• ankara üniversitesi tömer tarafından yapılan yabancı dil sınavıdır. tıpdil sınavına tıp, diş hekimliği ya da sağlık bilimi ile ilgili fakültelerinde öğrenci olanlar, uzmanlık eğitimine devam edenler ve mezun ya da mezun olacak durumda olan kişiler girebilir. sınav ingilizce, almanca ve fransızca dillerinde yapılacak olup sınav sonuçları sadece tus ve dus sınavı için aranan yabancı dil yeterliliği için kullanılır.
  • doktorlara yapılan kıyaktır.bu mantığı anlamak mümkün değil,adama ingilizce çalıştırtmayacaklar illa!
  • sınava az bir zaman kaldı. ilkine yani. tıpdil 1'e... bu son saatleri şuna bakarak geçirmekte fayda var.
  • kolay bir sınavdı ancak zaten tus' a girecek bir hekimin bundan daha fazla da ingilizceye ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum; usmle'e giriyor değiliz sonuçta.
  • ne kadar kolay olduğunu 100 alarak ispat ettiğim sınavdır.
  • ingilizce bilmeyen(!) doktorları uzman yapmak için ankara üniversitesi tömer'e yaptırılan fason sınav.

halihazırda yds varken bu sınavın getirilmesi gülünç ötesi.

kısaca:

(bkz: türkiye'de tıp eğitimi)
  • sınav ortalama bir seviyede olmasına rağmen tıp fakültesi mezunu her hekim tarafından kolay olarak lanse edilmektedir. mesele sınavın kolay olması değil içeriğinin tıbbi literatür odaklı olmasıdır. bir hekim için meme kanseriyle ilgili yarı ingilizce yarı latince tıbbi içerikli bir makaleyi anlamak avustralya aborjinlerinin yerel danslarını ve kültürünü anlatan bir makaleyi anlamaktan elbette daha kolay gelecektir zira sınavın adı tıbbi ingilizcedir....
  • sınav zaten ingilizcesi iyi olan tıp öğrencilerine kolay gelmiştir. sınavı tıp terimlerini bilmeyen bir yds'ci biraz zor yapardı. ben sınavı ful yaptım gel gelelim yds'den de seksen küsür bir bir puan almıştım.
  • 2015 yılı için başvuruları bugün başlayan sınav.
    4 şubat da başvuru için son günmüş.
    ve bir de yine sadece ankara'da yapılacakmış.
  • yarın gireceğim sınav.
    geçen seferki gibi kolay çıkarsa sınav sonrası ankara gezim gayet güzel geçecek demektir.
hesabın var mı? giriş yap