şükela:  tümü | bugün
  • konya - seydişehir'de 1580 metre uzunluğuyla ülkemizin en büyük mağaralarından. bugünkü hâline gelmesi tam 230 milyon yıl sürmüş. mağara iki yıl önce turizme açılmış. daha ayrıntılı bilgi için:
    http://www.tinaztepemagarasi.com/
  • görsel güzelliği için ilk baharda gidilmesi daha uygun olan mağara'dır. ulaşılabilir kısmın sonuna geldiğinizde yaklaşık 30 metrelik bir uçurumdan devasa bir mağara gölüne bakıyorsunuz. yaz sıcağında bile içeride sıkı giyinmeniz gerekiyor.
  • ankara-manavgat yolunda antalya-konya il sinirinda yer aliyor, denizden uzakligi 100 km. mutlaka gorulmesi gereken bir yer. iki adet magara var, ana magara aslinda 22 km ama gezilebilen kismi 1580 m. eger soguktan tirsip geri donulmez de sonuna kadar gidilirse manzara inanilmaz. yuzuklerin efendisi film seti gibi. duz bir kaya, akan sularin etkisiyle damlaciklar seklinde boydan boya beyazlasmis, asagida da bir gol.

yuruyus yolu gayet duzgun ve guvenli, insan hareketine duyarli aydinlatmalar yeterli ve akillica. cok buyuk ugraslar sonucunda ortaya cikarilmis, ve guzel bir calismayla turizme acilmis guzide bir mekan.

internet sitesindeki tanitim biraz abartili gelmis, hemen yanindaki restorana musteri cekmek amacli oldugunu dusunmustum, defalarca onunden gecmeme ragmen gezmek icimden gelmemisti, oysa o tesis ve calisanlar bile gozume gayet sempatik geldi.

yalniz iceride tasavvuf muzigi caliyordu, sebebini anlayamadim. bir de yaklasik 250 m olan ikinci magara ilkinin heybetinden sonra hayal kirikligi yaratiyor, bu muymus oluyor insan.

sonuc olarak 1 saatinizi ayirin, plaja gider gibi giyinmeyin, fotograf makinenizi unutmayin, ogrenci ayagina yatin, 2 ytl karsiliginda buyulu bir zaman yasayin.
  • seydişehir'e bağlı, antalya yolu üzerindeki büyülü mağara.

"mağara bizi girer girmez büyüledi, ama attığımız her adım, vardığımız her ileri bölme hayretimizi ve hayranlığımızı daha da arttırdı. travertenler, sakıt ve dikitler, sular, çatlayıp doğal tüneller oluşturan kayalar ve nerede biteceğini bilmediğimiz derinlik bana bir kez daha insan olarak doğanın hükümdarı değil, onun mütevazı bir parçası olduğumu hatırlattı. o mağarada bir kez daha ne kadar küçük olduğumu, fakat bunun farkında olarak da ne kadar büyük bir ayrıcalığa sahip olduğumu farkettim.."

http://tinyurl.com/cfuedj7
  • mağaranın sonuna geldiğinizde waay diyorsunuz. tabi içeride çalan müzik bi garip yapıyor insanı. sanki kutsal bir makenmış havası veriyor.
  • mağarayı birlikte gezdiğimiz bir abimiz bahse konu yer hakkında şöyle demişti:

"aslında ramazan'da 1 ay burada oruç tutacan."

girip görenler sebebini anlamıştır. henüz görmeyenler de girince anlar.