şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thin kökünden gelen bi kelime galiba. zira mamül üstü etiket incelemelerim sırasında daksil inceltisinin üstünde "thinner" kelimesi gözlemlenebilir. burdan yola çıkarsak zayıf olan rütbesiz askerlere thin er diyebiliriz.

  tinerci çocuklar ile gündeme gelen bir madde.

  ev hanımlarının ise temizlik esnasında kullandıkları, başka hiçbir şey ile çıkarılamayan lekeleri çıkarabildikleri demirbaş nitelikli bir malzeme. zift lekesini bilem çıkarıyor meret. fakat kapalı ortamlarda kullanmak hususuna dikkat edilmeli. pencereler bacalar açık tutulmalı.
 • mimarlık ya da şehir ve bölge planlama eğitimi sırasında proje paftasını daha düzgün boyayabilmek için kullanılan sıvı..

  iki türlü kullanımı vardır:
  1. boyanacak alan büyükse önce yumuşak kuru boya ya da pastel boyayla pafta kabaca boyanır, sonra tinere batırılmış pamukla dağıtılır.
  2. boyanacak alan küçükse önce tinere batırılmış pamuk paftaya sürülür, sonra yumuşak kuru boyayla pafta boyanır.

  yan etkileri:
  halüsinasyon, asabiyet, kadere isyan, bağımlılık..
 • telaffuzu anında akla ilk tinerci çocukları getiren uçucu madde. şöyle ki:
  mekan: bilkent servislerinden biri, servis tıklım tıklım ve ben ayaktayım..

  telefon çalar arayan biricik anne füsun teyzedir..
  füsun teyze: bıdı bıdı
  euhemuhu: vıdı vıdı
  (asayiş berkemal)
  euhemuhu: haa anne bi de tiner alsana..(sessizlik-serviste bana dönmeyen tek bi kafa kalmamıştır) akşam takılırız bi güzel ana-kız*
 • ofislerde, yeni nesil kapatıcılar*dan önce kullanılan sıvı kapatıcıların* bittikten sonra bile kullanılabilmesini sağlayan, boya yapılan ortamlarda bol bol buharı solunan, kafa yaptığı söylenen madde.
  çocukluğumuzun, top yapıp çiğnediğimiz sıvı uhularının yerini almıştır bir nevi. uhunun da kafa yaptığı söylense de bu etkisini gören bir tek çocuk hatırlamıyorum o günlerden.
 • (bkz: terebentin)*
 • toluen, ksilen ve aseton benzeri cözücüler karisimi
 • şu dünyada kokusundan en nefret ettiğim şey, orta okulda resim derslerinde yağlı boya resim yaparken, boya inceltici olarak tiner yerine gaz yağı kullanmama neden olmuştur bu nefret, sonuç tabi ki olması gerekenden daha bulanık, boğuk ve tribal resimler oluyordu, joseph mallord william turner mısın be?*
 • sentetik tiner ve selülozik tiner diye çeşitleri vardır.

  birincisi hafif ikincisi ağırdır.
 • recep tayyip erdoğan'ın okullara tablet dağıtma projesi kapsamında konuşma yaparken gençlerimiz dindar olmasın da tinerci mi olsun sorusu ile kullanıcılarını dinsiz ilan ettiği sırada mersin'de sınıfta soba yakmaya çalışırken kendilerinide yakan öğrencilerin kullandığı madde.
  (bkz: tablet vs soba)
  (bkz: dinci burjuva vs yoksul halk)
 • uzun saatler onun eşiliğinde çalışırsanız gün sonunda nedensiz kahkahalarınız olabilir.