şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle savaş açtığım lanet rahatsızlık...

tıbbi bir operasyona gerek kalmadan geçmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.. bu esnada tedavi boyunca uyguladığım yöntemleri tek tek sizlerle paylaşacağım..

inandık çocuklar bizler inandık!!!!

tedavi yöntemi 1
    kod adı : ''toynak makası''
    maliyeti : bedava!

ucu oval değilde düz olan bir tırnak makası, törpü ve makas gibi bilimum manikür pedikür edevatı ile 1 aydır uzatılan tırnağa dalındı. kimi zaman tırnak kanırtıldı, kimi zaman nazik törpü darbeleriyle pekiştirildi..

operasyona girişildikten 5 gün sonra görüldü ki; değişen bir şey yok. battı tırnak yan gidio a.k.

tedavi yöntemi 2
    kod adı : ''aldatan sıcaklık''
    maliyeti : 4,5ytl (pamuk 2 ytl, su bedava, 250gr billur tuz 2,5ytl)

sıcak su / tuz ile tırnağın yumuşatılması sağlandı. ayaklarımızı yarım saat tuzlu suda beklettikten sonra tırnağın altına pamuk koyulmak suretiyle tedaviye 2 hafta devam edildi..

tedavi süresince tedavinin uygulandığı akşam büyük bir ferahlık hissedilsede ertesi günün sabahında hiç bir s.k olmadığı gözlendi. tırnak aynı baskıyı ve acıyı yeni pamuk koyulana kadar hissettirmeye devam etti. tedavinin sonlarına doğru pamuk hiç bir işe yaramamaya başladı. aynı semptomlar süreklilik olarak devam etti...

sonuç : ''başarısız''

tedavi yöntemi 3
    kod adı : ''o yeee''
    maliyeti : 87,50ytl (gehwol nail softener 27,50ytl, oniko tırnak teli 60ytl)

gehwol iyi geldi. tırnağı yumuşatıyor ve et üzerinde oluşan baskıyı ciddi bir biçimde azaltıyor.. bunun haricinde tırnak teli de fena gelmedi. şu anda durduk yerde ne ağrı, ne yanma, ne de sızı var.. çok şiddetli bi çarpma olsa acıyacağından eminim ama tedavi, en azından acıyı azaltması sebebiyle başarılı geçiyor gibi gözüküyor.

aylar sonra gördük ki bi boka yaramadı. geçici bir ferahlık döneminden sonra daha da kötü oldu.

tedavi yöntemi 4
    kod adı : ''yetiş tohtor''
    maliyeti : üçyüz - beşyüz

ayak sağlığı merkezine gidilir. batan tırnak doktorların güvenli ellerine bırakılır. aşındırma ile tırnağı kısaltılır, batan kısımlara çelik tel takıp tırnağı gererler. tırnak yatağının düzelmesi için deforme olmuş kısımlara protez jel uygulanır, yeni çıkan tırnak protezin peşinden süper ve yepyeni biçimde eskisi gibi yol alır.

dert tasa illet biter........

asmer ayak sağlığı merkezi ısrarla tavsiye edilir. boyle bişi olmaz. tedaviden sonra ayakkabımı giyip yaşamıma kaldığım yerden devam ettim.

http://www.asmermedikal.com/
  • yıllardır çektiğim eziyet. denemediğim şey kalmadı, yaklaşık 12-13 senedir bu illetle yaşarken en kolay yöntemi atlamışım sanırım.

tedavi: tırnaklarınızı düz kesin, köşelerden tırnağın altına doğru mercimek büyüklüğünde pamuk sıkıştırın. her banyodan sonra değiştirin pamukları. 1-2 ay terlik yada sandalet giyin. mümkünse çorap giymeyin. gereksiz darbelerden ve temaslardan uzak durun. ayağınıza yanlışlıkla bile olsa çarpanın ağzını yüzünü kırın gerekirse. bu sayede son aylarda epey rahatladım. ben ki elimde tırnak makası-kolonya-peçete doktorculuk oynadım yıllarca. gözlerimden yaşlar gele gele, anasına bacısına söve söve kestim tırnaklarımı, eşeledim diplerini. toynağa döndüler. 15-20 gün rahatlayıp sonra yine aynı teraneye yıllarca mecbur kaldım. dikkat etmeden pantolon yada çorap bile giymek eziyete dönüşmüştü iyice. sikindirik balona bile tekme vursam gözümden şimşekler çıkıyordu. şimdi ise en azından rahatlıkla ayakkabı, çorap, pantolon giyebiliyorum. ayağımı çok şiddetli olamamak suretiyle bir yere çarptığımda çocuk gibi zırlamıyorum, tırnağıma istediğim gibi müdahale edip istediğim şekil kesebiliyorum. %90 oranında kurtuldum diyebilirim. tırnaklarımın şeklide eski halini aldı ve cillop gibiler artık. allah düşman başına vermesin bu hastalığı. umarım yazdıklarım birilerine daha tedavi yöntemi olur.
  • ``tırnak batması olan zavallılara sesleniyorum:
    pedikür yaptıracak iseniz;
    sakın ama sakın bunu kendiniz evde denemeyin, paranıza kıyın gidin adam gibi bir kuaföre, yaptırın.
    yok, lan ne para vericem, alırım setimi, koyarım leğenimi, sıcak suyu, yaparım kendim derseniz, hayal kırıklığı olabilir.
    ben yaptım, bok ettim.
    pamuk da soktum, çıkaramadım, kaldı orada, gitti iyice diplere, daha da beter etti.
    yakında bir operasyon beni bekler, kökünden kurtulacağım bu tırnağın.

22 gün sonra gelen operasyonel edit: evet beklenen gerçekleşti ve bugün sol parmağımdaki tırnağımın batık kısmı bir operasyon ile alındı. olay budur efendim:

tırnağı çekmenin %100 çözüm olmadığını duymuştum, bu konuda kimseyi yönlendirecek tıbbi bir diplomam olmadığından kendi tecrübemi aktarayım: benim tırnağıma uygulanan işlem şudur:
    tırnağın sadece batık kısmını keserek ayırmak, ve o kesilen kısmın kökündeki eti de, kazımak. (yatak revizyonu).
    her şeyden önce de parmağınızın sağına soluna üstüne altına bir güzel uyuşturucu iğneler yiyeceksiniz ki, bundan kaçış yok. sonrası 10 dakka, bitti gitti.
    gelişmeleri buradan paylaşacağım, haydi rastgele...

6 ay sonra gelen edit: şu ana kadar 1 sn bile acıma batma vs olmadı. tırnağın kesildiği taraftan gerçekten de artık tırnak çıkmıyor =)
    ama kötü haber: diğer ayağımda da batma başladı, beni yakında bir operasyon daha bekler...
  • bazı durumlarda sırtta olanı makbuldür.
  • aylardır çektiğim ve en sonunda bugün kurtulma umuduyla operasyon geçirdiğim hastalık. doktorun dediğine göre tırnağı almak işe yaramıyor çünkü tırnak aynı şekilde geri geliyor. çözüm olarak tırnağın rahatsız olan tarafı kırpılıyor. doktor katur kutur kesti tırnağımın sol tarafını da gıkımı çıkaramadım. tırnak kesildikten sonra ortaya çıkan hastalıklı bölge ise bu operasyonu geçirmekte ne kadar geç kaldığımı ispatlar gibiydi. ancak operasyon tam çözüm olmuyor çünkü tırnak sadece yukarı doğru değil aynı zamanda da kesilen tarafı doldurmak üzere yana doğru da büyüyor. bunun önüne geçebilmek tırnağı keserken için tırnağın batan ucunu olabildiğince içeriye doğru kesmek gerekiyormuş. hatta gerekirse tırnak ile et arasını ayırmaya zorlayarak bile tırnağı kesmek gerekirmiş. bu işleme ise bir süre değil ömrün geri kalanında devam etmek gerekiyormuş çünkü bu illet bir geldi mi kurtulmak mümkün değilmiş.

1 yıl sonra gelen güncelleme: bu illetin kesin çözümü pedikürmüş, ben bunu gördüm! tırnağı iki kere kestirdikten sonra hiçbişey değişmediğini, uzadıktan sonra aynı yerde aynı sorun tekrar çıkıyor. bir tanıdığın tavsiyesiyle iki kere pedikür yaptırmaya gittim ve şu anda hiçbir sorunum kalmadı. yaşasın metroseksüellik!

6 yıl sonra gelen güncelleme: boşverin pedikürü: (bkz: #20561587)
  • benim gibi katırlarda toynak batması şeklinde de olabiliyor. mevzu tırnağı feci şekilde geçmiştir.
  • uc sene ugrastigim bu beladan tirnak uclarinin altina belirli bir periyodla pamuk sıkıstırarak (bu sayede tirnak uclarindan basliyan bir yukselme saglaniyor) kurtuldum. isteyenlere tedavi hakkinda bilgi verebilirim. acisiz, masrafsiz ve saire iste...
  • eğer bir numara büyük kundura giyiyor, bir palyaço gibi geziyorsam ,
    eğer sen beni bir soytarı gibi görüyor, yüzüme bakmıyorsan
    bil ki bundandır bebek bil ki bundan.

yazarın notu: tırnak henüz batmadı. demek ki bu yöntem fayda ediyormuş.
  • birkaç hafta önce gittiğim dermatoloğun beni antibiyotik yazarak gönderdiği ve iki hafta sonra gene görüşelim dediği bu illetten nihayet kurtuldum. siz de halk arasında dilden dile yayılan kocakarı yöntemlerini denemeyi -ki işe yaramadıkları tecrübeyle sabittir- ve dahi eşekliği bırakıp hemen bir ortopediste gözükün. evet garip gelebilir ama ortopediste görünmelisiniz. eğer bir dermatoloğa giderseniz hayatında ilk kez batık tırnak gören normal bir insan gibi yaranıza bakıp, antibiyotik yazarak size eve gönderecektir. eğer bir genel cerrahi uzmanına giderseniz anında tırnağınızı çekecektir ve çektiğiniz acıyı sadece birkaç hafta ertelemiş olacaksınız. eğer bir ortopediste giderseniz ayağınızı güzelce uyuşturduktan sonra siz tavandaki desenleri incelerken tırnağınızın batan kısmını güzelce kesip çıkaracak, tırnak yolunu güzelce düzeltecek ve tırnak ile deriyi bir güzel dikecektir. bir hafta sonra dikişleriniz alınacaktır. ve siz de yeniden bir ayağınızla diğer ayağınızdaki çorabı çıkartabilmenin eşsiz hazzını hissedeceksiniz. benden söylemesi.. dileyenlere benim gittiğim ortopedistin ismini verebilirim. dediğine göre şu ana kadar revizyon yaptığı en kötü ayak benimkiymiş.
  • "ayaktaki tırnak ne işe yarar" diye sorduran illet. hayattan, ayağınızdan çok bezdiğiniz bir anda en uygun çözüm; bahçe makasıyla tüm ayak parmaklarını koparmak olacaktır ki bu illeti çeken biri olarak düşünmedim değil.

son olarak;
    tırnaklar batmasın, ne işe yaradığı açıklansın. ne işe yarar bu mına koduklarım. delirecem. bilen varsa beri gelsin.

edit: son katılım 31 temmuz

hesabın var mı? giriş yap