• 8 senedir başaramadığım şey.
  • insanoğlunun en büyük imtihanlarından biridir. 4 gün bırakılsa 5. gün başlanır.
  • lisede binbir çileyle sınıf hocam sayesinde başardığım şey. ama üzgünüm hocam hala etlerimi yiyorum malesef.
  • bir türlü yapamadigim sey. ne zaman basladigimi bile hatirlamiyorum artik tirnaklarimi kemirmeye. ama birakmaya calistigim zamanlardan birinin 17 agustos depremi öncesine geldigini hatirliyorum. aci oje sürüp uzattigim tirnaklarim, deprem gecesi yeniden eski haline dönmüstü. sonra üniversitede denedim birakmayi, bir arkadasimin azarlamasi üzerine. azicik uzadilar, yine basladim. en son, ise baslamadan önce denedim birakmayi. biraktim da... bir ay kadar sürdü. ancak ne zaman ki en ufak bir stressle karsilastim, yine basladim kemirmeye.
  • diş teli taktıktan sonra mecbur kaldığınız durum.
  • bırakıyorum demenin yeterli olduğu şey. geçen 5 sene bunun kanıtıdır benim için.
  • (bkz: #8212199)
  • 17 yaşımdayken gitar çalmaya merak sarmıştım. o zamana kadar da sürekli olarak tırnak yeme gibi bir sıkıntım vardı. elime gitarı aldım, çok hoşuma gitti fakat tırnak değil et ile çaldığım için gitar tıngırdamıyor, bımbırdıyordu. "bu iş böyle olmayacak" dedim, deyiş o deyiş. o gün bugündür herhangi bir anda, özellikle sol elimle çok net tırmalayarak hasar vermeye hazırım.

doğru motivasyon ile, tırnak yemeyi bırakmak dahil, her şey mümkün.
  • otobüste karşımda tırnaklarını yiyen birini görüp de iğrenmemle başardığım. ama hala çok fazla stres altında kalınca kortikal kontrol ortadan kalkıyor, kendimi kaybedebiliyorum.
  • hiç kolay olmadığını düşündüğümdür. yerken farkına bile varılmaz. tırnak olur, tırnak kenarındaki etler olur, el ağıza götürülmese bile diğer el yardımıyla tırnak kenarındaki etler koparılır vesaire... eller güzel olsa bile yenmiş tırnaklar rezil görüntüdür ama buna rağmen bırakılamaz. bu tamamen psikoloji ile ilintili ise fena ve yukarıda biryerlerde belirtildiği gibi ağır vaka sanırım.

akla gelmişken-yaşanmıştır-;
    kadın tırnak yemektedir ve adam uyarır;"yeme tırnaklarınıııııı!",bunun üzerine yavrusunu korumak isteyen anne devreye girer tırnak yemekle meşgul kızını korumak adına ;"o tırnaklarını yemiyor kiii, tükürüyoooorrr!"
    evet, tırnaklar yenmiyor, tükürülüyor ya da küllüğe falan atılıyor. ne var?! doğru!
hesabın var mı? giriş yap