şükela:  tümü | bugün
 • komunist devrimci fotografci.yirminci yuzyilin en buyuk fotografcilarindan.italayda dogdu, meksika, almanya ve san fransisco'da yasadi.ispanya da fasist franco'ya savas actigi icin surgune gonderildi. amerika onu kabul etmedi ama meksika kucak acti.kirkbes yasinda oldu, ya da olduruldu. radikal bir guzelligi vardi.
 • frida kahloyu diego rivierayla tani$tiran fotografci.
  guzelligi bir kaza olarak nitelendirir bu kadin.
 • pablo neruda modotti'nin ölümünün ardindan "tina modotti ha muerto" isimli pek duygusal siiri yazmistir.
 • 1920'li yılların başında edward weston ile tanışınca hayatı değişmiş fotoğrafçı. meksika aşığı.
 • http://www.modotti.com/ (moodtti hakkında gıcık bir site, sadece bakmalık. ötesi yok.)
 • frida filminde, frida kahlo'nun unutulmaz tango sahnesinde yediği bitirdiği partneri; tina modotti'nin ta kendisidir.

  (bkz: unutulmaz dans sahneleri)
 • diego rivera, modotti,yi "en el arsenal" adlı muralinde kırmızı yıldızlı mavi tulumlarını giyinmiş diğer komunist parti üyeleri arasında, frida kahlo ile cephaneliği dağıtırken resmeder.

  resimde, modotti göz ucuyla sonradan sevgilisı olacak julio antonio mella'ya doğru bakmaktadır. resmin orta yerinde ise rivera'nın bilindik aşkı, bir süre sonra hayatı zindan edecegi frida bulunur.

  http://www.abcgallery.com/r/rivera/rivera25.html
 • çok kısa süren hayatında fotoğraf sanatının en iyi kadın sanatçılardan biri olacağını sanırım kendisi de bilmiyordu.

  oldukça çalkantılı bir yaşam süren tina modotti bugün en iyilerden biri sayılırken yaşadığı yıllarda sanatından çok devrimci kişiliği ile gündeme gelmiş sanatçılardandır.

  sanırım onu benim biraz ilgi çekici hale getiren de bu yürekliliği oluyor.

  fotoğraflarında devrimci siyasetin , toplumsal adaletsizliğin izlerini görebilmek mümkün.

  1896 yılında italya da dünyaya geldi.1913’te italya’daki ailesine bakabilmek için babasının yanına abd’ye, san francisco’ya gitti. amerika daki günlerinde yaşamını sürdürebilmek için terzi olarak çalışırken bu işten arta kalan zamanlarını tiyatro ve operada geçirirken irili ufaklı bir çok oyunda rol aldı.

  daha sonra hollywood’a yönlenen sanatçı bir filmde başrol oyuncusu olarak görev almasına rağmen hollywood onu pek sarmadı.

  işte bu dönemlerde tanıştığı fotoğraf sanatçısı edward weston hayatında çok önemli bir rol oynar. onunla birlikte meksika ya gider ve kendisi de fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başlar.

  babası nedeniyle küçük yaşlarda siyasete yakın olan tina burada ki nesnel koşullarında uygunluğu nedeniyle komünist parti üyesi oldu. aynı dönemlerde diego riviera ve frida kahlo ile sıkı dost haline gelmişlerdi. yine aynı günlerde kübalı devrimci julio antonio mella ile birlikte çalışmaya başladı.

  tina, 1929 yılında sokakta yürürken yanı başında julio antonio mella’nın vuruluşuna tanık olduktan sonra meksika’da barınamaz hale gelir. önce cinayetle suçlandı, ardından da meksika başbakanına düzenlenecek bir suikaste karışmakla.

  doğal olarak meksika dan ayrılmak zorunda kalınca avrupa ya giden tina,ispanya iç savaşını katılır. sonra berlin e ve oradan sovyetler birliğine geçer.sovyetler birliğinde de bir süre kaldıktan sonra sahte bir kimlikle en mutlu olduğu meksika ya geri döner.

  1941 yılında meksika kendisine sığınma hakkı vermiş olmasına rağmen özgürce dolaşabileceği bir duruma tam gelmişken 46 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrılır.

  fotoğraf çektiği gibi, kendisinin de model olarak çalıştığı bilinmektedir.

  oldukça ilginç bir yaşama sahip bu kadın, kadın fotoğrafçılar arasında önemli bir yere sahiptir.

  sanem uçar
  kaynak: http://www.dolandagel.com.tr/…level=2,5,1&basamak=2
 • fotoğrafı bıraktığı dönemlerde dahi robert capa ve gerda taro çifti tarafından fotoğraf çekmesi konusunda ikna edilmeye çalışılmış güzel italyan.