şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kaybolan, kırılan ve hatta hiç olmamış olan tirbüşonun yokluğu durumunun şarap içme azmini zerre baltalayamadığı kişilerin ustalaştığı teknikler.
  • en klasiği çatalın sapıyla mantarı şişenin içine düşürmektir, fakat içerken ağıza küçük mantar parçaları geldiği için tavsiye edilmez.
  • mantarın üzerindeki folyo sökülür, şişe ters çevirilir ve dibine olabildiğince güçlü vurulur. şişe düz çevirilerek mantara bakılır, bir milim bile kıpırdamadığı görülür. bu esnada cesaret kırılmamalıdır. şişe tekrar ters çevirilir ve vurma işlemine devam edilir. 20. darbeden sonra tekrar mantara bakılırsa yerinden bir milim kadar oynadığı görülür. yaklaşık 10-15 dakika mütemadiyen vurma işlemine devam edilirse başarıya ulaşılır. (bkz: azimle sıçan mermeri deler) akabinde birkaç gün elinizin tarak kemikleri ağrıyacaktır. bir rivayete göre şarapçı amcalar güzel marmara şarabını tek vuruşta açabilecek kadar güçlü, hatta şişeyi bir damla bile ziyan etmeden düzeltebilecek kadar çevikmişler. (bkz: ben söyleyenlerin yalancısıyım)
  • icilecek sarabin kopek olduren** olmasi durumunda plastik bir kapaga sahip olup icicilerine mantar zorlugunu cikarmamaktadir.
  • vida işe yarayabilir. bildiğimiz uzunca bir vidayı mantarın dibine kadar sokup kerpetenle çekme girişimim her zaman başarıya ulaşmıştır. burda kerpeten kısmı önemli. bu iş için dişlerini kullanmaya kalkan mal bir arkadaşım mantar yerine çenesini çıkartmayı becermiş 40 gün boyunca kamışla çorba içmek zorunda kalmıştı.
  • en temiz yöntem mantara tornavida dayayıp çekiçle tornavidaya vurarak mantarı tek parça halinde şişenin içine düşürmektir. keyifler bozulmaz, mantar parçaları yutulmaz...
  • pilot ya da tukenmez kalemin ucu mantara gecirilir. kalem basta hafifce itmek sonrasinda arkasina cit cit cit diye vurmak suretiyle mantari sarabin icine dusurur. ilk denemelerde sarabin ustune torba gecirmek zaruridir aksi takdirde saga sola fiskirabilir.
  • şarap alınır, dip kısmı sertçe mermer veya beton bir köşeye vurulur, elinizde kırılır. ortalık kan revan olur ama bu sayede mantar içine kaçmaz ve ağzınıza mantar tadı gelmez. sonra o kırılan şişeyle arkadaşınızı gidip yeni bir şarap ve tirbüşon alması için tehdit edersiniz.
  • italyan kilitlerin silindirik anahtarları adeta birer küçük tirbüşondur, hem mantara kademeli olarak girerler (adım adım, aynen tirbüşon gibi) hem de anahtarı tutma yeri orta parmak ile işaret parmağı arasına sıkıştırılarak zıp diye çekilip mantar çıkarılabilir. swiss çakıların ucundaki tirbüşon taklidi burgunun operasyon güçlüğü ile italyan anahtar arasında hiç bir fark yoktur, çakı ile açabilen anahtar ile de açabilir, rahatlıkla.
  • ilk başta kalem türevi nesnelerle biraz zorlanır, ama mantarın üst kısmının parçalanmasından başka bi işe yaramaz bu. sonra yanınızda bulunan pillerden biri çıkartılır ve azimle ve kuvvetli bi şekilde mantarın üstüne bastırılır, mantar şişenin içindedir ama önemli olan sonuçtur. bi kere denenmiş ama başarılı olunmuş bir tekniktir.