şükela:  tümü | bugün
 • edit ; iddia normal diyet ile insanın demir gereksinimi karsilanamaz?

  sorum emin miyiz?

  takviye ile alınan koruyucular, paraben vs ne kadar sağlıklı?

  ilaç tanımına girdiğini düşünüyordum takviye olarak geçiyormuş ama savımın arkasındayım. gerçekten aklı başında bir cevap gelirse de özür dileyecegim.

  makaleler de bebekte demir rezervi yeterliyse gerek yoktur diyor ama türkiye'de herkese veriliyor.

  evet cahilim, bilmediğim konunun cahili olmak ayıp mı? türkiye'de kadınlarda demir eksik olabilir ama eşimde bir eksiklik yok, beslenmesi de gayet iyi, bebeğin de beslenmesi iyi. ilaç da anneye değil bebeğe veriliyor, doğan yaşayan, yaşayacak tüm bebeklere veriliyor , zaten kan testi yapılmadan ilaç başlanıyor. turkiyede demir eksikliğinin istatistiği varsa elinizde koyun ortaya okuyalım tartışalım, benim sorum tüm insanoglunda nasıl demir eksikliği olabilir ve ilaca muhtaç durumdayız?

  6 aylık evlat babası bir diş hekimi olarak içinden çıkamadığım bir durumdayım.

  devlet veya özel bütün çocuk doktorları 5. aydan itibaren bebeklere demir ilacı başlıyor.

  eşime kan testi yapıldı ve hiçbir eksiklik görülmedi. çocuğumuz normal boyunda ve kilosunda. anne sütünü gayet yeterli alıyor ama doktorumuz demir ilacı başladı.

  ilacın tadı kokusu paslı demir gibi. içtikten sonra iki saat ağzı yüzü pas ve kan kokuyor.

  aile hekimi ücretsiz demir ilacı verdi ama o ilaç cocukların dişlerinde siyah boyama yapıyor. bunu çocuk hastalarımda çokça gözlemliyorum.

  http://mylongislanddentist.blogspot.com/…h.html?m=1

  boyama yapmayanı da ciddi külfetli.

  milyonlarca yıldır varolan insanooglu doğaya uyum sağlayamamış mı biz tüm bireylerimize bu takviyeyi veriyoruz? bizde ve bizden öncekilerde ne eksik kalmış ki tüm insanoğluna bu ilacı veriyorlar?

  dünya sağlık örgütüne ve ilaç firmalarına zerre güvenim yok.

  işin kötüsü eşim dahil kimseye derdimi anlatamıyorum. tüm dünya kullanıyor bi sen mi biliyorsun, kadının biri demir vermemiş çocuğu ölmüş vs vs.
 • bir zamanlar da herkese istisnasiz florur verilirdi. kazma disli bir neslimiz oldu
  (bkz: bazi ilaclarin moda olmasi)
 • hele bazı bebeklerde şiddetli -gece inletip, bağırarak ağlatan- karın ağrısı ve kabızlık yapar ki çiledir çile.
 • bizim memlekette, özellikle kadınlarda, aşırı derecede bir demir eksikliği olduğunu bilmeyen cahillerin doluştuğu başlık.

  demir eksikliğinin neden olduğu semptomlara bir bakın bakalım, kendinizden de bir şeyler bulursunuz belki.
 • yine cahillik ile suçlanmış başlığı açan kişi ama bunu belirten kişi bir diş hekimi ve
  sadece hastalarında yaptığı gözlemleri belirtmiş.
 • eğer yapılan onca araştırmaya güvenmiyor ve çocuğunuzda farklı bir sonucun olacağını düşünüyorsanız buyrun sizi demir kullanmaya kimse zorlamıyor. ayrıca demir ilaç değil, ek takviyedir. dişhekimi olarak aradaki farkı anlayabilirsiniz sanırım.
 • gözünüzle cahil görmek istiyorsaniz, mümessildir o diyen sözüm ona suserin aynı zamanda sağlıkta şiddet yasasını hali hazırda beyaz kod var diye tabir etmiştir, geçmiş entrylerinde.

  bilgin yoksa fikrinde olmasın kardeşim ne elementler uyduruyorsunuz. başlığa gelince de ihtiyacı var ki demir verilmiştir kimse keyfinden tolere edilmesi zor olan ve gis bulguları olan demiri vermez. ha yok vermesinler çocuğumun derin anemi sonucu kalp yetmezliğine ve alması gerekli olacak kan tranfüzyonuna raziyim diyorsan. devam et doktorları hedef göstermeye.

  edit: mümessildir diyen kaçmış.
 • sunum
  demir gibi türkiye
  toplumun iq’sunu artırmaya çalışıyoruz, suç bizde.

  halk sağlığı sorunu ve profilaksi(önleyici) terimlerini sözlükte aratmak da mümkün.
 • yan etkileri vardır mutlaka ama toplum sağlığı açısından yararlı bir profilaksi. bebeklerde ilk 6 ay demir depoları doludur ve ihtiyacı karşılar fakat daha sonra demir ihtiyacı için beslenme çok önemlidir. doktorlar bütün çocukların yeterli beslenip beslenemediğini takip edemeyeceğine göre demir eksikliği anemisine karşı böyle bir önlem uygulanmaktadır.
 • adamın önermesine bak

  "milyonlarca yıldır varolan insanoğlu doğaya uyum sağlayamamış mı biz tüm bireylerimize bu takviyeyi veriyoruz? bizde ve bizden öncekilerde ne eksik kalmış ki tüm insanoğluna bu ilacı veriyorlar?"

  kardeş diş hekimiymişsin. dişlerimizi neden fırçalıyoruz, bir de ona cevap versene? doğaya uyum sağlayamamış mıyız yoksa?