şükela:  tümü | bugün
 • tıp okuyan kardeşimin herhangi bir ders kitabını herhangi bir yerinden açtığımda bir internet bağlantısı yardımıyla önümdeki sayfada ne olup bittiğini maksimum yarım saatte anlayabiliyorum.
  o benim termo, stat, kuantum, elektromanyetizma gibi kitaplarıma elini bile sürmüyor.1'deyken bu komitede en zoru biyoistatistik diyordu, söyleyeceklerim bu kadar sayın hakim.

  not: fizikspor
  edit : bazı aklıevveller gibi taşra okulunuzdaki ösym sıralamanızı bir halt sanıp gelmeyin, kalbiniz kırılmasın boşuna. bu ülkede tıp kazanamayan değil gerçekten istemeyen - aka sizin kadar vizyonsuz, hayalsiz, sönük olmayan- insanlar da var şunu bir kabullenin artık.

  edit 2: yukarıdaki paragrafta tam tersini kast ettiğimi bile anlayamayıp 'lys derecen kötü ondan ağlıyosun' yazan var evet. hala tıbbın uygulamadaki zorluklarını meslek hayatlarını anlatıp kıyaslayan tiplere cevap yazmayacağım. analitik zekanız konusunda yeterince fikir edindim daha fazla dataya gerek yok teşekkürler.
 • bilgisayar mühendisiyim ama oyumu makine mühendisliğinden yana kullanıyorum. biz yine az çok iyi günler gördük. makinedeki arkadaşlar hiç gün yüzü göremeden okulu bitirdiler.
 • veterinerlik
 • şu günlerde hemşireliktir. covid hastalarına tedavi sürecinde doktorlara göre temas sıklıkları çok daha fazla olan meslek grubudur. bir sağlık çalışanı olarak kolaylıklar diliyorum.
 • tıptan zor mu bilemem. ama kocaeli üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünün hakkını veririm. ömrümü kısaltmış olabilir.
 • yoktur. buraya gelip mühendislik, fizik vs. yazanlar cidden çok komik duruyor. bir kere tus diye bir gerçek var. bu kadar kapsamlı, birçok konuya hakim olmayı gerektiren, insanların psikolojisini bozan başka bir sınav yok. tusu hiç saymasak bile okuması tartışmasız en zor bölümdür yine de.
 • tıp okuyan kardeşinin kitabını anlıyormuş kekoya bak :d

  amk salağı. gören de fizik bölümünde bi bok yapıyor sanır

  hastaya dokun götüne parmağını sok bakalım ne anlayacaksın
 • (bkz: #104163396) tus kartı da oynanmış, komik ve tıpçıların durumuna dair genel bir fikir veriyor. eğitimin içine dahil olmayıp , mezuniyetten sonraki uzmanlık alanını belirlemek için yapılan sınavı bölümün zorluk parametrelerinden biri saymak... madem öyle arkadaşı gre subject testleri ve doktora yeterlik sınavı (bkz: quals) denilen gerçeklikle tanıştıralım. sanıyor ki eğitim hayatı boyunca öğrendiği her şeyden sorumlu tutulan bir tek tıpçılar.
 • mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik tasarım gibi bölümlerdir. çünkü jürinin ve projenin cevap anahtarı olmuyor.
  edit: tıpın bilgi yükünü ya da çalışma şartlarını asla küçümsemiyorum. ya da diğer bölümlerin. ancak tıpta yapılan bütün sınavların, yazılıların, sözlülerin bir cevap anahtarı var. her sorunun bir doğru cevabı var.

  tasarımda bu yok. doğru/güzel tasarım diye bir şey yok. kavramsal tasarım var. herkesin algısı farklı. hangi portakal daha turuncu onu belirlemek gibi. hangi turuncu doğru turuncu?
 • türkiyede en zor tıptır çünkü ülkenin en iyi öğrencileri şuan tıpta ama başka ülkelerde bu değişir ukraynada tıp kazanmakta okumakta çok kolaydır.
  zamanında turkiyede en iyi öğrenciler mühendisliğe gidiyordu sonra mühendislik düştü odtu makina 2 binden 10 binlere geriledi ama 10 bininci adamda odtu bitiriyor. tıpta da özel üniversiteler kapaninca 20 - 30 binlik adamları devlet ege dokuz eylule gönderdi 30 bininci adamın dokuz eylül tıpı bitirdiğini biliyorum yani bizim ülkemizde bitirmesinden daha çok kazanması zor içeri girdikten sonra bir şekilde bitiyor.