• kendisi aslen izmirlidir.

deü hukuk fakültesinin eski ceza kürsüsü başkanıdır*
  • bir kaç ay evvel infaz hukuku kitabını, yazmam gereken bir makale (ödev) dolayısıyla birkaç saatte okumuştum. kitabın girişindeki ceza tanımı (gerçi referansla yer alıyor ama yine de orada...) ve infaz rejimleriyle ilgili genel anlamda makul bakış açısına rağmen hep bir dengecilik gözetmesi ve bunu okurken çokça hissetmek benim açımdan eksileriydi.
    artıları ise akıcı dili ve doktrin parçalanmadan öz itibariyle verilen hukuki bilgiler ile akşam saatlerinde okumaya başlayıp sabahlamadan bitirebileceğiniz nadir ceza hukuku kitaplarından biri olmasıdır.
  • ders anlatırken anlattıklarını kitabından hecesi hecesine takip edebileciğiniz yaratıcılıktan uzak, dersi sıkıcı ama yine de iyi niyetli ceza hukuku profesörü.
  • hukuki kavramların esaslarını felsefi akımlarla temellendirmeyi seven ceza hukuku profesörü.

yeni hazırlanan kitapların pek çoğunda hukuki esasa -eski baskı kitaplara nazaran- daha az yer veriliyor. hal böyle olunca ya hala hocalık yapan yazarların eski kitaplarına erişmek, ya da dönmezer/erman gibi daha da eski kaynaklara başvurmak gerekiyor. ancak kitapları hala yeni baskı yapan timur hoca'nın bu anlamda büyük bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum.
  • tam adı ali timur demirbaş olan güleryüzlü hoca. öğrencilerde tam sıkılma/yorulma belirtileri baş gösterdiğinde dersi bitirmesi de ayrı bir güzellik.
hesabın var mı? giriş yap