şükela:  tümü | bugün
  • komite veya staj sınavlarında başarısız oluyorsanız, hocanızın anlattığını anlayamıyorsanız, ilgili dersin tus ses kayıtlarını internetten indirip dinleyin. çoğu fakültedeki hocadan daha iyi anlatıyorlar ve kavratıyorlar. keşke bunu ben zamanında yapsaydım. kendi gençliğime de öğüt vermek isterdim ama benim için geç sizin için değil.
  • kariyer planlamasını en geç 1. sınıfın sonunda bitirmiş olun. hatta a planı b planı c planınız olsun. 5-6 sene çok çabuk geçiyor. sonra çoğu doktor gibi sudan çıkmış balığa dönmeyin sistemin ortasında.
  • tus'a degil usmle'ye calisin, sonra da siktir olup gidin.
  • radyoloji yazmayın.tünelin ucu boktaymış.
  • istanbul dışında okuyorsanız, kira yerine ev satın almanızı öneririm. isteyerek ve farkında olarak başladıysanız bölüme, sürekli kendinizi güncel tutmanız gerekiyor.
  • -burdaki tavsiyelere asla uymayin, devam zorunlulugu olmayan hicbir derse girmeyin.

-gidip gezip eglenin, bi daha bu bugunleriniz geri gelmeyecek.

-olabilecek her türlü angaryayi yapmaktan kaçın.zaten hepsini sike sike ögreneceksiniz.

-bilgilerden, ilaçlardan çok hocalarinizin hasta bakma şekillerini izleyin.ben doktor olunca sunlari yapacam bunlari yapmayacam diyebilin.bilgileri nasil olsa ögreneceksiniz.

-ozellikle internlükte ve stajlarda bildiginiz hicbir iş için biliyorum demeyin, bilmediginiz hiçbir şey için bilmiyorum demeyin.
  • lütfen instagram hesabınıza "dr." eklemeyin. kusasım geliyor.

lütfen ortamlarda tıp okuduğunuzu söyledikten sonra atomu parçalamışçasına 3-5 saniye sessiz sessiz edalara girmeyin. (yapıyorlar bunu ben şahidim)

lütfen sırf tıp okudunuz diye her kızın sizinle ilgileneceğini düşünmeyin. bazı kızlar mesela aksine daha sosyal, daha az yoğun insanları istiyor hayatında. gerçekçi olun.

lütfen hijyeninize ultra dikkat edin. gün içinde elini yıkamayan bir doktorun tedavi için bile olsa bana dokunmasını katiyen istemem. mide bulandırıcı.

genel olarak çoğu tıpçı asosyal ve inek tipler olduğu için insan ilişkileriniz çok zayıf, espri desen yok güzel enerji desen yok. tedavi olurken bile lafı ağzınızdan zorla alıyoruz. hastalığımın ne olduğunu öğrenmek için bile strateji geliştirdiğimi biliyorum. bu yüzden lütfen kendinizi sosyal anlamda da geliştirmeye çalışın. kabul ediyorum, çok çalışmanız gerekiyor derslerden dolayı çok zorlanıyorsunuz ama bahsettiğim konu da çok önemli.

son olarak da, siz tıp okuyorsunuz, sağlığımız büyük oranda size emanet, iyi ki varsınız. umarım hep gelişime açık insanlar olursunuz.
    (2 yıl önce tedavi olduğum aile hekimi hariç, sen çok kabasın, sen öyle kal.)
  • kahve içmeye alışın diyeceğim ama sonra conconların doldurduğu özel üniversiteler geliyor aklıma. adamların zaten bahçelerinde starbucksları,harvest cafeleri, espresso lab’ları var ne tavsiyesi diyorum.
    not: sen çalışkan çocuk! sen de karton dövizlerinle üniversitemizi bölmeyin yazıp çıkarsın bahçeye.
  • egonuzu hastane kapısında bırakın. insanların size ihtiyacı var.

ayrıca güleryüzlü olun. çok zor değil.

son olarak da hastanıza sen diye hitap etmeyin.
  • hastahane harici önlük,steteskop vs. şeylerle gezmeyin. sonra bu s*k*klerle aynı mesleği yapıcaz diye utanan biz oluyoruz. merkezi kütüphaneye önlükle gelen abaza gördü bu gözler.

temel bilimlerde farmakoloji,fizyoloji ve patoloji derslerini öğrenerek geçin. muhakkak robbins patoloji ve guyton fizyolojiyi okuyun. diger dersleri siktir edin, geçicek kadar ezberleyin ya da çekebiliyorsaniz kopya cekerek geçin. bi sike yaramayan dersler.