şükela:  tümü | bugün
  • eğer bir numara büyük kundura giyiyor, bir palyaço gibi geziyorsam ,
    eğer sen beni bir soytarı gibi görüyor, yüzüme bakmıyorsan
    bil ki bundandır bebek bil ki bundan.

yazarın notu: tırnak henüz batmadı. demek ki bu yöntem fayda ediyormuş.
  • tırnak çektirmeden, ufak bir cerrahi operasyon ile tırnağın batan kısmının etten çıkarılıp dışarı alınmasıyla çözümlenen sorun. irinden kurtulmak bir yana her adım attığımdaki azap sona erdi, artık deli gibi koşabiliyorum, halısahada dömivoleleri sıralıyorum.
  • piyasada muadiline rastlamadığım alengirli bir eşantiyon tırnak kesme (ya da pedikür) seti sayesinde savuşturduğum illet. eğer tırnağınızın yapısı batan cinstense, ayak tırnağını küt kesmek falan hikaye. batan kısmı bunun için tasarlanmış bir aletle kanırtıp yine bu iş için özel olarak tasarlanmış ucu kıvrımlı ufak bir makasla mümkünse tırnağın etten çıktığı yere kadar diklemesine kesmekten başka çaresi yok. tabi bunu 1-2 ayda bir tekrarlamak gerekiyor. bu çözümü yaklaşık 6-7 sene önce artık burnu kendinden geniş ya da çarık formatındaki ayakkabılarla bile yürüyemez hale geldikten sonra, tırnağı çektirme niyetiyle gittiğim genel cerrah doktordan öğrendim, o günden beridir de, bu operasyonu ihmal ettiğim zamanlar hariç, mutlu mesut yaşayıp gidiyorum.
  • 10 yıl çektim ben bu derdi. ömür törpüsü gibi birşey. yeni başlayanlara şiddetle öneriyorum ; uzatmayın,gidin ameliyat olun bitirin bu azabı. hem artık tırnağı çekmiyorlar.sadece yanlarından ete batan kısmı temizliyorlar o kadar. 1 hafta sekip kurtuluyorsunuz sonsuza kadar. ama doktorunuzu iyi seçin derim. zira ben ilk doktorumun yaptığı 2 ameliyatın 1 ini tekrar olmak zorunda kaldım. diğerini olmak için de canımı acıtmaya başlamasını bekliyorum. ha bide bunun kankası var ; tırnak mantarı. batmanın neden olduğu enfeksiyonlu kötü ortam da mantara sebeb oluyor.
  • yaklaşık 7-8 yıldır hayatımın bir parçası olan, kendi kendime ara sıra tedavi etmeye çalıştığım problem. efendim ben elime tsıradan bir tırnak makasını alıp makas dışında işlev gören aparatlarından birini alıp tırnağın etin içindeki batık olduğu bölgeye doğru kazı çalışması yapıp içerdeki tırnağı genellikle yarım saat kadar süren çalışmalar sonucunda içerden çıkarığ kesiyorum. tabi bunu yapmadan önce iltihaptan şişmiş olan bölümü iyice sıkarak iltihabın dışarı çıkmasını sağlıyorum.

bu yöntem aşağı yukarı 1 ay idare ediyor parmağı. sonra yine aynı tarife. yine de rezil bir durum. merdiven çıkarken falan ayağınızı çarptığınızda "yandım anam" nidalarıyla yere atarken buluyorsunuz.

(bkz: kahrolsun tırnak batması)
  • an itibariyle savaş açtığım lanet rahatsızlık...

tıbbi bir operasyona gerek kalmadan geçmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.. bu esnada tedavi boyunca uyguladığım yöntemleri tek tek sizlerle paylaşacağım..

inandık çocuklar bizler inandık!!!!

tedavi yöntemi 1
    kod adı : ''toynak makası''
    maliyeti : bedava!

ucu oval değilde düz olan bir tırnak makası, törpü ve makas gibi bilimum manikür pedikür edevatı ile 1 aydır uzatılan tırnağa dalındı. kimi zaman tırnak kanırtıldı, kimi zaman nazik törpü darbeleriyle pekiştirildi..

operasyona girişildikten 5 gün sonra görüldü ki; değişen bir şey yok. battı tırnak yan gidio a.k.

tedavi yöntemi 2
    kod adı : ''aldatan sıcaklık''
    maliyeti : 4,5ytl (pamuk 2 ytl, su bedava, 250gr billur tuz 2,5ytl)

sıcak su / tuz ile tırnağın yumuşatılması sağlandı. ayaklarımızı yarım saat tuzlu suda beklettikten sonra tırnağın altına pamuk koyulmak suretiyle tedaviye 2 hafta devam edildi..

tedavi süresince tedavinin uygulandığı akşam büyük bir ferahlık hissedilsede ertesi günün sabahında hiç bir s.k olmadığı gözlendi. tırnak aynı baskıyı ve acıyı yeni pamuk koyulana kadar hissettirmeye devam etti. tedavinin sonlarına doğru pamuk hiç bir işe yaramamaya başladı. aynı semptomlar süreklilik olarak devam etti...

sonuç : ''başarısız''

tedavi yöntemi 3
    kod adı : ''o yeee''
    maliyeti : 87,50ytl (gehwol nail softener 27,50ytl, oniko tırnak teli 60ytl)

gehwol iyi geldi. tırnağı yumuşatıyor ve et üzerinde oluşan baskıyı ciddi bir biçimde azaltıyor.. bunun haricinde tırnak teli de fena gelmedi. şu anda durduk yerde ne ağrı, ne yanma, ne de sızı var.. çok şiddetli bi çarpma olsa acıyacağından eminim ama tedavi, en azından acıyı azaltması sebebiyle başarılı geçiyor gibi gözüküyor.

aylar sonra gördük ki bi boka yaramadı. geçici bir ferahlık döneminden sonra daha da kötü oldu.

tedavi yöntemi 4
    kod adı : ''yetiş tohtor''
    maliyeti : üçyüz - beşyüz

ayak sağlığı merkezine gidilir. batan tırnak doktorların güvenli ellerine bırakılır. aşındırma ile tırnağı kısaltılır, batan kısımlara çelik tel takıp tırnağı gererler. tırnak yatağının düzelmesi için deforme olmuş kısımlara protez jel uygulanır, yeni çıkan tırnak protezin peşinden süper ve yepyeni biçimde eskisi gibi yol alır.

dert tasa illet biter........

asmer ayak sağlığı merkezi ısrarla tavsiye edilir. boyle bişi olmaz. tedaviden sonra ayakkabımı giyip yaşamıma kaldığım yerden devam ettim.

http://www.asmermedikal.com/
  • (bkz: bs spange)
  • leg pressin güzide bir yan etkisidir.
  • 1 yıl önce, olimposa yarım saat uzaklıkta ki rafting parkurunda insanın başına gelebilecek en beter en lanet en acı olay benim başıma geldi. bottan dengemi kaybederek akarsuya düştüm ve ne olduysa orda oldu tırnağımın etimden ayrılmıştı. tatilim bu vahim ve tatsız olaydan sonra ne kadar sürdürülebilirse o kadar sürdürüp tatilimi bitirmek zorunda kaldım.
    gel zaman git zaman tırnağımın çıkması aslında bir başlangıçmış. kara haber tez gelir misali acı gerçekle sarsılıyorum ^^ tırnağım batarak uzuyor^^. hani bir söz vardır tok açın halinden anlamaz diye aynen bazı arkadaşların çok bilmiş telkinleri ile aslında korkulacak bir şey olmadığı ufak bir operasyonla tırnağının eskisi gibi olacağını söyleyip, bir masala inanmamı sebep olacaklardı. siz, siz olun bu tarz arkadaşlarınıza dikkat edin.
    günler haftalar aylar geçe dursun aldığım ilaç ve kremlerin hesaba katmazsak 1 yılın sonunda 3 doktor, eskitip, 2 tırnak çekilmesi ve sonrasında tırnağın kenarındaki iltahaplı etin lokal anesteziyle alınması, 1 pedikür,5 kere etimin yakılması (gümüş nitratla) tırnak batmasını yaşamayanlar, bu kadar operasyondan sonra parmağımın düzeldiğini düşünmenizi istemem üzülerek söylüyorum tırnağım katır gibi inatçı. tek tesellim son doktorumun artık tuzlu suya girebileceğimi söylemesi.

her şeye rağmen, 4 arkadaş olarak bu yıl da olimposa gitmeye karar verdik.
  • basketbol oynarken kırılan ayak tırnağım, kesilirken derinden koptu. önce etin tırnaktan ayrılmasının acısını yaşadım. zamanla bu acı geçti ve aynı tırnağımın öteki tarafında benim mallığımdan kaynaklanan bir batma oluştu. kendi kendime operasyon yaptım o tarafa. batikon verdim, biraz tırnağı düzelttim, temiz tuttum, zamanla geciceğine inanıyordum. aradan 5 gün geçmeden yani bugün aynı tırnağın kırıklı köşesinden bir acı hissetmeye başladım. günün ilerleyen saatlerinde acı gitgide artmaya başladı. acıdan çalışamıyordum ki, ekşisözlükten yardım alayım dedim. sağdan soldan da birkaç yöntem okudum, eve gidince denerim umuduyla. ancak eve geldiğimde parmağıma dokunamıyordum. batikon sürdüm, faydası olmadı. aklıma asmer geldi, aradım gelin dediler, atladım taksiye gittim. iltihaptan ötürü çok canım yandı. şu anda da hem iltihap hem de telin verdiği gerilimden ağır bir zonklama var. çarşamba günü tekrar gidip gözükücem. umarım sabaha acım geçer de, işe gidebilirim. şu anda bana yaşama ümidi veren tek şey majezik.