şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şarap alınır, dip kısmı sertçe mermer veya beton bir köşeye vurulur, elinizde kırılır. ortalık kan revan olur ama bu sayede mantar içine kaçmaz ve ağzınıza mantar tadı gelmez. sonra o kırılan şişeyle arkadaşınızı gidip yeni bir şarap ve tirbüşon alması için tehdit edersiniz.
 • vida işe yarayabilir. bildiğimiz uzunca bir vidayı mantarın dibine kadar sokup kerpetenle çekme girişimim her zaman başarıya ulaşmıştır. burda kerpeten kısmı önemli. bu iş için dişlerini kullanmaya kalkan mal bir arkadaşım mantar yerine çenesini çıkartmayı becermiş 40 gün boyunca kamışla çorba içmek zorunda kalmıştı.
 • mantarın üzerindeki folyo sökülür, şişe ters çevirilir ve dibine olabildiğince güçlü vurulur. şişe düz çevirilerek mantara bakılır, bir milim bile kıpırdamadığı görülür. bu esnada cesaret kırılmamalıdır. şişe tekrar ters çevirilir ve vurma işlemine devam edilir. 20. darbeden sonra tekrar mantara bakılırsa yerinden bir milim kadar oynadığı görülür. yaklaşık 10-15 dakika mütemadiyen vurma işlemine devam edilirse başarıya ulaşılır. (bkz: azimle sıçan mermeri deler) akabinde birkaç gün elinizin tarak kemikleri ağrıyacaktır. bir rivayete göre şarapçı amcalar güzel marmara şarabını tek vuruşta açabilecek kadar güçlü, hatta şişeyi bir damla bile ziyan etmeden düzeltebilecek kadar çevikmişler. (bkz: ben söyleyenlerin yalancısıyım)
 • sarapsiz duramam ama sarap pompam, tirbusonum yok diyenler eczaneden bir siringa edinirler.mantara saplanan siringadan sisenin icine hava pompalanir ve mantarimiz yavas yavas yukari cikar.*ayni zamanda zedelenmemis mantarimizla sisemiz tekrar kapatilarak lezzetimiz yerinde durur.
 • şişeyi kırıp tıpkı sözlüğün olduğu gibi ortalığın da amına koyabilirsin.
 • mantarın ortası azcık kazınır. ufak bir çukur yaratılır, o boşluğa asit dökülür. asit mantarı eriterek kanalı açar.

  ???

  bu sadece şarabı açma yöntemidir. o şarabı içecekseniz denemeyin
 • ayakkabının iç kısmına* şişenin tabanı yerleştirilir ve şişeyle ayakkabı bütünmüş gibi davranılaraktan duvara vurulmaya başlanır. böylece mantarın yavaş yavaş çıktığını gözlerinizle görebilirsiniz.
 • okşanarak da açıldığı görülen şaraplar vardır (bkz: ısınan alkolün basıncı) ama tabi bu yolda helak olan çok kişi bilinir..
  -hadi yavrum,ooohhh,canımsın...
  -abi sakin ol,sadece içeceksin..o sadece bir şarap..
  -ne!!bre şerefsiz..de git buralardan..tamam hayatım,kimse sana zarar veremeyecek..
 • eger tirbuson sarabi acarken mantarin icinde kirilip kalmissa aci veren bir eylemdir...

  yalanci midye dolma "sinav buddy" si ile ders calismaktadir. italyadan gelen sarap* ise butun olanlari bir koseden izlemektedir. birden karsilikli gaza getirmelerden sonra bir kac kadeh icip oyle devam etmeye karar verilir. tirbuson sarabi acarken mantarin icinde kirilir kalir. mantari, anahtarla sisenin icine ittirmeye karar verilir. ev kirlenmesin diye kuvetin icinde* ugrasilir, ama icinde kalan metal mantari genislettigi icin sikismistir, bir turlu iceri gitmez. tornavida girer devreye o da basarili olamaz. akla matkap gelir once mantarda kucuk delikler acilarak mantari zayiflatmak denenir. mantar inat eder, gitmez iceri. sonra matkapla boylu boyunca bir delik acilir. saraba ulasilmistir ama bir turlu dokulmez sarap kadehe. bir rotring kalem alinir, ici cikartilarak mantardaki delikten yariya kadar iceri sokulur, sarap akisi saglanmistir. sarabin icine kacan mantar parcalarini filtrelemek icin cay suzgeci kullanilarak servis yapilir.

  (bkz: mission accomplished)
  (bkz: allah)
 • tirbuson olmaksızın kullanılan metod ne olursa olsun unutmamanız gereken en önemli ve ilk kural üzerinizdeki kıyafetleri çıkarıp olaya donla başlama olmalıdır. tecrübeyle sabittir ki bu uğurda bir çok gömlek, t-shirt ve pantolon yitirilmiştir.