şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en sık rastalanan endokrin hastalıklarındandır. ancak yavaş ilerleyen ve prognozu iyi olan bir kanser türüdür. kadınlarda erkeklere oranla dört kat daha fazagörülmektedir.
 • papiller meduller anaplastikve folikuler diye dört tipi vardır.
  en sık papiller tipi görülür ama uzak metastaz yapmaz.kanserim olacaksa papiller tiroid kanserim olsun denilebilir yani.
 • evrelemesinde ages ve ames sınıflandırılması ile klasik tnm sınıflandırılması kullanılır.
 • çernobil sonrası arttığı ispatlanmış tek kanser türüdür.
 • bugün öğrendiğim bir haberle annemin olmasının muhtemel olduğu hastalık. umarım sadece hayal gücümüzün bir ürünü olarak kalır.
 • kimsenin korkmasini gerektirmeyecek kanserdir..

  yanlis hatirlamiyorsam en son cözüm tiroid bezlerinin alinmasidir, ve bu da kanseri %100 denilebilecek kadar tedavi edilebilir kilar..
  bu kanserin en kötü yani, ameliyatla bezler alindiktan sonra ömür boyu bu bezlerin salgiladigi hormonlari her gün ilac olarak alma zorunlulugudur..
  ama ameliyat daima en son caredir..

  belirtisi; ilk olarak yutkunma zorlugu gibi kendini gösteriyor.. sanki yutkunurken girtlaginizi bir taraftan biri sikistiriyormus gibi bir his.. ayrica elle dokunuldugunda bariz belli olan, tiroid bezlerinin oralarda siskinlik..

  haberi alip hemen üzülmeden önce bir kac doktora-hastaneye daha danisilmasi tavsiye edilir, hemen ilk haberi veren doktor ameliyat isteyebilir, dinlemeyin..

  edit: comptrol uyardi; tiroid'in alinmasi son cözüm olmayabiliyormus, metastaz yapmissa radyasyonla kanser tedavisi görülüyormus.
  ayrica muhtemel bir yanlis anlasilmaya engel olmak icin; tedavi olmaya basladiginiz doktoru degistirmeyin, benim yukarida bahsettigim "bir kac doktora danisilmasi" tedavi sürecinden öncedir.. teshis icin bir kac doktora birden basvurabilirsiniz.
 • medüller veya foliküler tipte tiroid kanseri ise korkmak gereklidir.
  anaplastik tiroid kanseri ise herşey için geçmiş olsun olabilir.
  türkiye'den anaplastik tiroid kanseri ile ilgili bir seri...
  http://actaoncologicaturcica.org/…f/pdf_aot_104.pdf

  korkulmaması gereken olarak kastedilen papiller tiroid kanseri ise total tiroidektomi, gerektiğinde santral lenf nodu diseksiyonu ve gerekli ise radyoaktif iyot tedavisi sonrası 5 yılllık takipten sonra rahatlanabilir.
  önemli olan tümör boyutu, lenf nodu metastazı ve uzak metastaz durumudur.
  sağkalım için risk sınıflamaları mevcuttur.
  gerektiğinde boyun diseksiyonları uygulanmaktadır.

  bir cerrah size ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası tiroid kanseri, foliküler neoplazi, şüpheli sitoloji nedeni ile cerrahi önerirse kabul edin.
  bazı hacıanne versiyonu cerrahiden kaçın vurguları size daha geniş cerrahi, radyoaktif iyot tedavisi ve uzak metastaz olarak dönebilir.
 • kadınların kesinlikle düzenli olarak kontrol etmeleri gereken bezdir.

  yakın zamanda anneme bu konu üzerinde kanser teşhisi koyuldu araştırdık her 1000 insanın 1'inde var. benim annemde olan önemsiz ve geçici bir türü ama siz yinede dikkat edin...

  genelde 40 yaş üstü çıksada genç insanlarda da çıkma olasılığı gayet yüksek ondan dikkat ediniz sağlıcakla kalınız...

  edit ek bilgi : 40 yaşını geçmiş olmak gerekmiyormuş arkadaşlar. çoğunluk 40 yaş öncesi tanı alıyor ve cerrahi uygulanıyormuş.ayrıca erkekler için prognozu(sağ kalım, tedavi cevabı) kötü seyrediyor.(kadınlara göre)
  risk grupları aile öyküsü, rt maruziyeti vb kritik.
  nodül varsa yakın takip gerekiyormuş.yaş çok önemli değilmiş kısacası , kanser riski açısından önemliymiş sadece.