şükela:  tümü | bugün
 • hirsiz kasiyer. bunlar paranizin ustunu size sayarak verir.. siz eksiksiz aldiniz diye cebinize koyarsiniz ama o mandrake edasiyla 1-2 banknot araklamistir coktan..
 • (bkz: manikurcu)
 • tirnakcinin yaptigi ise tirnak atmak denir. bir keresinde paranin ustunu 4 kere eksik verdi 4 defa saydigim oldu utanmaz adamlar... bir de yalnizsaniz bunlar teskilat yapmistir toplanip sizi dovmekle tehdit edebilir.
 • osmanlı sarayında padişahın tırnaklarından sorumlu kişi.
 • büyük vitrinleriyle ve iddialı dekorasyonuyla dikkat çeken manikür-pedikür salonları. içeride kadına da erkeğe de hizmet veriyorlar. şu ana kadar bir bağdat caddesi'nde bir de beylikdüzü'nde bir avm'de gördüm, ki dikkatimi asıl çeken burasıdır.

  şimdi bildiğim ve gözlemlediğim kadarıyla kadınlar güzelleşme süreçleri konusunda hassaslar. hem istiyorlar ki erkekler bilsin manikür nedir pedikür nedir, saç, gölge, röfle nedir falan, ağda nedir ne değildir bilsinler istiyorlar ama bunlar yapılırken de haklı olarak teşhir olmak istemiyorlar. erkeklerin girmesinin kesinlikle yasak olduğu kuaförler de biliyorum, kocaman tabelasına rağmen minicik vitrini olan ya da buzlu camla falan içeriyi kapatan güzellik/ağda salonları da. ama maşşallah tırnakçı bunların tam tersi. tamam, burada yapılan işlem için kadınların soyunması, kıyafet sıyırması falan gerekmiyor, ya da saç yapılırken olduğu gibi tuhaf görünümlere girmiyorlar ama bana, daha doğrusu benim algıma göre kadınlara yine de ters bir durum olsa gerek.

  ya da benim algılarım bozuk, bilmiyorum, henüz buraya giden bir kadınla konuşmak/sormak nasip olmadı, bundan sonra olursa kesin sorucam.

  ha son olarak, tırnakçı formatlı bir yerin, bir avm'nin yemek katında olması da hiç hoş değil bence.
 • bunların taksici olanları da varmış. ne günlere kaldık. entrymizi iğrenç bi espri ile noktalayalım:
  bunlara para uzatırken dikkatli olun e mi?
  e.
 • tırnak numaraları sergileyen madrabaz.
 • turizm sektöründeyim. temmuz ayıydı sanırım. resepsiyonda bir hareketlilik var. öğleden sonra olduğu için enteresan geldi. şöyle bir yanaştım. resepsiyoncular yarı ingilizce yarı türkçe konuşan bir kadınla konuşuyorlar. 1 gece otelde kalmak istiyor. kadının elinde tek banknot euro var. tam 500 euro. baktım iş karışık müdahale ediyim dedim. kadın türkçe konuşamıyor ama bir garip sanki türkçe biliyor da konuşamıyor gibi neyse. en sonunda 500 euro'yu bozdurup , türk lirası üzerinde anlaşmaya karar verdik. dedim bekle kasadan alayım. kasa resepsiyonda değil, kadına bekle dedim yürüyorum kasanın bulunduğu odaya doğru. bi döndüm bu arkamda. gerildim biraz. "please wait in the lobby" falan dedim. 500 euroyu kasaya koydum. 500 euroya karşılık gelen o zamanki kur neyse çıkardım hadi 1100 tl olsun. bir döndüm kadın gene arkamda. parayı verdim kadına. bu parayı aldı ve bana döndü dediki "no no sen anlamıyor. ben euro istiyor. bozuk euro istiyor" o anda durumu biraz çaktım. ver parayı dedim euro'nun getiriyim. bu durumda burada kalamazsın. parayı aldım kasaya yürürken bir baktım 600 lirası yok. hemen döndüm kadına ver 500ü dedim aldım. sonra gittim bunun 500 eurosunu verdim. kadına hadi naş dedik. bu olaydan yarım saat sonra ilerideki marketin sahibinin oğlu otele geldi. "dolandırıldık" diye. kadın benzer numarayı markette de denemiş ama oradan 500 lirayı tırnaklamayı başarmış bir şekilde. kadının rezervasyon yaparken verdiği numarayı aradık fake çıktı.

  işte size bir tırnakçı örneği.
 • bu isimde ve ya içinde ingilizcede olsa tırnak kelimesi gecen isme sahip bununla aynı tipte çalışan , genelde avmlerde magaza acan,uzmanlıgının manikür - pedikür işleri oldugunu iddia eden ama cesitli cilt bakımı, ağda , kıltüy işleri de yapan güzellik salonlarıdır. bu işletme çeşidinin konseptini ben ilk gördügümde söyle algılamıstım , avmlerde içi görünen bir magaza yapmış,dolaşırken ay girip bir manükür yaptırıvereyim hissi verir bu sistem insanlara diye düşünmüştüm, fast food menu gibi bir liste oluşturmuş ve burada sundugu seyleri yazmıs , fiyatları acıklamıs. ama gel gör ki bu sistem sadece şekil, herhangi bir mahalle arası kuafördeki manikürcüden farklı tipte adam calıstırmıyorlar, marmara parktaki dükkana girdim, içerde 1 müşteri var , görevli kız illa diyorki randevulu calısıyoruz , yok alamayız. akabinde soruyor ne olacaktı, hani rakamına göre karar verelim alıp alamayacagımıza, diyorum manikür, o kadar mı diye soruyor , aman diyip kaçıyorum.bir manikür-pediküre 80 tl civarı para verip, rahatsız, gelen gecenin seyrettigi tıkış tıkış bir mekanda hizmet almak ve buna günler öncesinden randevu vs alıp gitmek pek mantıklı değil.