• timur'un sonundaki lenk eki sanırım "aksak" demek oluyor ki, timurlenk'in türkçede tam karşılığı aksak timur.. timur aslında padişah falan değil, sadece devlette yada orduda güçlü, etkili bir kimse.. o kadar etkili ki hanı kontrolü altına alıyor, ama mogol geleneklerine bağlılığı nedeniyle çağatay hanlarının tahtına dokunmuyor.. ankara savaşını yapmasının nedeni, arkasını yani anadoludaki tehlikeleri bastırıp, cin'e yapacağı sefer için zemin hazırlamaktır..
 • (bkz: ankara sava$i)
 • nasreddin hoca ve koylulerini fil beslemeye mecbur eden despot lider.
 • bi seferinde ayagina aldigi darbe sonucunda topla kalip bu adi alan sahis.timurlenk:topal ayak demekti sanirsam.
 • bu muhterem kısmen daha medeni olan osmanlıyı savaşta tarumar ettikten sonra, esir aldığı yıldırım bayezide, "şaşıyorum şu allahın işine" demiş. "dünyayı senin gibi bir körle benim gibi bir topala bırakmış"
 • kaynanalar dizisinde kantar ailesinin torununu oynayan kizil sacli cocugun adi. kendi adi keydi hatirlayamiycam simdi.
 • tabi ki hissemizi de almalıyız. (kısaltarak naklediyorum)
  timurlenk bir ülkeyi işgal eder, bir müddet sonra halk ile ilgili istihbarat ister.
  gelen haberde, halkın çok düşünceli olduğu belirtiliyor.
  timurlenk, çok düşünen halkın tehlikeli olabileceğini söyleyerek, baskı ve zulümün artırılarak devam etmesini emreder.
  bir müddet sonra ikinci istihbaratı ister.
  gelen haberde, halkın çok çalıştığı yazılı.
  timurlenk, çok çalışan bir halkın da tehlike arzedebileceğini belirterek, zam, zulüm ve baskıların yine arttırılarak sürdürülmesini emreder.
  üçüncü istihbaratı ister, gelen haberde, halkın eğlenceye daldığı, birbirinin üzerine atladığı, zil takıp oynadığı, velhasıl zevk-u sefaya daldığı yazılı.
  timurlenk son emrinde:
  hah şimdi oldu, birakin iplerini, artik bunlardan ne tehlike gelir ne de bir talep...
 • türktü ve müslümandı. ankara savası oldugu zaman toprakları osmanlının yaklasık 4 katı kadardı. cengiz han'ın soyundan gelmediği için han uzantısı kullanmadı, kullanamadı. yıldırım ile birbirlerinin büyüklüklerini kabul etmedikleri için savastı. yıldırımı yanına aldıktan sonra osmanlının dağılacagını düsünerek batıya dogru gelmemiş çine büyük bir sefer düzenlemek üzere iken ölmüstür.
 • ünlü bir hakan.
  nasreddin hoca ile ilgili anlatılan fıkraları anakronizm örneğidir. aralarında iki yüz yıl fark vardır. rivayete göre birgün bir şehre işgale hazırlanırken şehrin bilginleri kendisine kan dökmemesi için yalvarmış o da söz verdiği gibi şehre girince kan dökmeyerek herkesi diri diri toprağa gömmüş. sadisttir.
 • 1398'de timur , delhi sultanlığına saldırmaya karar vermiş ve indus nehrini geçtikten sonra dipalpur'ta müslüman olmayan bölge halkıyla yaptığı savaşta bir saat içinde 10.000 kişinin kafasını kestirmişti.bu çatışma sonucunda bölgedeki 100.000 kişiyi rehin almış ve delhi sultanıyla yapacağı savaş öncesi bu rehinelerin düşmana yardım etme olasılığını gözönünde bulundurarak adamlarına tüm bu hinduları öldürme emri vermişti.bir kaç gün sonra da timur'un efsane ordusu delhi'ye girerek şehri darmadağan etmişti.timur bununla da yetinmemiş ve kuzeye giderken önüne çıkan herşeyi yakıp yıkmıştı.delhi'yi ele geçirdikten sonraki ay , sayıca çok az bir orduyla 20 ayrı savaş kazanmış ve belki bu alanda bir rekora imza atmıştı.1399 yılında da bölgeden çekilmiş ve arkasında bıraktığı bölge yüzyıllarca kendine gelememişti.
hesabın var mı? giriş yap