şükela:  tümü | bugün
 • paketinde şöyle yazmaktadır: "doğu karadeniz bölgesinde yetiştirilen; tarımında kimyasal ilaç, üretiminde katkı maddesi kullanılmadan özenle hazırlanmış, çay işletmeleri genel müdürlüğüne bağlı tirebolu çay fabrikasında üretilen, doğal ve üstün nitelikli çaydır."

  paketlerdeki bu tür notlar ne derece ciddiye alınır bilemem ama gerçekten de çok özel bir çaydır. tadı nefis, rengi çok güzeldir; başka bir çayla* karıştırılmadan kullanıldığında bile gayet güzel ve etkili bir sonuç verir. marketlerde yarım kiloluk mavi karton kutularda satılmaktadır. aynı gramda satılan diğer çaylara göre oldukça pahalı bir çaydır ama çay tiryakileri tarafından mutlaka denenmelidir.*
 • rivayet olunur ki, bu çayı sadece tirebolu'dan satın alabilirmişsiniz. zira tireboludaki çay fabrikasında üretilip direkman yurt dışına gönderilirmiş. (ben de bana anlatanların yalancısıyım).
 • ürettikleri çay, sadece fabrika satış yerinde değil, giresun'daki büyük marketlerde de satılmaktadır.
  tirebolu'daki çay fabrikasıyla aynı yerde bulunan dinlenme tesislerinde müşterilere ikram edilen çaylar ücretsizdir.sadece çay içmek için gidildiğinde ayıp olmasın diye yanında birşeyler de yemek isterseniz**; çaylı keki çok güzeldir mesela.
 • tadı ve kokusu mükemmel olduğu yönünde bir şehir efsanesi vardır.
 • çaykur'un da aynı adla ürettiği çayı vardır.

  http://www.caykur.gov.tr/detay.aspx?id=659
 • tirebolu çayını ünlü yapan özel sektörde son birkaç yılda üretileni değil, tirebolu çaykur fabrikasında 1960'lardan beri üretilen ve günümüzde 42 numaralı çay adıyla mavi kutuda satılanıdır. "tirebolu 42" adıyla ve siyah pakette satılan çay, çaykurun yarattığı etkinin ekmeğini yiyor maalesef. özel üretim 42 numara ülke çapında marketlerde bulunabilirken, orjinal "çaykur 42 numaralı tirebolu çayı", tirebolu ve rize merkezdeki fabrika satış mağazası ile tirebolu, giresun merkez ve diğer giresun ilçelerindeki bazı marketlerden temin edilebiliyor sadece. yani dağıtımı çok kısıtlı.

  bu çayın rize çayına göre lezzet farkı sağlayan yönü ise tirebolu çay fabrikasına işlenmek için getirilen çayların toplandığı tirebolu ve yöresinin -toprak özellikleri aynı kalmak koşulu ile- rize ile hemen hemen aynı miktarda yağış almasına rağmen güneş gördüğü gün sayısının daha fazla olmasıdır.

  yine bu çayla ilgili bilinen bir diğer yanılsama da ismiyle ilgili. 42 numara bir üretim tekniği veya sertlik derecesi gibi algılanıyor insanlarca. 42 adı, tirebolu çay fabrikasının, çaykur'un 42 numaralı fabrikası olmasından gelmekte.
 • bir ara gene çaykur'un altınbaş çayı'yla blind test'te kapıştırmak istediğim çay.
 • özellikle karadenizde bir kaç il dışında marketlerde ve süper marketlerde bulmanın çok zor olduğu; büyük şehirlerde eğer varsa ancak tarım satış kooperatiflerinin mağazalarında bulunabilen efsane çay çeşididir.
  kesinlikle altınbaşla karşılaştırılamaz, çok daha fazla dem verir, rengi ve kokusu mükemmeldir, hafif tomurcukla 15 dakika demlendikten sonra eğer çay tiryakisi iseniz 1 demliği yarım saattte tüketebilirsiniz, satış mağazalarında yanılmıyorsam 500 gramı 7,2 liradır...
 • özellikle içimi yumuşak ama tadı ve aroması olan çayları sevenler için bu çaya alıştıktan sonra diğerleri artık pek bir yavan gelir. hiç bir çayla karıştırmaya da pek lüzum yoktur kendi aroması oldukça niteliklidir.
 • bu çay her yerde bulunmaz, almak için karadeniz turuna çıkmışlığımız vardır zamanında.
hesabın var mı? giriş yap