şükela:  tümü | bugün
 • sokaktan eve aldığımız kedi yavrusundan bulaşmasıyla tanıştığım mantar çeşidi. ilk başlarda sinek ısırığı gibi küçük kızarıklık şeklindeydi, epey kaşınıyordu. sonra o küçük kızarıklık büyümeye başladı. derken başka yerlerimde de aynı lekelerden olduğunu fark ettim. ama artık leke denmeyecek şekildelerdi. çevresi belirgin bir şekilde kırmızı ve kabarık, halka içinde halka şeklinde yaralar. böyle damgalı gibi geziyorum ortalıkta. iyi ki yüzümde çıkmadı... krem tedavisine başladım, umarım kısa zamanda düzelir. size tavsiyem sokaktan eve kedi alacaksanız ilk iş olarak mutlaka bir veterinere götürün. ertelemeyin.
 • izlediği yayılmacı politikayla bilinen, inatçı mantar türlerinden biridir. deri yüzeyinde halka şekline benzeyen kırmızı lekelere benzer bir görünümü vardır. kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülme belirgin özelliklerindendir. müdahale edilmediği takdirde sınırlarını giderek genişletir.
  bir rahatsızlığımdan ötürü uzun süreli antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştım. bundan dolayı diye düşünüyorum benim de iki bacağımda aynı belirtilerle meydana geldi. doktora gittiğimde krem yazıp gönderdi. doktorun verdiği krem işe yaradı; kaşıntı,kızarıklık pullanma hepsi bitti derken yine tekrarladı. aynı kremi kullanayım dediğimde ise kremin işe yaramadığını fark ettim. lanet olası mantar kullandığınız ilaçlara direnç kazanıyor. en kısa zamanda doktora tekrar gitmeyi düşünüyorum. içinde bulunduğumuz durumdan ötürü hasteneye gitmeye de çekiniyorum açıkçası. doktora gitmeden de halledebilirsin, ben atlattım diyen gazilerin yardımlarını bekliyorum.
  edit: izokonazol içeren kremlerden travacord ve itrakonazol içeren ilaçlardan funit 100 mg kapsül kullanmaya başladım. itrakonazol gerçekten çok güçlü bir antifungal. ilk günden etkisini göstermeye başladı. 15 gün içinde bir bölge tamamen diğer bölge ise neredeyse iyileşti diyebilirim.
  not: doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
 • bir yüzeyel mantar enfeksiyonudur. saçlı deri dışında vücudun her yerini tutabilir. her yaşta ve her iki cinste görülebilir. klinik olarak , çok keskin sınırlı, kaşıntılı, eritemli ve skuamlı plaklar görülür. zamanla plaklar ortadan iyileşip kenarlara doğru ilerleyerek halka şekli çizer. halkalar genişledikçe içte yenileri oluşur ve iç içe halkalar şeklini alır. en dışta sağlam deri sınırında noktasal veziküller bulunur. ayırıcı tanıda, pitriyazis rozea, psoriasis, nümüler dermatit akla gelmeli ve mutlaka nativ preparat yapılarak kesin tanı konulmalıdır. tedavisinde sistemik ve / veya topikal antifungaller kullanılır.

  ayrıca diğer yüzeyel mantar enfeksiyonları için
  (bkz: tinea capitis)
  (bkz: tinea pedis)
 • hiv + olduğunuz anlamına gelmez. saçmalamayın.

  toplumda çok sık görülen, dermatofit kaynaklı saçlı deri, el-ayak tabanları, tırnaklar ve kıvrım bölgeleri haricinde görülen mantar enfeksiyonudur.
 • evde baktığım kedimden bulaşan mantar.. aşıları da tamdı oysa.. veterinerin demesine göre kedi ve köpeklerde mantar olurmuş bu doğalmış, onlarda her zaman yüzeye çıkmaz, hastalık yapmazmış.. bağışıklığı düşen kişiye, gebelere, çocuklara bulaşıyormuş.. bağışıklığım düştüğü sırada fırsatı kaçırmadan bulaşmış bana da demek.. eşimde bi şey yok mesela..
 • bi hap verdi doktor adı aklımda değil onu kullandım, bir de mantar olan yerlere travazol krem sürdüm 7 gün boyunca..