şükela:  tümü | bugün
 • gırtlağın ön ve alt bölümünde bulunan, salgısını kana veren, çok damarlı bir bez...
 • turkce'de fonetik uyum nedeniyle tiroit olarak da bilinir ..

  $ekil itibariyle yer fistigina benzeyen, simetrik iki parca halinde bulunan, kana t3 ve t4 hormonlari salgilayarak vucut salgilarini kontrol eden bezdir, bezlerdir.

  beyin tarafindan, tsh hormonu ile tetiklenen tiroid bezleri, normalden az cali$tiklarinda ki$ide genel bir halsizlik, isteksizlik ve hastaliklara kar$i direncte azalma meydana getirir.. normalden fazla cali$tiklarinda ise, metabolizma hizini du$uremeyeceginden uyuma guclugu, carpinti, sindirim sistemi bozukluklari (ishal, midenin a$iri asit salgilamasi vs.), hiperaktiviteye bagli yer yer asabiyet ve ileri safhalarda ani ruh hali degi$ikliklerine yol acar ..

  tiroid bezlerindeki bozukluklar, deformasyon kaynakli olabilecekleri gibi, bir iltihap ve/veya nodul olu$umu da sozkonusu olabilir.. kandaki serbest t4 ve sedimentasyon miktari, ultrason ve sintigrafi testleri sonucunda elde edilen bulgularin kombinasyonu sonucunda ilac tedavisi ve/veya ameliyat ile problem giderilebilir .. guatr problemi ya$ayan ki$ilerin tamamina yakininda asil kaynak tiroid bezlerindedir, cok nadir durumlarda agir enfeksiyon ve/veya diger bedensel arizalar sorunu olu$turur ..

  beden salgilarinin tamamina yakinini kontrol ettiklerinden, tiroid kaynakli saglik sorunlarinin hem fizyolojik, hem de psikolojik sonuclari gozlenir .. bu nedenle, fiziksel tedavinin ileri a$amalarinda, hastaya cogunlukla anti depresanlar da tavsiye edilir ..
 • kelebek kanatları biçiminde konuşlanmış boğaz-boyun bölgesinde bezler.
 • üzerinde kolloid birikmesi sonucu kütle(bkz: nodül) oluşumu halinde kansere dönüşmesi ihtimali %30lara varabilen bez.. tiroid beziyle alakalı her türlü hastalığın guatr olmadığı bilinmelidir fakat bu hastalık guatr olsa da olmasa da ömür boyu veya çok uzunca bir süre (ameliyattan sora bile) kullanılması gereken ilaç tefordur. ameliyat olunması tedavi değildir ama çoğu zaman gerekli olmaktadır nitekim tiroid kanseri çok sık görülen bir kanser çeşididir fakat vücudun diğer bölgelerine atlama olasılığı en düşük olanlardan biridir.
 • tiroit bezi, metabolizma dengesinde çok önemli bir rol oynar. salgıladığı hormonlardan en önemlileri olan ikisi, bedenimizdeki tüm biyokimyasal işlemlerin düzenliliğini ve devamlılığını sağlar.

  problemler, tiroit bezinin çok (hipertiroidizm) ya da az çalışmasından (hipotiroidizm) kaynaklanır, duygusal ve bedensel rahatsızlıklara yol açar.
 • fazla ya da az calismasi durumunda insan bunyesinde yikici hasara yol acan bez.
 • kübik epitel hücrelerinden oluşmuştur. iç salgı bezlerinden olup tiroksin hormonunu salgılar.
 • ameliyat olunduğunda tiroid bezi kökünden sökülüp alınırsa tedavisi yüzde yüz etkili olan hastalık. tiroid bezi, vücuttaki dengeleri sağladığından, alındığında yerinin ömür boyu hormon haplarıyla doldurulması gerekmektedir. ameliyat, sadece nodüller alındığında kesin tedavi değildir çünkü nodüller tekrar çıkabilen varlıklardır.
 • (bkz: tere tohumu)