şükela:  tümü | bugün
 • bu olay başınıza geldiyse kesinlikle ihmal etmeyin ve özel bir hastaneye ya da ayak bakım merkezlerine gidin. ama dandik bir özel hastaneye de gitmeyin yani bu işin uzmanı olan kişilere görünün. paranız yoksa da biriktirin; bence değer.

  bir sürü tedavi yöntemi varken çektirmeyin tırnağın tamamını. tabii mazoşist değilseniz. bence mazoşistliğiniz falan da kalmaz ya hani denemesi bedava.

  efendim bu illet bana da musallat oldu. ilk başlarda herkesin yaptığı yanlış gibi ben de batan yeri daha da kısaltarak batmasını engellemeye çalıştım, sonra geçer umuduyla bekledim. ama tırnağı kökünden kesemediğinize göre bir süre sonra tırnak ete doğru sinsice girmeye başlıyor ve battığı yeri de iltihaplandırıyor neticede.

  yürüyüşünüz değişiyor, biraz fazla yürüseniz o bölge balon oluyor hayatınız gerçekten de çekilmez bir hal almaya başlıyor.

  sonra internetten araştırdım biraz, cerrahlara gitmeyin ortopedistlere gidin, diyen insanların çağrılarına kulak verdim ve devlet hastanesinden randevu alarak hastaneye gittim. nasıl oluyorsa randevu aldığım doktor, randevu saatinde yerinde yoktu ve beni başka bir doktora yönlendirdiler sanırım randevu almış tüm hastaları o adam idare ettiğinden yoğundu ve ben yine sıra bekledim. sonunda muayene olmak için içeri girdim. doktor baktı "ooo bu çok kötü olmuş çekilecek" dedi. benim yaptığım tüm araştırmalar da boşa gitti. cevab veremedim ve bana işaret ettiği yere giderek biraz bekledikten sonra doktorun geldiğini gördüm.

  ayağımı yeşil bir kovaya uzattım üzerine batikon boca etti. sonra kemiklerime saplarcasına üç beş yerden iğne sapladı ayağıma. az bekledi sonra "uyuştu mu?" dedi. ben, uyuşmadı, dedim ama dokor ayağımı hissetmememin normal olduğunu fakat acı hisetmeyeceğimi söyledi.

  tırnağa girişti herif.

  önce üstlerden gevşetti tırnağı yukarı kaldırarak sonra başka bir alet altı eline ve tırnağı çekmeye çalıştı bir tarafı epey sağlam olduğundan orası zor çıkıyordu tırnağın. ben tüm acıyı hissediyorum bu arada. çıkarırken tırnağı sanki derimi yırtıyormuş birisi gibi hissettim.

  sonra işlem bitti. "sen epey dayanıklı çıktın ehehe" diye iltifat etmeyi de unutmadı adam.

  bitti mi? hayır elbette. yarayı pansuman ettirmek çok başka bir dert zaten. çekilmiş tırnağın üstüne koydukları bez yaraya yapışıyor ve onu alırken de ayrı bir acı hissediyorsunuz.

  sonuç olarak ihmal etmeyin, imkanınız varsa çektirmeyin 21. asrın gereklerine uygun bir tedavi yöntemiyle tedavi olun. tekrar batarsa ki çekilen tırnak batıyormuş, ben öyle yapacağım bu sefer inşallah.
 • bir aydır çektiğim ve bugün tel taktırdığım sıkıntılı hastalık.

  özel bir ayak bakım merkezinde 15 dakikada taktılar teli. biraz tuzlu oldu lakin çektirmek veya kestirmekten daha iyi olduğu kesin.

  daha önce bir devlet bir özel hastanede antibiyotik tedavisi uyguladılar iltihap geçmedi. hatta doktorlar biraz zaman geçsin öyle müdehale ederiz dedi.

  tel 5 ay kadar kalacakmış. kesinlikle öneririm diyemem lakin olumlu sonucu takıldığı an hissediyorsunuz .

  birkaç ayda bir bu mesajı editleyeceğim.

  edit: 3 gün önce tel çıktı şuan sıkıntı yok gibi emin olunca ikinci edit gelecek.

  edit 2: hiç sorun kalmadı çözüm kesinlikle tel tedavisi.
 • insanı sinir sahibi yapabilen hastalık. 3 yıl gibi uzunca bir süre çektim bu hastalığı , 2 yıl öncesinde de kurtuldum.

  tedaviye gelecek olursak şu son zamanlarda yaygınlaşan tel olayına girişmiştim. tedavi süreci bayağı sancılı geçti. bunu gittiğim ayak sağlığı merkezindeki uzmanların -sadece pedikür kursu falan alan kişilerdi- beceriksizliğine bağlıyorum. bu tarz yerlerde kesinlikle uyuşturucu etkili ilaçlar kullanılamıyor. sebebi de tahminimce sağlık alanında bir belgeleri olmaması. fakat hepsine rağmen tel takıldıktan sonraki gün bile farkı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. lakin yine de çok dikkatli olmanız lazım tedavi boyunca. eğer bir darbe alır ve teli kaydırırsanız ya da tel tırnağınızı yırtarsa hem çok acı çekerseniz hem de tedavi süresi epeyce uzar.

  masraflar ise adeta düşenin dostu olmaz dedirtmişti. her iki ayak başparmağımın tedavisi ilaçlarla birlikte -ki bunları da merkezden almıştım- 1500 lira civarı tuttu. o an imkanınız varsa bu acıdan kurtulmak için veriyorsunuz ama aradan zaman geçince insan o parayla neler yapardım da diyor hani.* o yüzden alternatifleri denemenizi öneririm ilk başta.

  son olarak söylediğim rakamlar dediğim gibi 2-3 yıl öncesine ait , şimdilerde umarım ücret düşmüştür.

  ****

  edit: imla
 • benim de 1.5 senedir muzdarip olduğum durum. 2 defa tırnak çektirdim ve 3. defa oldu bu batma ve tekrar gitsem tekrar çekelim diyeceklerini bildiğim için bu sefer ortopediye gittim doktor gördü ve ameliyat günü verdi. yarın sabah 9da ameliyat olacağım olanı biteni, doktordan alacağım tüyolari buradan sizlere bildireceğim.

  edit1: su an tirnagimla oynuyor doktor muhtemelen tırnağin kökünü kazıyor takur tukur sesler geliyor acı yok umarım olmaz ama tırnakla birisinin uğraşmasi gerçekten korkutucu.

  edit2: parmak gece inanılmaz acıdı, agri kesici ile agri dindi su an ağrı acı falan yok gittiğim doktor hakikaten işinin ehli operasyondan da sonrasından da oldukça memnun kaldım. kendisine (bkz: nevzat selim gökay) selamlarımı saygılarımı iletiyorum. bu dertten muzdarip olanlar icin esenyurtta esencan hastanesindeki doktor beyi şiddetle öneririm.

  edit3: doktorun, işlemden sonra his kaybı olacağını söylediği parmağımın uç kısmıyla alakalı hiçbir problem de kalmadı. şu an parmağım aliyyül ala efendim.
 • tırnaklarınızı yuvarlak değil de düz bir şekilde keserseniz önleyebileceğiniz bir durum.
  tabi kronikleşmiş bir batma durumu varsa bu çözüm işinize yaramayabilir.
  ama hafif bir batma hissediyorsanız, tırnaklarınızı bu şekilde keserek ilerlemesini önleyebilirsiniz.
  hatta orta kısmını hafif çukur keserseniz daha çabuk sonuç alabilirsiniz. ortayı çukurlaştırdığınızda yanlardan toparlıyor kendini tırnak.
  tırnağın neresini eksiltirseniz orasını tamamlayacak şekilde uzuyormuş diye okumuştum.
  denedim %100 çalışıyor.
 • eski sevgilimi 2 yıl boyunca bu konuda eğitmeye çalıştığım ancak başaramadığı durumdur. yani pedikür sırasında kendi kendine çözebilirsin bunu öyle değil mi. gerçi kendisi ile ilgili "şuan acaba tırnaklarını küt kesmeyi, kenarlarını almayı öğrendi mi ? " sorusundan daha mühim merak konularım vardır, o ayrı.
 • basit gibi görünen ama oldukça ciddi bir hastalıktır.
  iki sene eziyetini çektim, bundan sekiz ay önce uzman bir ortopediste gittim, tırnağın batan kısmını alacağını bu şekilde yapılan tedavilerin gayet başarılı olduğunu söyledi.
  her neyse operasyon geçti ilk gün inanılmaz ağrı ve sızı eşliğinde bitti.
  operasyonun üzerinden on beş gün geçmişti ki ; öbür ayağımın baş parmak tırnağının battığını fark ettim. hemen doktorumu aradım bana pedikür yaptırmamı, yaptıracağım yerin hijyenik olması gerektiğini aksi takdirde iltihap kapabileceğini söyledi. sordum soruşturdum bir avm içerisinde bulunan bir kuaföre gittim gayet hijyenik, güzel bir biçimde işlemi gerçekleştirdiler. yaklaşık kırk gün sonra tekrar battı tekrardan pedikür yaptırdım şu an rahatım en ufak batma hissettiğimde pediküre gideceğim.
  düşmanımın başına gelmesini bile istemeyeceğim lanet hastalık.
 • allah kimsenin başına vermesin dediğim illet.

  hastalık süreci: yaklaşık 8 yıldır her daim olmasa da ara ara nükseden bir eziyetti. 2 kez cildiye tarafından kriyoterapi yapıldı, ancak sadece geçici çözüm sağladı. neredeyse her banyodan sonra kanatana kadar ugraşmışlığım da vardır. işe başladıktan sonra klasik, dar ayakkabı giymemle beraber artık ayak baş parmağım içinden çıkılmaz bir hal almıştı. ama ben yine de baya bi salladım bu durumu. böyle olunca da iltihap kapıp parmağın davul gibi olma durumu kaçınılmaz oldu. halen parmağa her hangi bir baskı uygulamadıkça sıkıntı olmuyordu, ancak çevremdekilerin zoruyla ortopedi doktoruna göründüm. neden bu kadar geciktiğimi ve batmanın tırnak yatağına çok yakın olduğunu, tırnağı çekerse yine tekrarlayacağını söyleyip 5 gün sonraya ameliyat tarihi verdi. ameliyat, tırnak yatağı revizyonu. tırnağı yan taraftan küçültüyorlar ve bir daha nüksetmesin diye tırnak yatağındaki hücreleri temizliyorlar. ameliyat gününe kadar iltihap akıntısının durması için antibiyotik verdi.

  ameliyat günü: hastaneye gittiğimde direk yatış yapıldı. form morm bir sürü soru cevapladık. ameliyat önlüğünü giyerek hastane odasına yattım, damar yolu açıldı, tahlil için kan alındı. dedim noluyo tırnak batması diye geldik yoksa başka bi durum mu var. kalp malp bana mı söylemiyorlar. genel anestezi yapacaklarmış meğer. anestezist filan geldi muayene etti. dedim doktor bey sadece sedasyon demişti. tamam o zaman dediler. bir süre sonra sedye geldi. yattık mecbur, götürdüler ameliyathaneye. açılan damar yolundan sedasyon şeysini yaptılar. doktor parmağa iki iğne yaptı hafif bi acı sadece orda oldu. ardından 10 dk da filan bitti olay. götürdüler odaya. 2 serum bi de taburcu olmaya yakın bi ağrı kesici döşediler. sordu doktor ne kadar istirahat veriyim diye. 10 gün yeter dedik. bi de antibiyotik, ağrı kesici ve mide ilacı yazan bi reçete sonra doğru eve.

  ameliyat sonrası: ameliyat sonrasında ağrım olmamasına rağmen ilk 2 gün filan ağrı kesici kullandım, sonra onu da bıraktım sadece antibiyotiğe devam ettim. 2-3 günde bir pansuman yapıldı. 4 dikiş vardı. 10 gün boyunca ayakkabı giymedim hiç. dikişler zarar görmesin diye parmağa fazla yük vermeden ağır ağır yürüdüm. ameliyattan 17 gün sonra dikişleri aldırmaya gittim. bazı yerlerde dikişler alınırken inanılmaz acıdığını filan yazmışlar. kesinlikle hiç bir şey hissetmedim.

  sonuç olarak, keşke daha önceden gitseymişim diyorum.
 • iltihap ve zarar görmüş et dışında pamuk koyarak batmayı engellediğim için gideceğim doktorun tırnağın komple çekilmesi talebini reddetmeyi düşündürten lanet olay.
 • tırnağın batar,alırsın tırnak makasını kesersin.
  ama gece uykuya dalıp 4 5 sularında sağ ayak serçe parmağının tırnağı hafif kalkar ya.sonra sen hareket ettikçe yorgana batar böyle.hareket etmeyi kesersin bu sefer yorganın ağırlığı nedeniyle batar.ayağını dışarı çıkarırsın tekrar uykuya dalırsın,içeri soktuğunda tekrar batmaya başlar ve uyanıp o tırnağı kesemezsin.tam olarak budur

hesabın var mı? giriş yap