şükela:  tümü | bugün
  • kafa gürültüsü veya kulaklardaki çınlama. hastalıktan ziyade bir semptom imiş.
  • adı çok iyi.
    kulakta böyle garibim bi çınlama.
    mınıskiyo ama bir süre sonra.
    kafa bi milyonun bi biçimi.
    kamp çünkü çok iyi bişi.
    tinnitus canavar, en kral dalgalara atlar, dubada hiç tırsmaz, mayosu hiç sıyrılmaz, geri durmaz hiç rekabetten ve bu sonuncusunun deniz kıyısı ile ilintisiz oluşu gözden kaçar.
    işte tinnitus bu yüzden, kulağın sebepsiz yere çınlamasına dahi denir.
    truva gibi.
    bir kulak olarak girmişti hayatıma.
    şimdi işler epey karıştı.
  • hergun sanki kulagimin icinde bir stadyum dolusu insanin mac baslangicini bekleyen ugultusu gibi gurultu yapan, bazen de tanimlayamadigim bir sekilde tren istasyonlarindaki cinlamaya benzeyen sesler duydugum ve yillardir cektigim semptom.
    caresi yoktur sadece hafifletici terapiler vardir. örnegin ortamin sessizliginde kulak cinlamasi daha cogaldigindan hafif gurultulu ortamlar önerilir. evde radyonun tv nin surekli acik kalmasi gerektigi buna örnektir. gece uykularinda bu tip rahatsizliklar icin hafif muzik yada su sesi veren muzikli yastiklarla uyumak biraz iyi gelebilir. stress kulak cinlamasini daha da yukseltir bu yuzden stresten uzak kalmali mumkun oldugunca tinnitus'u kabul edip onunla birlikte yasamayi ögrenmemiz gercegini uzmanlar önerir.
  • 9 yıldır dibine düştüğüm kazan. bir türlü çıkamıyorum içinden. ne yaptımsa, ne ettimse olmadı. bu meret hastalık, en sonunda sevdirdi kendini. artık onsuz bir hayal kuramaz oldum. nasıl mı?

mesela normal bir insan; sessizlik, doğa ile içiçe huzurlu bir tatil gibi hayaller kurarken... ben şehrin içinde, çok ses olmayan ama biraz da ses olan yerlerde kuruyorum hayallerimi. biri dinginlikten, sakinlikten mi bahsetti? hemen volümü artıyor çınlamanın. stresten uzak durulması gereken en stresli hastalık bu. lanet olası hastalığa yakalandığı halde, en sessizlik gerektiren mesleği de yapmıyor muyum üstüne? vay halime.

özetle: tanrı, buda, isa vs. kim varsa yardımcısı olsun bu hastaların.
  • herşeye olduğu gibi kendisine de alışılabilinen rahatsızlık. başladıktan birkaç ay sonra normal şekilde uyuyup uyanmaya, gününüzü geçirmeye başlayabilirsiniz. alışana kadar hayatı zehir eder orası ayrı. altı yıl oldu. bu başlığı gördüğümde olduğu gibi dikkatimi çektiği zamanlar haricinde duymuyorum. tek yan etkisi; fıstıkçı şahap sesleri, çınlama ile aynı frekansta olduğu zaman karşımdaki kişiye söylediğini tekrar ettirmem gerekebiliyor.
  • üst solumun yolu enfeksiyonu* ile uçak yolculuğu yaparsanız sahip olma olasılığınız artan rahatsızlık.
  • aminoglikozidlerin ototoksik yan tesirlerinde ortaya çıkan ilk bulgu.
  • 23 yaşındayken başıma gelen illet. eğer benim gibi çok duygusal, hassas bir yapınız varsa başınıza gelme ihtimali yüksek imiş ama bunu ancak başıma geldikten sonra anladım. siz siz olun eğer depresif belirtiler yaşıyorsanız hemen doktora gidin ve gerekiyorsa lustral kullanın.öyle benim gibi faydalı otlarla çare aramayın. çünkü uzun süren anksiyete sonucunda başınıza gelmesi muhtemel bir olgu.

ne yazık ki çaresi yok... şu an bildiğim kadarıyla sadece amerikada ata 'nın bu konu üzerinde hatırı sayılır bir araştırması var. çok yaygın olmadığı ve sadece hasta tarafından hissedilen yani doktorun gözlemleyemediği bir hastalık olduğundan tedavisinin bulunması da mümkün görünmüyor. en azından tıpın günümüzde insan beyni konusunda geldiği noktaya bakarsak çözüm yakın değil.

peki ne yapmak lazım? ilk başıma geldiğinde ve çaresinin olmadığını öğrendiğimde inanılmaz bir stres yaşamıştım. hayatımın sonuna kadar ben bu sesimi çekeceğim şimdi? artık sessizliğin tadına hiç varamayacak mıyım? kafamı hiç dinleyemeyecek miyim? gibi onlarca soru vardı aklımda. zaten başıma geldiğinde depresyondaydım üstüne kulağımda bu ses başlayınca tuzu biberi oldu. sonra lustral ile bir yıl tedavi gördüm. yaklaşık altı ay sonra depresyondan tamamen kurtulmuştum ayrıca bu dönem zarfında tinnitus'un aklıma gelme sayısı da oldukça azaldı. mesela ilk zamanlar her dakika düşünürken 6 ay sonra günde bir kere o da yatmadan önce aklıma gelmeye başladı. ama bu demek değil tabi ki bu hep böyle olacak. bazen stres yaptığımda, herhangi ilaç kullandığımda bu ses artıyor ve gerçekten rahatsız olmaya başlıyorsunuz. şu an bu entryi girmemin sebebi de bu sesi iş yerindeki tüm gürültülere rağmen fark ediyor olmam.
  • yaklaşık bir yıldır sahip olduğum muhteşem kulak olayı.

biri bizi anınca çınlıyorsa eğer bu meret, bir yerlerde binlerce kişilik bir güruh anneme sövüyor olsa gerek.