şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halk arasinda guatr olarak bilinen, tiroid bezlerinin normalden fazla ya da az calismasi durumunda yya da tiroid bezi cevresinde nodulerin olusmasi sonucu yapilan cerrahi mudahale, ameliyat. her iki taraftaki (sag, sol ) tiroid bezlerinin yuzde yuzunun alınmasina (bkz: papiller tiroid ca) total tiroidektomi; tek taraftakinin bir miktar ya da tamaminin birakilmasina ise substotal tiroidektomi denir. total tiroidektomi sonrasi omur boyu tiroid hormon ilaclari kullanilir. bazi substotal tiroidektomilerde de ilac kullanilmasi gerekebilir.
 • bu ameliyatta eger imkan varsa paratiroid bezleri bırakılmaya calısılır....
 • total olarak yapılması durumunda askeri hastaneler 41/1/b maddesi gereğince askerliğe elverişli değildir raporu düzenlemektedir.
 • nearly total olarak yapılması durumunda da yine askerliğe elverişli değildir raporu verilmektedir.
 • bugunku aklim olsa yaptirmayacagim islem.

  tiroid bezlerimde nodul oldugu, yapilan biyopsi sonucu da supheli ciktigi icin tiroid bezlerim alindi. ama alindiktan sonraki biyopsi temiz cikti. ama ben artik tiroidlerim olmadigi icin hayatim boyunca ilac kullanmak zorundayim, hep kilo problemi yasamaya meyilliyim ve de hamilelik doneminde riskli gebelik grubuna giriyorum. bayagi da ciddi risk, ilac dozu yanlis olursa bebekte zeka geriligi olabiliyor.

  halbuki turkiyede genetik olarak insanlar tiroid rahatsizliklarina, nodul olmasina yatkin. benim sahip oldugum tiroid hastaligi turu gayet kontrol altinda tutulabilen, kanser durumunda tedavisi diger kanser turlerine gore cok daha kolay olan ve olumlu cevap veren bir tur. o supheli nodullerle yasayip, duzenli olarak buyuyup buyumedigini, huy degistirip degistirmedigini kontrol ettirmek ve gercekten sikinti varsa mudahale ettirmek daha dogru bir hareket olurmus. vay supheliymis deyip, panik olup ameliyat olmamak, iyice sorup sorusturmak lazim. ameliyat son care olmali.
 • toksik multinodüler guatr, graves, tiroid kanserlerinde endikedir. tiroid nodüllerinde ise malign, malign şüpheli durumlarında total/totale yakın endikedir. foliküler neoplazm ve şüphesinde ise lobektomi yeterlidir. bası semptomlarının olduğu guatr, 3 defa boşaltılmasına rağmen tekrarlayan kist, nodülün 3 cm'den büyük olması gibi durumlarda da yapılır.
 • iki taraflı nlr kesisi malpraktis olup acil treakeostomi gereklidir. tek taraflı kesilerde vokal kord orta hatta veya abdüksiyonda kalır. orta hatta kalırsa ses kısıklığı, yorgunluğu ve tiz seslere çıkmakta güçlük görülür. abduksiyonda kalırsa seste kabalaşma görülür. süperior laringeal sinir kesilerinde ise hasta kuvvetli öksüremez, akciğer sorunları gelişir. nlr en sık berry bandında yaralanır.
 • minimal invazif olarak axiller bölgeden yapılan 3 cm'lik bir kesi ile endoskopik yapılabilir.
 • 3 gün önce olduğum ameliyattır.
  ameliyattan çıktığım ve kendime geldiğim ilk saat kesi yerinden çok, boynumda ağrı hissettim. ancak dayanılmaz, çekilmez bir ağrı değil.
  sadece tüm tiroid bezim değil, aynı zamanda lenf bezlerimin de alınmasından dolayı boğazımın içinde, ameliyat kesisi ile alakasız taraflarda, yer değiştirerek seyreden minik ağrılarım oluyor. ama ciddi bir boğaz şişmesi acısından öteye geçen bir sıkıntım yok.

  6 yıldır kullandığım tiroid hapımı alamıyor olmam duygusal açıdan dalgalanmalara ufak ufak yol açmaya başlıyor gibi. ancak en sevinilecek kısmı ses tellerime bir zarar gelmemiş olması, en korktuğum kısmı buydu sanırım. internette bahsi geçen ameliyat sonrası tehlikelerin iyi bir cerrahın eli ile minimum seviye indirilebildiğini düşünüyorum. yani okuyup okuyup enseyi karartmayın benim gibi.

  çok korkulacak bir operasyon değil, daha detaylı bilgiye ihtiyacı olan olursa yeşillendirebilirler efendim.
 • ses tellerine bu operasyon ile zarar vermeniz pek mümkün değil ama ses tellerini uyaran laringeal sinirleri pek ala zedeleyebilir ve hatta kesebilirsiniz.

  (bkz: nöropraksi)
  (bkz: ses kısıklığı)
  (bkz: hoarseness)
  (bkz: trakeostomi)