şükela:  tümü | bugün
 • ayağın mantar enfeksiyonu, atlet ayağı da denir.
 • uzun süre ayakkabı, bot giyilen mesleklerde özellikle askerlerde yaygındır. özel eşyaların örneğin havlu, çorap, terlik, bot vs. paylaşılması sonucu başkalarına da bulaşır. kaşıntı, kızarıklık, çatlaklar ve ayak kokusuna sebep olur. tedavisi basit olmakla birlikte, uzun süre (4 - 8 hafta) sürmesi gerektiğinden kolay kolay geçmez. kişi ayağını temiz tutmadığı için bu sorunların olduğunu zanneder ve bununla yaşamaya devam edebilir. sadece ayağı yıkamakla çözmeye çalışır. ancak ayak ıslak ve nemli kaldıkça sorunda devam eder ve daha da yayılıp kötüleşir. tedavi etmek için ayağı düzenli yıkamak ve kurutmak (gerekirse saç kurutma makinesi ile), pudralamak, sık çorap değiştirmek, bulaşma yollarına dikkat etmek (yeni enfeksiyon kapmamak için) ve antifungal krem / spreyler kullanmak gerekir. ciddi vakalarda ağızdan alınan -reçete edilmiş- antifungal tabletler de kullanılabilir. ancak bu tip ilaçların kullanımı sırasında düzenli karaciğer testleri yaptırmak gerekir.

  bu hastalıkltan muzdarip kişilerin el parmaklarında id reaksiyonu denen mefhum da oluşabilir. el parmaklarının yanlarında içi şeffaf sıvı dolu küçük baloncuklar vardır. bu da tinea pedis'in bir bulgusudur.

  ingilizce konuşma dilinde athlete's foot diye geçer.
 • (bkz: ayak mantarı)
 • ayak mantarı.

  interdigital, dishidrotik ve hiperkeratotik olmak üzere üç farklı kliniği olan bir tablodur.
  en çok korkulan komplikasyon selülittir, özellikle hiperkeratotik tipinde sistemik antifungal tedavisi gerekebilir.

  bazı risk faktörlerine sahip kişilerde görülme riski daha fazladır, ki bunları
  -nemli ortamdasıkça bulunmak
  -sıkı ayakkabı kullanmak, ayağı havalandırmamak
  -kortizon kullanımı
  -immunsupresyon
  -iktiyoz(dolaşım) bozukluğu
  olarak sıralayabiliriz.

  aynı tarafta hem el hem ayakta varsa buna "celal muhtar" hastalığı denir. adından da anlaşılacağı üzere türk hekim celal muhtar tarafından tanımlanmıştır.
 • ayakkabı çıkarmamak, çorap değiştirmemek, ortak ayakkabı-terlik kullanımı ve ayakları havasız bırakmak gibi durumlar kaynağıdır. antifungal bir tedavi öncesi, rahat bir ayakkabı kullanımı, bambu çorap kullanımı tavsiye edilir. ardından her ne kadar alüminyum bir öcü gibi gösterilse de hiperhidrozda endikedir. piyasada terkur ve kursept ismindeki topikal kullanımı olan müstahzarlar nem ve terlemeye bağlı bu mantar hastalığı profilaksisinde etkilidir. kursept tedavide de endikedir, hem terlemeyi önleyerek fungostatik etki gösterir ayrıca içerisindeki triklozan antimikrobiyal etkinin yanında antifungal etki de göstererek tedaviyi sağlar. gece yatmadan ayağa sürülerek gün içerisinde ayak terlemesi giderilir. terlemeye bağlı kokunun da önüne geçilmiş olur.