ön libero. kiralık gideceği takımları doğru seçerse elit oyunculardan biri olabilir.
 • stoper, sağ bek ve ön libero oynayabiliyor ve oynamışlığı da var ama bu çocuk tam anlamıyla bir sağ bek. bindirme özelliği ve süratlenmesi çok iyi. ortaları da düzgün ve yerinde oluyor genellikle. müthiş atletik ve vücudunu çok doğru kullanıyor.

  bu sezon doğal olarak çok fazla şans bulamadı manu'da ama yaşı henüz çok genç. manu mutlaka iyi bir kariyer planlaması yapmalı bu çocuğa.

  mesela pogba gibi şöyle bir italya ligine gitse, udinese tarzı takımlarda 3 sezon takılsa taş gibi oyuncu olur, çıkar.
 • yeni (bkz: vincent kompany)
 • bu çocugun mevkisi belli değil. hızlıca mevki tespiti yapılmalı. palace'a kiralanmış sanırım. umarım geleceği düşünülmüştür çünkü harika bir savunmacı.
 • (bkz: #63419833)

  2017/18 sezonunda manchester united'dan bir diğer premier lig takımı crystal palace'a transfer olan defansif genco.

  henüz 19 (1998 doğumlu) yaşında olmasına rağmen (ilk 3 hafta itibariyle) dünyanın en iyi liginde as oyuncu olmayı başardı. fena da performans göstermiyor.

  bildiğiniz gibi geçen sene (2016/17) antonio conte chelsea'nin başına geçti. premier ligde taktiksel devrim yapıp, 90'ların tozlu raflarından kapıp geldiği '3 stoperli 3-4-2-1 formasyonu'yla sezon sonu lig şampiyonluğu yaşadı. bu sezon başında (2017/18) crystal palace'ın başına geçen beş para etmez teknik adam frank de boer ise, bu taktiği birebir kopyalayıp takımına yapıştırdı.

  bu genç kardeşimiz ise bu taktikte orta-sağ stoper (anap)(dcr) pozisyonunda düzenli olarak yer bulup, kendisi hakkında yazdığım ilk entry'mde (bkz: #63419833) bahsettiğim mevki problemini çözmüş gibi gözüküyor.

  gencomuz kariyeri boyunca manchester united'da şimdiye kadar sadece 3 maçta ilk onbir oyuncusu olabilmişti. kiralandığı crystal palace'ta ise şimdiden (3.hafta) o rakama ulaşmayı başardı. kıssadan hisse, crystal palace'a gitmekle kendi kişisel gelişimi açısından şahane bir karar verdiğini düşünüyorum. burada maç tecrübesi kazanıp, gelecekte önemli bir oyuncu olacağını umarak yazımı sonlandırıyorum.

  ------------------bonus----------------------

  (bkz: 2017-18 ingiltere premier lig genç yetenek listesi/@ceyar i kim vurdu)

  ------------------bonus----------------------