• başbakanın dindar nesil tartışmasına cevaben sarfettiği söz öbeğidir.

link giderse tarihe not düşelim;

"dindar nesil yetiştiriyoruz” sözlerine gösterilen eleştirilere yanıt veren başbakan erdoğan, “hem dindar, hem çağdaş olunamıyor mu? hem çağdaş hem dindar bir nesil nasıl yetiştirilirmiş onu bir düşünün. çocuklarımız dindar olmasın da tinerci mi olsun” dedi.

"bir haftadır köşelerinde yazanlara sesleniyorum; bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz? siz bu gençliğin büyüklerine isyankar bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? siz, bu gençliğin milli, manevi değerlerinden kopuk, hiçbir istikameti, meselesi olmayan bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? biz, sizlerle burada anlaşamayız ama ’çağdaş bir nesil’ derken, dindar bir nesil çağdaş olamıyor mu? hem çağdaş hem dindar olunamıyor mu? beyler, önce başınızı öne eğin de hem çağdaş hem dindar bir nesil nasıl yetiştirilirmiş onu bir düşünün. dindar bir nesil özgürlüklere saygılıdır; dindar bir nesil, farklı düşüncelere, farklı inanç gruplarına da saygılıdır. o terbiyeyi alarak yetişmiş bir nesiliz biz. bu saygının nasıl gösterilmesi gerektiğini de bugüne kadar gösterdik" dedi.

bir deist olarak ne olduğumu merak etmeme sebep olan açıklamadır ayrıca. ben şimdi tinerci miyim, o.ç. muyum, kaybolmuş muyum, ahlaksız mıyım, çağ dışı mıyım... hocam neyim ben?! ben bu ülkenin neresindeyim?
  • insanın kanını donduran ve geleceğe dair zaten tükenmekte olan umutlarını karartan bir açıklama. özgür bir nesil yetiştirme gayesinde olmalıdır laik, demokratik hukuk devleti. diğer türlüsü dikta ve faşizme giden yolun başlangıcıdır. ama şimdi eminim ki bu açıklama ile oylarını yüzde 5 arttıracaktır en az. "milli manevi değerler, %99'u müslüman olan toplum, bak din olmazsa tinerci olur, katil olur, tecavüzcü olur çocuğun alt metni... "
  • bir başbakanın beyanatı. evet, bir başbakanın beyanatı. herkesi kucaklayan başbakanın beyanatı. birlik ve beraberlik mesajları veren başbakanın beyanatı.

buraya kadar her şey normal mi?

hayır, değil!

bir ülkenin başbakanı böyle mi beyanat verir? madem dindarlığı savunacaksınız, madem dindar nesil talebinizin arkasını dolduracaksınız, o zaman sayın başbakanım bunu daha düzgün dille anlatamaz mısınz?

tinerci ne ya?

ha bir de nüfusunun %80'i tinerci olan isveç'in saab, ikea, ericsson, volvo gibi markaların üreticisi olduğunu da unutmayalım.
  • hayır diyerek cevap vermek istediğim beyanat. bunları olmak istemiyorum arkadaş ne var yani. ha taraf olmayan bertaraf olduğundan, şöyle bir tercih yapabilirim diye düşündüm. yine bu beyanatta geçen ve bir alternatif yaratan "isyankar bir nesil mi yetişmesini istiyorsunuz?" sorusundan yola çıkmak istiyorum.
    evet, isyankar bir nesil olmak istiyorum, eğer başıma bir şey gelmeyecekse...
    kuzu kuzu her şeyi kabul etmek istemiyorum, olmuyor mu o şekilde?

beğenmeyenlere halil sezai paracıklıoğlu'dan gelsin; isyan
    olmadı diyenlere erdal bakkal'dan gelsin isyaaaeenn
    http://www.youtube.com/watch?v=cnhsm5uw0ia

daha da yazmam zaten bu başlığa..
  • dindar budist, dindar hristiyan ve dindar musevileri rahatsız etmemiş söylem. dindar diyince neden aklınıza hemen aşırı islamcı, şeriatçı geliyor anlamış değilim. sonuçta beyefendi dindar gençlik demiş. herkes yüklenmiş adamcağıza.

o değil de din-devlet, inançlı olmak olmamak derken tinercilik nasıl araya girdi anlamış değilim. sanırım çocuğunun geleceğinden endişe eden seçmenleri, işsizliği engellemekle tavlayamadıkları noktada "tamam bizim yüzümüzden işsizler ama bizim sayemizde kötü bir şey yapamıyorlar, biz engel oluyoruz evelallah" şeklinde mi tavlayacaklar acaba.
  • dindarlığın karşıtının, tinercilik olduğunu öğrenmemizi sağlamış açıklama.
  • başbakanın bir küfe üzüm yedikten hemen sonra sorduğu soru. dindar olduğuna göre başka bir izahatı olamaz. tiner değil, alkol değil. bu neyin tribi yahu?

(bkz: di mi cevat abi)
hesabın var mı? giriş yap