şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tırnagın renginin degismesiyle anlaşılan bir mantar türü. bulaşıcı değil. iyileşmesi icin ilaçlı tırnak cilası sürmek ve hap içmek gerekiyor. el tırnakları 3 ila 6 ay arasıında, ayak tırnakları ise 6 ay ila 1 yıl arasında iyileşiyor.
 • (bkz: onikomikoz)
 • yaklaşık 4-5 senedir sahip olduğum, hapla ve tırnağa sürülen ilaçlarla toplamda 4 kere tedavi olmaya çalışmama rağmen inatla geçmeyen hastalık.
 • lazerle kısa sürede acısız bir şekilde tamamen tedavi edilebiliyormuş artık.bu korkulu rüya bir dert olmaktan çıkacak gibi .
 • antibiyotik ve krem ile yaklaşık 3 aylık bir tedavi sonucu giderilebilen (doktor öyle diyor) ve görselliği dışında rahatsızlığı olmayan bir mantardır.
 • tırnağın iç kısmına yerleşerek tüm tırnağı içeriden dışarıdan kaplayacak şekilde gelişen, tırnak içinde olduğundan dolayı haricen sürülen ileçlardan korunduğundan kolayına iyileşmeyen inatçı bir mantar rahatsızlığı.
  tedavisi aynı sigarayı bırakmak gibi inatlı, ısrarlı ve taviz vermeyen bir uygulama gerektirir. sabır, sebat, süreklilik, her gün uygulama gibi zor ve zaman alıcı tedavi gerektirir. uygulamada ilk bir iki ay sonunda bariz bir iyileşme görüldüğünde, genelde hemen önlemler gevşetildiğinden ve uygulamalar aksatıldığından bir süre sonra yeniden nüksetme tehlikesi ortaya çıkar. aynı sigarayı bıraktıktan iki ay sonra, bir tane içsem ne olur ki diyenlerin 15 gün içinde paket taşır halde sigaraya başlamaları gibi, ayak ve tırnak mantarları da en küçük bir ihmal, ara verme, boşverme durumunda yeniden ortaya çıkabilir.
 • yaşamayı öğrendiğim hastalık. çok fazla sayıda doktora gidip düzenli olarak ilaçlarımı kullanmama rağmen geçmeyince artık boşvermiştim. fakat tatilde tırnağım yerinden çıktı, neyse ki alttaki tırnak üçte biri kadar mevcutmuş. deniz sayesinde normalden fazla uzayarak yarısına kadar geldi. tırnak batmasından korktuğum ve geçen yıllarda belki tıp biraz daha gelişmiştir diyerekten tekrar doktora gitmeye karar verdim. bakalım halâ nibulen'le mi tedavi etmeye çalışacaklar?

  doktor sonrası: hastalığımın tırnak mantarı değil travmatik tırnak bozukluğu olduğunu öğrendim. ilaçları boşuna kullanmışım onca sene.
 • herhangi bir darbe sonrası oluşması daha kolay olan hastalık.
  örneğin küçük bir ayakkabıyla maç yaptığımdan tırnağım morarıp düşmüştü, o gün bu gündür çıkan her tırnak batma yaptı (bkz: tırnak batması) (bkz: batık tırnak), aynı zamanda tırnak mantarı oluştu.
  sonuç olarak tırnaklara gelen bu tip darbeler (birşey düşmesi, çarpma vs) sonrası mantar olması çok olası.
 • tirnak sararir, kalinlasir ve kesmeyi guclestirecek kadar sertlesir. mantarli tirnagin uzama suresi de saglikli tirnaga gore gecikmelidir.
  sabirla tedavisi uygulandigi surece ustesinden gelinebiliniyor. ayaklari temiz ve mumkun oldugunca nemsiz tutmak, ayagin saglikli sekilde hava almasini saglamak dolayisiyla surekli corap icinde tutmamak gerek. doktorun verdigi hap ve tirnak cilasi tedavisini de usenmeden ve aksatmadan kullandiginiz takdirde basarili sonuca ulasabiliyorsunuz.
  (bkz: sahibindendir)
 • çok pis durumdur. o mantarın yüzünden ayak baş parmağın davul gibi şişip (mantar ilacı kullanıyorsun buarada yine banamısın demez) yürürken aksaya aksaya yürürsün, sararmamış olan tırnağın söz de sağlamdır ama çektirmek zorunda kalırsın. çektirmek kesin sonuç gibi.
  sonuç olarak diğer ayağının yine başparmağında da çıkar. ağrı yapa yapa. sinsi sinsi. kısacası çok özen istiyor. uzun soluklu ilaç kullanmak falan. bir de tabi açık ayakkabı giymeme durumları oluyor o da kötü.