şükela:  tümü | bugün
 • bu paradoksta kadın yavrumu yiyeceksin yerine onu bana geri vereceksin demiş olsaydı timsah her ikisini de yapma hakkını kazanacaktı. çocuğu geri verseydi kadın doğru bildiği için vermesi gerekecekti zaten. çocuğu yeseydi kadın yanlış bildiği için yemesi doğru olacaktı. böylece timsah sözünü tutmuş olacaktı ve sözünün eri olduğu için de cennete gidecekti.
 • eski yunandan beridir var olan ve çözülemeyen paradoks, timsah kardeş bir veledi yakalar ve babasına derki "ben insaflı bir crocodile'im benim bir sonraki yapcağımı tahmin edersen bu veledi bırakacağıma söz verirem" bunu üstüne babası "çocuğumu geri vermeyeceksin" der tam da burada çıkmazımın başlıyor sözlük iyi dinle;

  -eğer baba bildiyse, timsah veledi bırakmayacaktır.
  -eğer timsah veledi bırakmazsa sözünü tutmamış demektir
  -eğer veledi salarsa baba doğruyu tahmin edememiş oluyor

  ne yapacak şimdi bu crocodile ?? eski yunan bile bulamamış sen mi bulcan.

  az biraz dilin varsa oku burdan bilader
 • sanırım dünyanın en saçma paradoksu.

  timsah "benim sonraki hareketimi tahmin edersen..." derken zaten yapacağı hareketi düşünmüş oluyor, yani biliyor. sorduğu sorunun, kendi zihninde bir cevabı mutlaka olmalı ki, gelen cevabın doğru olup olmadığını bilsin. eğer yoksa bu düpedüz sahtekarlık zaten.

  bu noktada timsah gerçekten "çocuğu vermeyeceğim" diye düşünüyorsa ve baba da bu tahmini yapmışsa, timsahın bir sonraki hareketini doğru tahmin etmiş demektir.

  eğer timsah gerçekten de insaflıysa, herhangi bir hile hurdaya karışmaz ve çocuğu babasına teslim eder.
 • aynen öyle, timsah'ın bir sonraki hareketi "çocuğu vermemek" idi, adam bunu bildi o yüzden timsah artık yapacağı şeyi yapmayacak ve çocuğu verecek.

  olay bu kadar basit amk.