şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ingilizce'de dentist o yüzden diş hekimleri doktor değilmiş demiş bir arkadaş. akademik olarak açıklayayım durumu belki faydalı olurum. diş hekimliği fakültesinden mezun olan bütün öğrencilere verilen bir unvan var. ddsyani doctor of dental surgery. diş hekimliği tıp disiplininin cerrahi dallarından birisi olduğu için dds ünvanı verilir. bazı ekollerde bu durum dmd'dir yani doctor of dental medicine. tıp fakültesinden mezun olan her öğrenciye dr. unvanı verilir. ingilizce'de tıp hekimlerine md unvanı verilir. medical doctor yani. bir şekilde doktora yapan herhangi bir hekime phdunvanı verilir. ha benim için fark etmiyor ister dişçi deyin ister diş hekimi ister dmd/dds. bir çok tıp hekiminden daha rahat çalışma şartlarımız olduğu bir gerçek. zorunlu hizmet olmadan istediğimiz gibi, istediğimiz yerde çalışmaya başlıyoruz. hayat standartlarımız gözlemlediğim kadarıyla kendini sıralarda çürüten bir çok doktordan daha iyi. bu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda diş hekimliği daha avantajlı görünüyor. ergen birinin bu lafının bu kadar gündem olmasının sebebi aslında iki meslek grubununda aşağılık kompleksine sahip olmasından kaynaklanıyor.

şu anda twitter'da dönen bir kavgaya sebebiyet veren konu.

mesele 3. sınıfa yeni geçmiş bir tıp fakültesi öğrencisinin diş hekimlerini aşağılaması.

#tıpçılarsendenutanıyor diye bir etiket oluşturmuş diş hekimliği öğrencisi arkadaşlar. detayları buradan takip edebilirsiniz.

5. sınıfa yeni geçmiş bir diş hekimliği öğrencisiyim. bugüne benzer bir çok olaya şahit oldum. bir çoğu tıp fakültesinden temel bilimler dersine gelen öğretim görevlileriydi. sürekli siz dişçisiniz, çok bilmenize gerek yok gibi cümleleri çok duyduk. yalan yok, sizde hekim olacaksınız, o yüzden bunların hepsini çok iyi öğreneceksiniz diyen hocalar da dersime girdi.

hiçbir zaman anlayamadığım bir olay var bu konuyla alakalı, tıp fakültesi öğrencilerinin egosu değil, bu egoyu kendilerinde hak görmeleri. biz tıpçıyız, o yüzden her şeyi yapabiliriz kafasını hiçbir zaman anlamadım. hayattaki tek başarısı, bir kaç soru fazla yapıp tıp fakültesine gitmiş öğrencilerde gözlüyorum bu durumu. hacettepelilerin, cerrahpaşalıların bu tarz gereksiz tartışmalara dahil olmadığı da dikkatimi çeken başka bir konu. sanki hiçbir diş hekimliği öğrencisi diş hekimliği isteyerek seçmemiş gibi davranmaları oldukça üzücü, hepsi tıp kazanamadığı için diş hekimi oldu sanıyorlar. bu gerçekten komik bir durum bana göre.

tıp okuyarak statü kazanmayı ummak çaresizliğin, mutsuzluğun kaçıncı seviyesi bilmek isterim.
  • doctor vs. dentist
    ingilizcesinde de görüldüğü üzere dişçilere doktor denmiyor.
  • diş hekimliği havada karada alır.

(bkz: diş ağrısı) diye bir şey var ki özellikle bayram gibi her yerin kapalı olduğu zamanlarda peyda olur.
    ışte o zaman diş hekimleri bulanların elinde kalıyor.
    (bkz: peynir ekmek gibi gitmek) asdf
  • dişhekimi zorunlu olarak operatördür, vücudu ve emeği ile çalışır,sadece masasından ilaç yazan pratisyen hekimlerle kıyaslanamaz.

edit: söylediğim, hastalara üşenmeden türlü müdahalelerde bulunan hekimler için değildir, ancak ciddi oranda hekim elini kirletmemektedir.
  • tıp doktorunun her türlü kazanacağı çekişme. çünkü bir tıp mezununun diş hekimine göre iş bulma spektrumu 10 kat fazladır. diş hekimi dişçilik yapmak zorundadır. oysa tıp mezunu ilaç,kimya,biyomedikal,sigorta vb. sektörlerde rahatlıkla iş bulabilir.
  • tıp eğitimi altı sene, diş hekimliği eğitimi ise beş senedir.
    ikisini de bitiren hekim olur.
    üzerine doktora yapan diş hekimleri doktor ünvanını alır.
    öte yandan, pratisyen hekim ve diş hekimlerindeki egonun onda biri uzman doktorlarda yoktur.
  • bu ülkede herkes kendini tıpçılarla karşılaştırıyo niye acaba? yok kardeş bu ülkenin de dünyanın da en çok emek gerektiren en zor bölümü tıp'dır önce bunu kabul edeceksiniz. biri de gelmiş günde 16 saat ders çalışan embesil demiş doktorlara. lan adam o tıp bölümünü bitirebilmek için tüm hayatını sosyal yaşamını feda etmek zorunda. tüm gün sabah akşam ders çalışmak zorunda. bunu keyfinden yapmıyor tıp mezunu olabilmenin koşulu bu göt yaya yaya doktor olunmuyor. ağzı olan tıpçılara laf ediyo lan bu nedir ne zannediyosunuz kendinizi? geçen gün biri gelmiş felsefe tıptan daha zor diye yazmış burda bi başlığa ne içiyosunuz lan siz?

bunun yanında twitter'da yazan kişinin yaptığı densizliktir tabi o ayrı bir konu.

doktor değilim küfür etmek için de yeşillendirmeyin hiç.
  • "para mı yoksa insan sağlığı mı önce gelir?" sorusunu sorduğunuzda aldığınız cevaba göre değişir.
    ikisinin de iyisi iyi, kötüsü kötüdür.
  • (bkz: ayrılsak da beraberiz)

diş hekimlerini aşağılayan tıpçılar, diş öğrencilerini küçümseyen temel bilimci hocalar olduğu gibi kendini tıp doktoru sanan diş hekimleri de hep vardır ve tespitlerime göre genelde iyi okullarda okuyan/okumuş diş hekimleri ve tıpçılar hiç bu işlere bulaşmazlar. bu iki bölüm ne birbirinin alternatifidir ne de biri birinden üstündür. ortak çalışma alanları da vardır ayrı alanları da. bırakın şu işleri artık yıllar oldu bi anlaşamadınız
  • tip hekimi olarak gorusum karsilastirma yapilmamasi gerektigidir. dis hekimleri turkiye sartlarinda kraldirlar. gece acil nobetinden tutunda direkt dis ve cene alaninda ozellesmelerinden mutevellit kafama zicayim diyorum, keske dis hekimligi fakultesini yazsaydim.