şükela:  tümü | bugün
 • askere gidene kadar hiç tanışmadığım, askere gidip geldikten sonra bile hala peşimi bırakmayan illet.
 • bu illetin net ilacı et pensi denilen makasdır. tırnağa yandan kolayca girer derinde batan ne varsa iki saniyede alırsınız. pedikürcülerin kullandığı makas da budur zaten. 20tl'ye alıp kendiniz kolayca kesebilirsiniz.

  ahanda şöyle birşeydir: et pensi
 • tedavisi için kesinlikle ama kesinlikle ortopedi uzmanına gidilmesi gereken baş belası. yaklaşık iki aydır bununla beraber yaşıyorum. ve şu an tırnağım tarif edemeyeceğim bir biçimde. iltihap şu an kurumuş durumda ama arada bir kendini hatırlatmayı ihmal etmiyor. ilk başta bu kadar kötü değildi tabi ki. bir sakatlık olduğunu anlamıştım ama kolay halledilebilecek bir şey gözüyle bakmıştım. başınıza gelirse kesinlikle yapılmaması gerekenleri anlatıyorum.
  tanıdık bir pratisyen hekime gidip "bir şeyi yok bunun yaaee, bir kaç gün terlik giy geçer." demesine kanmayın.
  bir hafta sonra tırnağın kenarı daha çok şişip, daha çok acımaya başladığında bir başka pratisyen hekime gidip "al bu antibiyotiği kullan, hemen uzman hekime git, oraya tırnak yatağı revizyonu yapılmalı." dediğinde, önce genel cerraha mı ortopediste mi gitmeliyim diye sorun. çünkü kendisi size güvenip ortopediste gideceğinizi varsayabilir. sonra da "aman ramazanda ne kullanacağım ben bu ilacı, bir şey olmaz." demeyin. koşa koşa başlayın ilaca.
  en önemlisi sakın ama sakın bir genel cerraha gitmeyin. iltihabı patlatıp her şeyi daha da kötü hale getirmesine izin vermeyin.
  bir hafta sonra tekrar gittiğinizde "sen naptın bu ayağa, nasıl bu hale getirdin, çekiyorum ben bu tırnağı!" der çünkü bunların sonucunda. siz de koşa koşa ordan kaçıp, ortopediye gidersiniz.
  randevum bir hafta sonra. bakalım ne olacak. tekrarlama ihtimali varmış yine de.
 • allah belasını versin bunun. güzelim tatilimin içine etti. işkence yemin ediyorum. oldum ameliyatını ya da her nesiyse işte. ağzına sıçıyım ki şu an çektiğim ağrıdan öte bir şey. hayatımda içmediğim kadar çok ağrı kesici içtim ama ağrı kesicilerin yaptığı tek şey midemin ağzına sıçmak oldu. ve durmadan kanaması da başka bir şey. gecenin bu saatinde böyle ibretlik entry girdirir işte.
 • aşağı yukarı 2 yıldır sol ayağımın baş parmağında yaşadığım işkencenin diğer adı. terlik giyildiğinde müthiş bir rahatlama oluşur. ancak ayağınızda terlik varken birisi ayağınıza basarsa ve ani bir tepkiyle yumruğu indirirseniz yasal bir hükmü olmadığı tecrübeyle sabittir.
 • bir haftadır derin acılar çekmeme neden olan sey. yürüyemiyorum, artık tek ayak üzerinde sekmeye başladım. eskiden de vardı fakat bu kadar kötü duruma hiç gelmemiştim, bu duyguyu yaşamış oldum. ayakkabı giymek benim için bir cefa haline geldi, yolda yürürken biri ayağıma basacak diye insanlardan uzaklaşır oldum. ve ben de ayağımı kestireyim de kurtulayım diyenlerdenim. nalet olsun.
 • bitkisel tedavisi olan bi sorun. sinirli otu bir güzel sarın batık olan bölgeye. etrafına da bez sarın. iyileşene kadar çıkarmayın. bitki kurudukça değiştirin. bu süre içinde hayvanlar gibi iltihap birikecek ve o ulu gün geldiğinde iltihap patlayacak ve dertler bitecek. avantajı, tırnağın çekilmesine göre çok daha acısız, dezavantajı ömür boyu sarı tırnaklara sahip olacaksınız. tercih pek tabi ki tırnak sahibinindir.
  edit: enrtyi güvenilir bulmayanlar için, benim sağ ayağımın başparmağında vardı ve yürüyemecek halde idim. hani öyle hafif batık falan değil, bir yere vurduğumda acıdan oturup ağlardım falan.
 • eğer herşey yolunda giderse kurtulacağım hastalıktır. artık tıp mı gelişti yoksa birilerinin aklına mı geldi bilmiyorum ama işin özü şu: batan kısımdan itibaren birkaç mm genişliğinde batan tırnak ucundan köküne kadar kesilir. sonra kök kısmında ilgili kısım alınır(nokta kadar birşey) ve tırnağn o kısmının hiç çıkmaması sağlanır. bugün operasyonu amerikan hastanesinde geçirdim, bir daha çıkma olasılığı neredeyse yok dediler.
 • ``tırnak batması olan zavallılara sesleniyorum:
  pedikür yaptıracak iseniz;
  sakın ama sakın bunu kendiniz evde denemeyin, paranıza kıyın gidin adam gibi bir kuaföre, yaptırın.
  yok, lan ne para vericem, alırım setimi, koyarım leğenimi, sıcak suyu, yaparım kendim derseniz, hayal kırıklığı olabilir.
  ben yaptım, bok ettim.
  pamuk da soktum, çıkaramadım, kaldı orada, gitti iyice diplere, daha da beter etti.
  yakında bir operasyon beni bekler, kökünden kurtulacağım bu tırnağın.

  22 gün sonra gelen operasyonel edit: evet beklenen gerçekleşti ve bugün sol parmağımdaki tırnağımın batık kısmı bir operasyon ile alındı. olay budur efendim:

  tırnağı çekmenin %100 çözüm olmadığını duymuştum, bu konuda kimseyi yönlendirecek tıbbi bir diplomam olmadığından kendi tecrübemi aktarayım: benim tırnağıma uygulanan işlem şudur:
  tırnağın sadece batık kısmını keserek ayırmak, ve o kesilen kısmın kökündeki eti de, kazımak. (yatak revizyonu).
  her şeyden önce de parmağınızın sağına soluna üstüne altına bir güzel uyuşturucu iğneler yiyeceksiniz ki, bundan kaçış yok. sonrası 10 dakka, bitti gitti.
  gelişmeleri buradan paylaşacağım, haydi rastgele...

  6 ay sonra gelen edit: şu ana kadar 1 sn bile acıma batma vs olmadı. tırnağın kesildiği taraftan gerçekten de artık tırnak çıkmıyor =)
  ama kötü haber: diğer ayağımda da batma başladı, beni yakında bir operasyon daha bekler...