şükela:  tümü | bugün
 • 1988 tarihli pixar yapimi kisa film. oscar alan ilk bilgisayar animasyonudur.
 • gülmekten yerden yere vuran bir animasyon. ağzından salyalar saçan bebek görülesidir.
 • http://www.pixar.com/shorts/tt/theater/index.html adresinden izlenebilen kisa pixar yapimi.
 • o zamanın tekniğine rağmen bebeğin hapşırma sahnesinde bebeğin yüzünün aldığı şekil vs gerçekten takdir edilesidir.
 • pixarın sitesindeki hikayenin özü kısmında "bir bebek asla bir canavara benzemez, tabii eğer oyuncak değilseniz" cümlesiyle anlatılan ; toy story'nin cıkış noktası olması muhtemel kısa animasyon.
  yine toy story'de de rastlanan "oyuncaklar cocukları eğlendirmek içindir, her ne pahasına olursa olsun" fikri burada da filmin ana konusudur.
 • ilk kez bukulebilir kollar ve dizlerin denendigi animasyon.
 • steve jobs'un ve pixar'ın maküs talihini döndüren minik film. pixar kendisini başta çok zarar ettirdiyse de (appleden ayrılırken aldığı 110 milyon doların 50 milyonunu pixar'ın çeşitli projelerine harcamış fakat bunlar kazandırmayan projeler olmustur. örneğin: pixar ekibiyle birlikte cgi animasyonlar için render makineleri yapmak ve stüdyolara satmak istemişler ama başarılı olamamışlardır.) keseninin dibi göründüğü sıralar john lasseter bu yeni projeyi utana sıkıla jobs a gösterebilmiş ve jobs projeden hoşlanınca cebinden 300.000 dolar vererek prodüksyon masraflarını üstlenmiştir. yapılan yatırımı boşa çıkarmayan tin toy, animasyon dalında oskar alan tamamen bilgisayarda hazırlanmış ilk yapımdır. evet jobs'un o ara ters dönen talihini geri döndüren çok önemli bir dönemeçtir bu. bundan sonra'da allah jobs'a yeniden, yürü yaa kulum, demiş, pixar büyük projesi toy story için disney'le masaya tin toy'un hiçte teneke olmayan gazıyla oturmuştur.
 • dile kolay tamı tamına 30 sene önce yapılmış 3d animasyon.

  pixar animatörleri, ilk iki kısa filmden sonra ilk defa bir insan vücudunun modellendiği bir animasyon üzerinde çalışmaya karar verirler. üstte bahsedilen şirketin maddi sorunlarını bir kenara bıraktığımızda; bu film, yine pixar tarafından geliştirilen ve halen daha önemli görsel efekt şirketleri tarafından kullanılan renderman yazılımının bir nevi test edilmesi için de üretilmiştir diyebiliriz.

  özellikle "billy" adı verilen bebek karakterin modelleme, eklem hareketleri vs.leri animatörlerin tabiri caizse anasını ağlatmış. animatörlerin bahsettiği üzere, bebeğin yüzünün ilk modellenmiş hali, orta yaşlı bir adamın yüzünden halliceymiş. daha sonrasında oluşturulan 40 yüz kasıyla bu durumun üstesinden gelinse de, bebeğin yüzünün korkunç plastik oyuncak bebeklere benzemesine sebep olmuş, ki filmde izlediğimiz hali de bu. yine animatörlerin bahsettiği gibi, emeklerken teni hareket etmeyip kaskatı duran, ağzından akan salyası kalıp şeklinde sallanan ve betondan yapılma bebek bezi giydirilmiş izlenimi verilen bir bebek animasyonu ortaya çıkmış.

  günümüzde bu tarz şeyleri komik aksaklıklar olarak görsek de, 1988'deki siggraph konferansında yayınlandığında oradaki bilim adamları ve mühendisler dahil olmak üzere bütün seyirciyi ayakta alkışlatmıştır, filmin tamamlanmamış versiyonunun yayınlanmasına rağmen. hemen ardından da en iyi animasyon oscar'ı gelmiştir zaten.

  meraklısı varsa, toy story 2 cd ve dvd'sinde film başlamadan önce ekstra olarak konulmuştur bu animasyonun tamamı.